• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Sodra“ skelbia, kiek prie pensijos šiemet prisidurs anuitetų gavėjai, kaupę II-osios pakopos pensijų fonduose. Kaupusieji antroje pakopoje pensininkai, anuitetus įsigyjantys šiemet, iš „Sodros“ kas mėnesį gaus nuo 9 iki 350 eurų. 

„Sodra“ skelbia, kiek prie pensijos šiemet prisidurs anuitetų gavėjai, kaupę II-osios pakopos pensijų fonduose. Kaupusieji antroje pakopoje pensininkai, anuitetus įsigyjantys šiemet, iš „Sodros“ kas mėnesį gaus nuo 9 iki 350 eurų. 

REKLAMA

Vidutiniškai, įsigiję pensijų anuitetą, kurio vertė siekia 15 tūkst. eurų, kas mėnesį iš „Sodros“ gaus 60 eurų išmokas. Na o didžiausią išmoką – 350 eurų – gauna senjoras, sukaupęs 60 tūkst.  

Ekonomistas Romas Lazutka sako, kad sistema neefektyvi, esą už tokius pinigus nupirkus butą, kas mėnesį jį nuomojant, galima gauti keliais šimtais eurų daugiau, o po mirties dar palikti turtą artimiesiems.

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Yra ir tų, kurių sukaupta suma neviršija ir 5 tūkstančių. Jie visus pinigus galės gauti iškart. O pačia II-osios pakopos pensijų fondų kaupimo sistema patenkinti ne visi:

REKLAMA
REKLAMA

„Aš pats įsitraukiau, o dabar kad ir norėčiau atsisakyti, negaliu.“

„Su amžiumi atėjo protas ir supratau, kad beprasmiška. Susidūriau su keliais pensininkais, kurie kaupia, negali atsiimti pinigų ir po 20 eurų į mėnesį išmoką gauna.“

REKLAMA

Šiemet anuitetus įsigyja pusketvirto tūkst. pensininkų.

„Kuo didesnė sukaupta suma, tuo didesnės pensijų anuiteto išmokos. Taip pat priklauso nuo rūšies. Du iš jų moka stabilias išmokas, jos negali mažėti. Ir trečias yra susijęs su investavimo rizika. Didžiąją dalį laiko iki 85 metų žmogus gauna kintamo dydžio išmokas jau iš pensijų fondo“, – pasakoja „Sodros“ pensijų anuitetų skyriaus vedėja Daiva Gerulytė. 

REKLAMA
REKLAMA

Priedas galėtų būti didesnis

Vidutinė sukaupta suma – 14 tūkst. eurų.

„Vidutiniškai už tokią sumą galima netoli 60 eurų išmoką kas mėnesį gauti“, – teigia D. Gerulytė. 

Na, o tarkime, didžiausią išmoką „Sodra“ moka senjorui, sukaupusiam 60 tūkst. eurų.

„Didžiausia anuiteto įmoka mokama yra 348 eurai, ir ją gaunantis asmuo įsigydamas buvo 71 metų, ir jo suma sukaupta buvo 60 tūkst. Pakankamai solidus priedas gaunasi“, – sako „Sodros“ pensijų anuitetų skyriaus vedėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tik štai kritikuojantis sistemą ekonomistas Romas Lazutka sako, kad priedas prie pensijos, sukaupus tokią solidžią sumą, galėtų būti dar didesnis.

„Jei žmogus už tuos pinigus dabar nusipirktų butą miegamajam rajone, netgi Vilniuj, nekalbant apie Klaipėdą ir Kauną, ir jį išnuomotų, o kaina dabar 1 kambario buto nuomos yra 400–500 eurų, tai būtų daugiau nei anuitetas. Ir, kas svarbiausia, žmogus, tą butą nuomodamas ir gaudamas pastovias pajamas, miręs paliktų jį vaikams ar šeimos nariams“, – kalba ekonomistas Romas Lazutka. 

REKLAMA

Na, o sukaupusiems mažiau „Sodra“ įsipareigoja mokėti pinigus iki gyvenimo galo. Esą, taip jie išloš, turėdami stabilių išmokų garantiją. 

„Už 10 tūkst., jei tai būtų 65 metų asmuo, tai būtų vidutiniškai 45 eurai“, – teigia D. Gerulytė.

Tad jei 65 metų senjoras, sukaupęs 10 tūkstančių eurų, gyventų iki 100 metų, „Sodra“ išmokas jam mokėtų 35-ius metus. 

Institucijos iš to uždirba

Per metus sumokant po 540 eurų, bendra suma viršytų jo anuitetą, nes siektų 19 tūkst. 

REKLAMA

Tačiau vidutinis gyvenimo amžius prasidėjus pensijai yra 13 metų vyrams, 19 – moterims. 

„Kadangi vyrai anksčiau išmiršta, tai aišku, kad didžioji dauguma vyrų paliks savo dalį sukauptų lėšų nepanaudota, o jos liks moterims, nieko tokio, džentelmeniška. Šiuo atveju taip paskaičiuota, kad reikės pinigų tiems, kas gyvens ilgiau nei vidutiniškai“, – komentuoja ekonomistas Lazutka. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Štai ką apie kaupimą II-oje pakopoje mano tautiečiai:

„Ribotos, taip, bet jos yra, reikia kartais ir giminėm, ir palikuonim padėti, kad tų santaupų būtų.“

„Aišku, kad naudinga, didesnė pensija būna.“

„Tiek kriptovaliutos, tiek pavienės akcijos, tiek investicinį gyvybės draudimą turiu, tai manau, pradžiai to užtenka.“

„Yra tų žmonių, kurie visiškai nesidomi, tai jiems tas būdas kaip išsigelbėjimas lieka, nes viską padaro už juos.“

REKLAMA

Štai ekonomistas Lazutka tikina, kad kai kas iš esamos sistemos labai gerai pasipelno.

„Čia yra problema Lietuvoj, kad viešojoj erdvėj ir politiniuose sluoksniuose dominuoja finansų institucijos, kurios iš to labai gerai uždirba. Labai didelės pajamos, pagrindiniai pensijų valdytojai per metus uždirba keliolika mln.“, – aiškina Lazutka. 

„Sodra“ skelbia šiemet pensijų anuitetus didinanti 2 proc., arba 1,5 euro, palyginti su praėjusiais metais. Didinimui skiria 600 tūkst. iš investuojant į akcijas uždirbto pelno.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje. 

tv3.lt

Net Lazutka supranta
Net Lazutka supranta
kad kaupimas 2-os pakopos pensijų fonduose neapsimoka. Bet valstybės klerkams į tai nusispjauti. Jie mano, kad klerkas geriau žino kaip pensininkas turi išleisti savo sukauptus pinigus. Tokia situacija niekuo nesiskiria nuo sovietinės kolektyvizacijos, kai valstiečiai turėjo savo žemę atiduoti kolūkiams ir tarybiniams ūkiams - atseit partorgai geriau žino kaip tvarkytis su žeme. Kaip jie tvarkėsi visi žinome: sau sėmė pilnomis saujomis, o kolūkietis tik dirbo jiems nuo ryto iki vakaro. Ne veltui atsirado toks folkloras: viskas liaudžiai, viskas tautai - kolūkiečiui pliki pautai. Perfrazuojant galima būtū taip pasakyti apie pensijų fondus: viskas fondui, viskas tautai - pensininkui pliki pautai.
Valstybė sudarė sutartį su mafija.....
..ir toliau "stumia durniu"
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų