• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujai įtrauktiems gyventojams į pensijų kaupimą liko apsispręsti vos kelios dienos. Tuo metu „Sodros“ specialistai suskaičiavo, kiek papildomai pridės prie pensijos tiems, kurie kaupia papildomai. Šiuo metu vidutinė pensijų anuiteto išmoka siekia 65 eurus.

Naujai įtrauktiems gyventojams į pensijų kaupimą liko apsispręsti vos kelios dienos. Tuo metu „Sodros“ specialistai suskaičiavo, kiek papildomai pridės prie pensijos tiems, kurie kaupia papildomai. Šiuo metu vidutinė pensijų anuiteto išmoka siekia 65 eurus.

REKLAMA

„Sodros“ Pensijų anuitetų fondas veikia ketverius metus. Šiais metais, kaip ir pernai, gavėjams bus paskirstytas Pensijų anuitetų fondo uždirbtas pelnas.

Vidutinė pensijų anuiteto išmoka dabar siekia 65 eurus. Išmokų dydžiai svyruoja priklausomai nuo pensijų anuitetų gavėjo sukauptos sumos ir nuo pasirinktos pensijų anuiteto rūšies. Iš viso per ketverius metus pensijų anuitetų gavėjus pasiekė 4,3 mln. eurų išmokų.

Šiuo metu didžiausia mėnesio išmoka yra 348 eurai, o mažiausia – 9 eurai. Didžiausią išmoką gaunantis žmogus įsigijo pensijų anuitetą būdamas vyresnio amžiaus ir už didesnę sumą (beveik 60 tūkst. eurų), o mažiausią – tik už 2,2 tūkst. eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Palyginti didžiausias išmokas gauna žmonės, pasirinkę standartinį pensijų anuitetą – per mėnesį vidutiniškai 73,5 euro. Standartinį anuitetą yra pasirinkę 22 proc. visų anuitetų gavėjų. Standartinio pensijų anuiteto periodinės išmokos didžiausios ir garantuotai bus mokamos visą likusį gyvenimą, tačiau nėra paveldėjimo galimybės.

REKLAMA

Populiariausias yra pensijų anuitetas su garantuojamuoju mokėjimo laikotarpiu. Jį pasirinkęs pensijų kaupimo dalyvis gauna pensijų anuiteto išmokas visą gyvenimą, bet dalis išmokų, kurios liktų neišmokėtos, jeigu pensijos anuiteto gavėjas nesulauktų 80 metų amžiaus, atitektų paveldėtojams. Tokį pensijų anuitetą pasirinko 68 proc. visų gavėjų. Vidutinė šiems žmonėms tenkanti išmoka – 63,65 euro.

10 proc. visų anuitantų pasirinko atidėtąjį pensijų anuitetą. Į „Sodros“ pensijų anuitetų fondą pervedama tik dalis jų sukauptos sumos, už kurią užtikrinamos pensijų anuiteto išmokos visą likusį gyvenimą nuo 85 metų. Iki to laiko kintamo dydžio periodines pensijų išmokas moka pensijų kaupimo bendrovės – jos gali didėti arba mažėti priklausomai nuo investavimo rezultatų. Šiuo metu vidutinė atidėtojo pensijų anuiteto išmoka yra 59,38 euro.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip bus skirstomas investavimo pelnas

Pensijų anuitetų fondo realizuotas pelnas yra skirstomas visiems pensijų anuitetų gavėjams, kuriems pensijų anuitetai buvo paskirti iki 2023 metų pabaigos ir kurie yra gyvi pelno paskirstymo dieną – šiais metais tai yra liepos 1 d.

Pelnas yra paskirstomas atsižvelgiant į sumokėtos įmokos dydį, praėjusį pensijų anuiteto galiojimo laiką bei rūšį. Tiems pensijų anuitetams, kurie galioja trumpiau nei metus, skiriama proporcingai mažiau pelno.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už skirtą pelno dalį kiekvienam pensijų anuiteto gavėjui „nuperkamas“ papildomas pensijų anuitetas, kurio dydis priklauso ir nuo pensijų anuiteto gavėjo amžiaus – kaip ir pirmą kartą įsigyjant anuitetą.

2023 metais pensijų anuitetus įsigijusiems klientams skirta papildoma pelno dalis, kuri bus išmokėta vienkartine išmoka liepos mėnesį. Vienkartinės išmokos dydis yra lygus paskirto pensijų anuiteto ir už pirmą mėnesį išmokėtos sumos skirtumui. Vienkartinėmis išmokomis šiemet bus išmokėta 28 tūkst. eurų.

REKLAMA

„Geri Pensijų anuitetų fondo investavimo rezultatai leidžia ne tik užtikrinti tvarią fondo veiklą, bet ir didinti pensijų anuitetus. Pensijų anuitetų fondas kelia sau tikslą uždirbti pakankamai investavimo pajamų, kurios leistų kasmet didinti pensijų anuitetus ir taip ilguoju laikotarpiu kompensuoti jų gavėjams neigiamą infliacijos įtaką“, – sako „Sodros“ vyriausiasis aktuaras Evaldas Valeiša.

Apsispręsti liko kelios dienos

„Sodra“ primena, kad gyventojai, šių metų pradžioje gavę pranešimus apie įtraukimą į antros pakopos pensijų kaupimą, iki birželio 30 dienos gali nuspręsti, ar nori kaupti pensijai papildomai.

REKLAMA

„Naujai įtraukti į kaupimą gyventojai turi tris pasirinkimo variantus – jie gali patys sudaryti sutartį su norima pensijų kaupimo bendrove, nieko nedaryti ir pradėti kaupti pensiją „Sodros” atsitiktine tvarka parinktoje bendrovėje arba asmeninėje „Sodros” paskyroje pateikti prašymą kaupime nedalyvauti“, – akcentuojama išplatintame pranešime.

Nurodoma, kad iki šiol tik šiek tiek daugiau nei pusė įtrauktųjų perskaitė pranešimus, išsiųstus į jų „Sodros“ asmenines paskyras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į pensijų kaupimą šiais metais yra įtraukti beveik 60 tūkst. gyventojų. Tai žmonės, kurie į pensijų kaupimą nebuvo įtraukti niekada anksčiau arba tie, kurie 2021 metais atsisakė dalyvauti pensijų kaupime ir pensijai dar nekaupia. Įstatymas numato, kad asmenys įtraukiami į kaupimą kas trejus metus, kol jiems sukaks 40 metų.

„Sodra“ atkreipia dėmesį, kad visi vyresni nei 18 metų ir jaunesni nei 40 metų Lietuvos gyventojai, kurie šių metų sausio 2 dieną dirbo samdomą darbą arba vykdė savarankišką veiklą, galėjo būti automatiniu būdu įtraukti į kaupimą antroje pakopoje.

REKLAMA

Į pensijų kaupimą įtraukiami ir dirbantys studentai, ir Lietuvoje gyvenantys bei dirbantys užsieniečiai. „Sodros“ duomenimis, iki šiol beveik 29 tūkst. naujai įtrauktų į pensijų kaupimą žmonių atsisakė dalyvauti kaupime.

Daugiau nei 2 tūkst. gyventojų savarankiškai sudarė pensijų kaupimo sutartis. Jei žmogus apsispręs dalyvauti antros pakopos pensijų kaupime, priklausomai nuo pasirinkto kaupimo tarifo, į pensijų fondą bus pervedama 3 proc. nuo kaupiančiojo pajamų ir valstybės paskata – 1,5 proc. nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio (VDU).

REKLAMA

Įmokos bus pradėtos skaičiuoti nuo liepos 1 dienos. Kaupimas antroje pakopoje – valstybės siūlomas būdas kaupti pensijai papildomai.

Pensijų kaupimo antroje pakopoje esmė – užtikrinti, kad sulaukus pensijos amžiaus, šalia „Sodros“ senatvės pensijos, žmogus papildomas stabilias garantuotas pajamas visą likusį gyvenimą. Sprendimą dėl kaupimo kiekvienas žmogus turi priimti pats, įvertinęs visas aplinkybes.

Eikit jus nahui Aferitai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų