Kaip BNS teigė vienas kreipimosi iniciatorių, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Seime atstovas Eugenijus Jovaiša, iš viso kreipimąsi palaikė 30 parlamentarų, tarp jų – ne tik opozicinių „valstiečių“ ir Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai, bet ir kai kurie valdančiųjų konservatorių atstovai.
Kreipimuisi į KT reikia mažiausiai 29 Seimo narių parašų.
„Taip, surinkome parašus, jau registruojame. Manau, kai pasirašys Seimo pirmininkė, kuri dabar Latvijoje, iškart bus perduota Konstituciniam Teismui“, – sakė E. Jovaiša.
Parlamentarų grupė kelia klausimą dėl gegužę įsigaliojusio Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo atitikties Konstitucijai. Jame numatyta, kad Lietuvos piliečio vardas ir pavardė asmens dokumentuose tam tikrais atvejais gali būti rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis be diakritinių ženklų, tai yra asmenvardžiuose leista naudoti nelietuviškas raides „w“, „q“, „x“.
Tokia rašyba galima, jei Lietuvos pilietis pasirenka nelietuvišką sutuoktinio pavardę, taip pat tuo atveju, jeigu jo tėvų ar vieno iš tėvų pavardė dokumento šaltinyje įrašyta ne lietuviškais rašmenimis.
Daliai parlamentarų kliūva ir su šiuo teisės aktu susijęs Asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymas.
„Esminė mintis – prašome tų dviejų įstatymų, kurie naujai reglamentuoja vardų ir pavardžių rašymą, įvertinti Konstitucijos atitikties požiūriu, nes yra paminta valstybinė kalba ir jos viešasis vartojimas“, – tvirtino E. Jovaiša.
Pasak jo, į dokumentus asmenvardžiuose šiuo metu rašomos ne tik minėtos raidės, bet ir jų kombinacijos, atitinkančios tam tikrus garsus lenkų, vokiečių kalbose, pavyzdžiui, „cz“, „sch“, ir kitos.
„Galite įsivaizduoti, ką tai reiškia? Tai reiškia, kad jei bus Šlimanas, vokietis rašys per tris raides. Tai kur valstybinė kalba, kur piliečių susikalbėjimo kalba?“ – teigė parlamentaras.
Sausį priimtu įstatymu taip pat numatyta, kad tautinių mažumų atstovams, norint pasikeisti pavardę, reikia deklaruoti tautybę.
Remdamiesi įsigaliojusiomis pataisomis, dalis Lietuvos lenkų, tarp jų ir teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, pakeitė savo vardo ir pavardės rašybą.
Kita dalis vietos lenkų teigia, kad veikianti norma jų netenkina, nes ji vis tiek neleidžia asmenvardžių užrašyti originalia forma, nesant galimybės naudoti diakritinio ženklo.