• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors vasara dar tik įsibėgėjo ir pats atostogų įkarštis, šeimos gydytojai sako tokio peršalimų ir net plaučių uždegimų pakilimo tokiu metu seniai nematę. Vienas kaltininkų čia – ir COVID-19, sergamumas kuriuo pradėjo augti dar prieš kelias savaites.

Nors vasara dar tik įsibėgėjo ir pats atostogų įkarštis, šeimos gydytojai sako tokio peršalimų ir net plaučių uždegimų pakilimo tokiu metu seniai nematę. Vienas kaltininkų čia – ir COVID-19, sergamumas kuriuo pradėjo augti dar prieš kelias savaites.

REKLAMA

Tiek Kaune, tiek Vilniuje dirbantys gydytojai patvirtino, kad pastaruoju stebimas ne tik įprastų peršalimų padidėjimas, bet ir rimtesnės komplikacijos – plaučių uždegimai (pneumonijos).

Nelengva vasara gydytojams

„Bent Kaune tikrai matome daugiau, nei įprasta vasaros viduryje, peršalimo atvejų, kvėpavimo takų infekcijų. Tikrai nemažai yra ir apatinių kvėpavimo takų infekcijų, tai yra plaučių uždegimų“, – portalui tv3.lt komentavo šeimos gydytojas Gediminas Urbonas.

Pasak jo, viena vertus, dabar daugiau, nei įprasta šiuo metu, pasitaiko vadinamų atipinių patogenų (pavyzdžiui, mikoplazmų) sukeltų apatinių kvėpavimo takų infekcijų.

REKLAMA
REKLAMA

„Taip pat reiktų pabrėžti, kad jau antra savaitė, kai matome patvirtintų COVID-19 ligos atvejų augimą, kurie taip pat gali sąlygoti apatinių kvėpavimo takų infekcijas.

REKLAMA

Taigi sukėlėjų etiologija mišri, bet jie gali sukelti panašią kliniką ir plaučių pažaidą. Tad diferencinės diagnostikos prasme šeimos gydytojams tikrai šiuo metu nelengva vasara“, – konstatavo gydytojas.

Banga gali būti sunkesnė nei žiemą

Gydytojas patarė šiomis savaitėmis ir artimiausiais mėnesiais pacientams sukarščiavus pirmiausia namuose pasidaryti COVID-19 testą.

„Kuo skiriasi gripas ir kovidas, tai gripas pasižymi sezoniškumu – sergamumas juo prasideda gruodį ir baigiasi maždaug vasarį–kovą, tuo metu SARS-CoV-2 sąlygota infekcija nėra taip sąlygota metų laiko. Tą matome ir dabar – vidurvasaryje  augančius COVID-19 atvejus ir dalis jų pakankamai sunkūs“, – pastebėjo G. Urbonas.

REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, ar būtų galima išskirti kažkokius šiuo metu plintančios viruso atmainos sukeliamus simptomus, jis nurodė, kad jie yra klasikiniai.

„Kaip buvo, taip ir yra ir niekada jie nebus kitokie: tai visi klasikiniai kvėpavimo takų infekcijos simptomai – kosulys, karščiavimas, nosies užgulimas, gerklės skausmas. Dėl ligos sunkumo – laikas parodys, dabar dar tik antra savaitė, kai turime daugiau COVID-19 atvejų, bet, kiek teko girdėti, yra ir pakankamai sunkių atvejų stacionare. Neatrodo, kad ši nauja banga bus labai lengva. Gali būti, kad net bus sunkesnė, nei buvo praėjusią žiemą“, – svarstė šeimos gydytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Virusas keičiasi, o keliaudami nesisaugome

Paklaustas, su kuo būtų galima sieti tokį pakilimą, pašnekovas teigė, kad pagrindinė priežastis – kintantis virusas:

„Labiausiai tai susiję su viruso pokyčiais, tikrai negalime kaltinti nei vakcinų, nei pačių žmonių imuniteto. SARS-CoV-2 viruso variantai skiriasi savo virulentiškumu, tuo, kokio sunkumo eigą sukelia vienas ar kitas variantas.

REKLAMA

Tai šis vasarą atsiradęs variantas, nenoriu nieko gąsdinti, kad bus kažkas blogai, bet neatrodo, kad labai lengvas. Tai reikalauja papildomo dėmesio ir gydymo.“

Portalas tv3.lt primena rašęs, kad naujoji koronaviruso atmaina pirmiausia sparčiai išplito JAV ir kitose šalyse.

Pašnekovas sutiko, kad prie didesnio viruso plitimo neišvengiamai prisideda ir suaktyvėjusios kelionės. „Kelionės, judėjimas, buvimas bendrose patalpose, vasaros laisvės pojūtis kartu su viruso nauju variantu ir nulemia aukštesnį sergamumą.

REKLAMA

Kaip viskas toliau eisis, sunku pasakyti, bet gąsdintis nereikėtų, priemonių yra, situacija, manau, stebima. Tik reikia nepamiršti, kad yra ne tik COVID-19, turi būti diferencinė diagnostika, kad atskirtume susirgimus“, – kalbėjo G. Urbonas.

Veiksmingas gydymas – tik per 5 paras

Be kita ko, gydytojas priminė, kad ne tik būtina save pasaugoti – nepamiršti, kad jau susirgus yra prieinamas efektyvus gydymas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo metu esame kiek skirtingoje situacijoje, nei buvome dar prieš gerus metus, nes rinkoje yra valstybės nupirktas priešvirusinis vaistas, kuris įveikia šį virusą. Šis vaistas išrašomas pacientams, kurie turi didesnę riziką sulaukti sunkios infekcijos eigos. Tik svarbu šį vaistą paskirti laiku – per pirmas 5 paras nuo susirgimo pradžios“, – pastebėjo šeimos gydytojas.

Tuo metu jis nurodė, kad dėl skiepų kažkokių bendrų rekomendacijų nėra. „Sunku pasakyti, kaip bus toliau. Faktas tas, kad virusas keičiasi ir problema ta, kad vakcinos kiek atsilieka nuo viruso pokyčių, gamintojai ne taip sparčiai spėja jas pagaminti. Tai yra didžiausia problema, o ne jų saugumas ar kiti dalykai, kurie anksčiau kelti visuomenės“, – pridūrė medikas.

REKLAMA

Sergamumas šoktelėjo 3 savaitėmis anksčiau

Situaciją dėl augančių COVID-19 atvejų pakomentavusi Nacionalinio visuomenės centro Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Orina Ivanauskienė nurodė, kad šiemet šios ligos banga prasidėjo trimis savaitėmis anksčiau nei pernai.

„Šią liepą COVID-19 ligos atvejų skaičiai didėja trečią savaitę iš eilės (28-ąją savaitę – 267 atvejai, 29-ąją savaitę – 347 atvejai, 30-ąją – 648). Nuo visų registruotų peršalimo ligų COVID-19 ligos atvejų skaičius šoktelėjo nuo 2 iki 5 proc. Taip pat liepą registruota daugiau COVID-19 ligos atvejų, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai.

REKLAMA

Atkreiptinas dėmesys, kad Europos ligų ir prevencijos centro 29 savaitės duomenimis SARS-CoV-2 viruso aktyvumo didėjimas prasidėjo maždaug šešiomis savaitėmis anksčiau nei 2023 m. vasarą, tačiau tendencijos yra panašios. Lietuvoje taip pat stebimas COVID-19 ligos atvejų didėjimas, kuris registruotas trimis savaitėmis ankščiau nei 2023 m. Taigi Lietuvoje stebima panaši situacija, kaip Europoje, todėl šiuo metu NVSC nesiūlo imtis papildomų veiksmų. Visais atvejais, vertinant epidemiologinę situaciją visuomenė nuolat informuojama“, – kalbėjo NVSC specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji taip pat pridūrė, kad bendras sergamumas ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI), gripu ir COVID-19 š. m. 30-ąją savaitę (liepos 22–28 d.) kaip tik nežymiai mažėjo ir siekė 429 atvejus 100 tūkst. gyventojų (29-ąją savaitę – 431 atvejį 100 tūkst. gyventojų). Palyginimui pernai 30-ąją savaitę bendras sergamumo rodiklis siekė 336 atvejus 100 tūkst. gyventojų.

„Vasarą COVID-19 liga, gripu ir ŪVKTI sergama nepalyginamai mažiau, nes šioms ligoms daugiau būdingas sezoniškumas. Tikėtina, kad didesnis sergamumas šiomis ligomis prasidės rudenį, o sergamumo pakilimas, kaip įprasta, bus fiksuojamas žiemos mėnesiais“, – nurodė O. Ivanauskienė.

Kaip jūs jau užpis...ot
Kaip jūs jau užpis...ot
Baigiasi karas, tai pradedat makaroną?
Ir specialiai lytį pasikeisk.
Lavonai jau guli gatvesia.Greiciau skiepu, geru tu kur ispilti i griovi.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų