pavardės
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „pavardės“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „pavardės“.
Šiemet Lietuvoje šių pavardžių atstovų mirė daugiausiai: pasitikrinkite
Tam tikros pavardės Lietuvoje yra dažnesnės už kitas. Ne veltui ir mirčių skaičiumi šios pavardės gali pirmauti tarp kitų. Pateikiame jums pavardžių sąrašą, kurių atstovų šiemet Lietuvoje buvo netekta daugiausiai.
Registrų centro duomenimis, šiemet Lietuvoje daugiausiai išmirė Petrauskų giminės atstovų.
Išmirusių giminių atstovai
Remiantis šiais duomenimis, galima pastebėti, kad Petrauskų šeimos atstovų šiemet buvo netekta daugiausiai.
Skelbia, kurie vardai Lietuvoje jau išnyko: štai kokie jie
Lietuvoje vardų sąrašus kasmet papildo nauji vardai, į populiariausių vardų viršūnes veržiasi nauji lyderiai, tačiau dalis vardų Lietuvoje jau yra išnykę.
„Registrų centro“ duomenimis, Lietuvoje išnykę daugiau nei 100 vardų. Dalis jų išnyko dar šio tūkstantmečio pradžioje, kiti – ne taip jau seniai.
Šie vardai – išnykę
Iš pateiktų duomenų matyti, kad išnykę vardai buvo suteikti vos saujelei žmonių, daugiausia 20-čiai, kai kurių vardų savininkų buvo vienetai, iki 10-ies.
Skelbia populiariausių lietuviškų pavardžių sąrašą: pasitikrinkite, ar yra jūsų
Lietuvoje tam tikros pavardės yra itin dažnos ir plačiai paplitusios, neretai tampančios savotiška lietuvių tapatybės dalimi. Tarp 20 dažniausių pavardžių randame tokias kaip Kazlauskas, Petrauskas, Žukauskas, Paulauskas ir Jankauskas.
Registrų centras pasidalino sąrašu, kokios 20 pavardžių Lietuvoje yra dažniausios.
Paskelbė populiariausių lietuviškų pavardžių sąrašą
Pati populiariausia pavardė šalyje yra Kazlauskas – jų visoje Lietuvoje galima sutikti beveik 4,2 tūkstančio.
Teismas skelbs sprendimą dėl ribojimų moterims pasirinkti pavardę su galūne -a
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) trečiadienį skelbs sprendimą dėl ribojimų moterims pasirinkti sutuoktinio pavardę su galūne -a.
Šį spendimą teismas skelbs po to, kai į jį balandžio pradžioje kreipėsi Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) kilus abejonių, ar šalyje galiojantys ribojimai moterims pasirinkti sutuoktinio pavardę su galūne -a nėra diskriminaciniai.
LAT žemesnės instancijos teismo paprašė įvertinti tai numatančius du poįstatyminius teisės aktus.
Po audringų diskusijų Seimo komitete – pertrauka dėl galimybės rašyti moterų pavardes su galūne -a
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, svarstęs siūlymą leisti rašyti moterų pavardes su galūne -a, sprendimo nepriėmė. Po aistringų diskusijų šio klausimo svarstyme nutarta padaryti pertrauką.
Šios idėjos autorė Seimo Laisvės frakcijos narė Ieva Pakarklytė mano, kad pavardė yra privataus gyvenimo klausimas, žmogaus pasirinkimas, o ne viešo gyvenimo reikalas.
LAT abejonių kelia ribojimai moterims pasirinkti pavardę su galūne -a, kreipėsi į LVAT
Lietuvos Aukščiausiajam Teismui (LAT) kilo abejonių, ar šalyje galiojantys ribojimai moterims pasirinkti sutuoktinio pavardę su galūne -a nėra diskriminaciniai ir paprašė Lietuvos administracinio teismo (LVAT) įvertinti tą numatančius du poįstatyminius teisės aktus.
Paskelbė populiariausius vyriškus ir moteriškus vardus Lietuvoje
Ilgą laiką populiariausiu vyrišku vardu buvusį Joną šią vasarą aplenkė Vytautas, o kas antras šalies gyventojas gali sutikti asmenį su tokio paties vardo ir pavardės deriniu, rodo Registrų centro duomenys.
„Šiuo metu Gyventojų registre yra 1,2 mln. gyventojų, kurių arba vardai, arba pavardės sutampa.
VLKK: moterų pavardžių rašybos su galūne -a įteisinimas neigiamai paveiktų kalbą
Įteisinus moterų pavardžių rašybą su galūne -a būtų padarytas neigiamas poveikis šalies kalbiniam ir kultūriniam tapatumui, šis siūlymas nedera su lietuvių kalbos tradicija, teigia Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK).
Taip ji įvertino Seimo Laisvės frakcijos narės Ievos Pakarklytės Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo pakeitimo projektą.
Seime – diskusija dėl moterų pavardžių rašybos su galūne -a
Trečiadienį Seime rengiama diskusija dėl galimybės dokumentuose moterų pavardes rašyti su galūne -a.
Apskritojo stalo diskusiją parlamente organizuoja Seimo Laisvės frakcijos narė Ieva Pakarklytė. Siekiant spręsti šį klausimą, ji gegužės pradžioje registravo įstatymo pataisą.
„Žmogaus vardas ir pavardė yra svarbi asmens tapatybės ir privataus gyvenimo dalis, todėl galimybė laisvai pasirinkti asmenvardžius yra žmogaus teisių klausimas.
Laisvės partija užsimojo keisti lietuviškų pavardžių galūnes – opozicija rėžė: „Gal čia jiems yra nostalgija Rusijai“
Laisvės partija užsimojo keisti kai kurių lietuviškų pavardžių galūnes. Be jau dabar esančių galūnių -ė ir -ienė, Seimo laisviečiai siekia, kad moterys galėtų pasirinkti ir galūnę -a. Pavyzdžiui, jei vyro pavardė Šarka, identišką pavardę galėtų turėti ir moteris. Tai siūlanti Seimo laisvietė aiškina, kad poreikis ir susidomėjimas iš visuomenės yra milžiniškas.
O kalbos komisijos ir kalbininkų tokie laisviečių užmojai neįtikina.
REKLAMA
REKLAMA
Seime įregistruota pataisa, leisianti rašyti moterų pavardes su galūne -a
Ketvirtadienį, gegužės 4 d., Laisvės frakcijos narė Ieva Pakarklytė įregistravo Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymo pataisas, kurios numato sudaryti galimybę rašyti moterų pavardes su galūne -a, rašoma partijos pranešime spaudai.
Įstatymo projektas parengtas norint leisti galimybę moterims suteikti pavardę su galūne -a ar -ia, jeigu pavardė yra daroma iš vyriškos pavardės, turinčios tokią pačią galūnę, pavyzdžiui, Šarka ar Stundžia.
Kalbos komisija neketina plėsti moterų pavardžių rašybos, bet neuždaro durų svarstymams
Valstybinė lietuvių kabos komisija (VLKK) sako neketinanti plėsti moterų pavardžių rašybos būdų ir įteisinti moteriškos pavardės su galūne -a rašybos, bet neuždaro durų svarstymams, jei atsirastų daugiau kultūrinių argumentų.
„VLKK neuždaro durų šio pasiūlymo svarstymui, jei rastųsi daugiau kultūrinių argumentų, būtų atlikta išsami poreikio analizė. Jei ir būtų imtasi plėsti pavardžių rašybos sistemą, ji būtų apibrėžta tam tikromis taisyklėmis.
Seimo narių grupė kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl nelietuviškos pavardžių rašybos
Seimo narių grupė surinko parašus ir kreipsis į Konstitucinį Teismą (KT) dėl anksčiau šiemet priimto įstatymo, leidžiančio raidžių „w“, „q“, „x“ rašybą asmens dokumentuose.
Kaip BNS teigė vienas kreipimosi iniciatorių, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Seime atstovas Eugenijus Jovaiša, iš viso kreipimąsi palaikė 30 parlamentarų, tarp jų – ne tik opozicinių „valstiečių“ ir Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai, bet ir kai kurie valdančiųjų konservatorių atstovai.
Koronavirusu užsikrėtusi Šimonytė dirba iš namų, nuotoliu skaitys net tremtinių pavardes
Koronavirusu užsikrėtusi premjerė Ingrida Šimonytė dirbs iš namų, antradienį nuotoliu dalyvaus tremtinių ir politinių kalinių vardų ir likimų skaitymo akcijoje.
„Premjerė šiuo metu jokių simptomų nejaučia. Dirbs iš namų, siekdama nekelti grėsmės aplinkiniams“, – BNS sakė jos atstovė Rasa Jakilaitienė.
Šią savaitę I. Šimonytė planavo vykti į Jungtines Valstijas, tačiau sulaukė teigiamo COVID-19 tyrimo rezultato. Dėl to atidėtas jos vizitas.
Leidus naudoti Q, X ir W raides, kai kas jau pasikeitė dokumentus: „Tai yra mano tapatybės dalis“
Teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska oficialiai pasikeitė vardą ir pavardę – nuo šiol raidę „v“ ir jos varde, ir pavardėje pakeitė dviguba „v“. Keisti rašybą Dobrowolska suskubo iškart, vos įsigaliojo Seimo priimti pakeitimai, įteisinę lotyniškas q, x ir w asmenvardžiuose.
Ministrė tikina, kad šitaip ne pasikeitė, o susigrąžino savo tėvų duotą vardą ir pavardę.
Dobrowolska, Tomaszewski, Pietkiewicz: Lietuvos lenkai jau ruošiasi keistis pavardes
Nuo gegužės įsigaliojus tvarkai, leidžiančiai asmens dokumentuose vardus ir pavardes rašyti originaliais rašmenimis, pirmieji Lietuvos lenkai teikia prašymus pakeisti įrašus pase, tarp jų – ir politikai.
Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska jau parašė prašymą, kurį patenkinus vadinsis Ewelina Dobrowolska. Juos pateikti ketina ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) lyderis Valdemaras Tomaševskis, parlamentarė Beata Petkevič.
Įsigalioja originali pavardžių rašyba: dėl nelietuviškos formos reikės deklaruoti tautybę
Nuo sekmadienio asmens dokumentuose leidžiama originali pavardžių rašyba: prašymus bus galima pateikti civilinės metrikacijos įstaigose ar paštu, o norint keisti į nelietuvišką formą pirma reikės deklaruoti tautybę.
Nuo gegužės 1 dienos įsigalioja įstatymas, pagal kurį Lietuvos piliečio vardas ir pavardė asmens dokumentuose tam tikrai atvejais galės būti rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis be diakritinių ženklų.
„Genderizmo“ aistros Čekijoje: neleido moterims rinktis vyriškos pavardės
Čekijoje taip pat verda „genderizmo“ ir tradicijų aistros. Moterys ten kovoja dėl teisės rašyti pavardę „vyrišku variantu“, be jas kaip moteris identifikuojančios galūnės. Vietos valdžia, vos vieno balso persvara, uždraudė tai daryti. ir paliko iki šiol galiojusią „čekų ausų nejuokinančią“ tvarką.
Dobrovolska: neleisdami asmenvardžiuose naudoti nelietuviškas raides baudžiame savo piliečius
Originalios pavardžių rašybos klausimas yra skaudžiausias už užsieniečių ištekėjusioms lietuvėms, nes norėdamos vienodos pavardės visiems šeimos nariams jos priverstos veltis į teisinius procesus, sako teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.
Vyriausybė trečiadienį pritarė Teisingumo ministerijos išvadai, kuria siūloma pagrindiniame paso puslapyje leisti „q“, „x“ ir „w“ raides dokumentuose asmenims, sudariusiems santuoką su užsieniečiu, bei tautinių mažumų atstovams.
Karoblis: skiriant karinės žvalgybos vadovą „buvo iškilę kitų pavardžių“
Buvęs krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis patvirtino, kad skiriant karinės žvalgybos vadovą „vyko konsultacijų procesas“ su Prezidentūra, siūlyta ir kitų pavardžių vietoj paskirto Elegijaus Paulavičiaus.
„Pulkininkas E. Paulavičius paskirtas AOTD direktoriumi, kaip ir numato įstatymas. Vyko konsultacijų procesas prieš skiriant ir su prezidentu, ir su ministru pirmininku, ir su NSGK komiteto pirmininku.
Garsios Ulbinaitės ar Graužinienės pavardės nepadės: ekspertai apie tai, kas svarbiausia rinkimuose
Seimo rinkimuose dalyvaus 28 savarankiški kandidatai. Tarp jų ir tokie gerai žinomi veidai kaip buvusi prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėja Daiva Ulbinaitė ar buvusi Seimo pirmininkė bei ilgametė Darbo partijos narė Loreta Graužinienė. Ekspertai sako, kad savarankiški kandidatai turi šansų, tačiau viskas priklausys ne nuo jų garsaus vardo ar pavardės, o kiek pastangų įdės prieš rinkimus.
Paskelbė populiariausias šalies gyventojų pavardes: rasite ir pažįstamų
Registrų centras paskelbė populiariausias Lietuvos gyventojų pavardes, pagal kiekvieną savivaldybę.
Lietuvoje daugiausiai bendrapavardžių gali sutikti Kazlauskaitės, Jankauskaitės ir Petrauskaitės, tačiau populiariausių pavardžių savininkai šalyje nėra išsidėstę vienodai.
Registrų centras, tvarkydamas vieną didžiausių šalies registrų – Gyventojų registrą, renka, analizuoja bei pateikia visuomenei aktualią informaciją apie šalies gyventojus.
Paleckio šnipinėjimo byloje aiškėja daugiau pavardžių
Už įtariamą šnipinėjimą Rusijos naudai sulaikyto Algirdo Paleckio byloje aiškėja ir daugiau teisėsaugos akiratin patekusių asmenų pavardžių. Vienas Socialistinio liaudies fronto valdybos narių verslininkas Pavelas Ževžikovas BNS penktadienį patvirtino, kad jo namuose ir darbo vietoje pernai gruodį taip pat atliktos kratos. Tiesa, P. Ževžikovas tikina, kad įtarimai jam nepateikti, byloje jis apklaustas kaip liudytojas. „Aš nesu linkęs komentuoti kažko telefonu.
V. Pranckietis žada, kad Seimas rudenį svarstys asmenvardžių rašymo klausimą
Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis žada, kad Seimas rudens sesijoje svarstys projektus, atveriančius kelią vardus ir pavardes asmens dokumentuose rašyti lotyniško pagrindo rašmenimis. „Į rudens programą įrašysime (klausimą dėl asmenvardžių rašymo – BNS)“, – penktadienį radijui „Znad Wilii“ sakė parlamento vadovas. „Mums reikalingas rezultatas, koks jis bebūtų. Ne vilkinimas, o reikalinga proceso pabaiga“, – teigė jis.
Įvardytos 50 populiariausių lietuviškų pavardžių: pasitikrinkite savąją
Apie žmones galima spręsti ne tik ištyrinėjus jų veidus, bet, pasirodo, ir pavardes. Duomenų apie pavardžių dažnumą galima rasti Lietuvių pavardžių duomenų bazėje, kuri sudaryta „Lietuvių pavardžių žodyno“ (autoriai A. Vanagas, V. Maciejauskienė, M. Razmukaitė, 1985-1989), pagrindu. Norintys pasitikrinti savo pavardės populiarumą, tai gali internete. Pavardė ne tik nusako kilmę, bet ir turi savo reikšmę, apie tai portalui tv3.lt yra pasakojęs kalbininkas Kazimieras Garšva.
Paskelbti pretendentai į LRT generalinio direktoriaus postą
Tarp siekiančiųjų Lietuvos radijo ir televizijos generalinio direktoriaus posto – dvi kadencijas LRT vadovavęs Audrius Siaurusevičius, buvusi naujienų portalo delfi.lt vyriausioji redaktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, politikos apžvalgininkas istorikas konservatorius Bernardas Gailius. Kaip pranešė LRT, antradienį atplėšus vokus paaiškėjo, kad kvalifikacinius reikalavimus atitinka visi 12 paraiškas pateikusių kandidatų, devyni jų sutiko, jog jų pavardės būtų viešinamos.
Dėl pavardžių rašybos mūšis dar nebaigtas
Dėl įstatymų projektų, kuriais siūloma įteisinti originalią pavardžių rašybą dokumentuose, bus užsakyti ekspertų vertinimai. „Grupė Seimo narių kreipėsi dėl ekspertinio vertinimo, surinkta daugiau kaip trečdalis Seimo narių parašų, ir valdyba turi prievolę užsakyti ekspertinį vertinimą.
Antanas Smetona apie diskusijas dėl pavardžių rašybos: čia yra teisinė „abrakadabra“
Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) pirmadienį apsvarsčiusi alternatyvius įstatymų projektus dėl nelietuviškų raidžių rašybos asmens dokumentuose siūlo originalią pavardžių rašybą leisti pagrindiniame puslapyje.
Saulius Skvernelis Lenkijos premjerei turi pažadą
Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pirmadienį informavo Lenkijos premjerę Beatą Szydlo (Beatą Šydlo), kad tautinės mažumos nebus diskriminuojamos dėl pavardžių rašymo dokumentuose.
Teisingumo ministrė: reikia įstatymo dėl pavardžių nelietuviškais rašmenimis
Teisingumo ministrė Milda Vainiutė sako, kad reikalingas įstatymas reglamentuoti asmenvardžių rašybą dokumentuose nelietuviškais rašmenimis. Šį klausimą ministrė ketvirtadienį aptarė su Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininke Daiva Vaišniene. Anot Teisingumo ministerijos, dėl asmenvardžių rašybose kyla problemų, Lietuvos teismams atskirose bylose priėmus sprendimus leisti rašyti vardus ir pavardes nelietuviškomis raidėmis.
Seimas ketina peržiūrėti sau pavaldžių institucijų reikalingumą
Parlamento vadovybė nutarė peržiūrėti, kaip efektyviai veikia jai pavaldžios valstybės institucijos, ir paieškoti jų veiklos optimizavimo galimybių. Seimo valdybos sudarytos darbo grupės vadovu paskirtas parlamento vicepirmininkas „valstietis“ Arvydas Nekrošius. „Iš esmės peržiūrėsime jų veiklą, kaip jie dirba, ar nesidubliuoja kai kurios funkcijos. Jeigu dubliuojasi, konsoliduosime visas paslaugas ir apjungsime kanceliarijas“, – žurnalistams Seime sakė jis.
Premjeras pasakė, ką mano apie originalią pavardžių rašybą dokumentuose
Premjeras Saulius Skvernelis pasisako už originalią pavardžių rašybą lotyniško pagrindo rašmenimis asmens dokumentuose. „Mano pozicija labai paprasta, kad žmonėms, kurie turi vardus, pavardes, suteiktus ir įgytus iš kartos į kartą, jie tokią galimybę turėtų rašyti lotyniškomis raidėmis, lotyniška abėcėle“, – ketvirtadienį per Vyriausybės valandą Seime sakė S.Skvernelis. Tačiau jis pabrėžė, kad tai jo asmeninė pozicija.
Įdomiausios pavardės Lietuvoje: papasakojo apie keisčiausias situacijas
Nacionalinio operos ir baleto teatro scena. Opera „Oneginas“ ir prieš jus, matyt, daug kam žinomas solistas Rafailas Karpis. Karpis ir dainuoja arijas? Tačiau Rafailas tik šypsosi. Pasak operos solisto, nors pavardė ir spalvinga, net vaikystėje per daug neužkliūdavo. Dabar visai Lietuvai žinomas savo vaidmenimis prisimindamas vaikystę ir tėtę, taip pat Karpį, Rafailas šypsosi. Dar viena žymi žuvis, tiksliau vyriškis išgarsinęs savo pavardę – Lydeka. Arminas.
Kalbininkas atskleidė įtakingiausių politikų pavardžių reikšmes: kas valdo Lietuvą?
Apie žmones galima spręsti ne tik ištyrinėjus jų veidus, bet, pasirodo, ir pavardes. Lietuvių pavardės formavosi 15–17 amžiaus Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, raštvedyboje greta lietuvių kalbos įsigalint lotynų, rusėnų, lenkų kalboms. Ką reiškia svarbiausių Lietuvos politikų pavardės, portalas tv3.lt kalbėjosi su kalbininku Kazimieru Garšva.
Abejojama, kad šis Seimas priims įstatymą dėl pavardžių rašymo
Seimo pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė teigia abejojanti, kad šios kadencijos parlamentas priimtų įstatymą dėl vardų ir pavardžių rašymo. „Iki spalio 9 dienos tikrai nematau galimybės įtraukti, nes yra du (Seimo plenariniai) posėdžiai likę. Labai abejoju, ar mes šitą klausimą galėsime išspręsti šią kadenciją, nes nuomonės, kiek žinau, Seimo narių nėra pasikeitę.
Žvaigždžių „antrininkai“: ką Lietuvoje reiškia būti Monika Šalčiūte ar Jolanta Leonavičiūte
Gyvenimas kartais būna kupinas kuriozų. Šįkart – apie žmones, kuriems tėvai išrinko vardus, net nenumanydami, kad netolimoje ateityje, toks pasirinkimas gali pasirodyti nevisiškai teisingas bei sukelti tam tikrų nepatogumų. Bet kaltinti tėvų, šiukštu, negalima. Juk dar prieš keletą metų niekas negalėjo nujausti, kad Lietuva turės savo „Moniką Šalčiūtę“ ar „Jolantą Leonavičiūtę“ ir tokie vardų bei pavardžių deriniai taps plačiai linksniuojami.
Už belgo ištekėjusi lietuvė siekia dokumentuose įrašyti pavardę su „w“
Už belgo ištekėjusi lietuvė teisme siekia įpareigoti Vilniaus savivaldybės Civilinės metrikacijos skyrių, kad šis santuokos liudijime jos gautą vyro pavardę įrašytų su nelietuviška raidę „w“. Tai jau antrasis atvejis Vilniuje, kai Lietuvos pilietė teismuose prašo, jog jos turima pavardė santuokos liudijime būtų rašoma nelietuviškais rašmenimis.
Seimo nariai nemano, kad teismo sprendimas dėl „w“ rašybos turės įtakos priimant įstatymą
Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimas įpareigoti sostinės Civilinės metrikacijos skyrių už belgo ištekėjusios lietuvės pavardę santuokos liudijime rašyti su nelietuviška raide „w“ neturės lemiamos įtakos Seime svarstant įstatymą dėl asmenvardžių rašybos dokumente, teigia politikai. Pasak Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko socialdemokrato Juliaus Sabatausko, šis sprendimas tik dar labiau paryškins esamus prieštaravimus pavardžių rašybos klausimu.
Originali asmenvardžių rašyba – visų Lietuvos piliečių problema
Teisė į originalią asmenvardžių rašybą yra viena pagrindinių kiekvieno piliečio teisių. Galimybe tinkamai naudotis žmogaus teisėmis ir užtikrinti jų gerbimą turėtų pasirūpinti kiekviena valstybė. Europos žmogaus teisių fondas (EFHR) primena, kad Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) savo nutarimuose pabrėžė, kad asmenvardžių rašybos reguliavimas yra kiekvienos Europos Sąjungos valstybės sritis ir tai yra tiesiogiai susiję su kultūra, kalbos istorija bei tapatybės pojūčiu.
Kalbininkas K. Garšva: abėcėlėje atsirastų net 150 naujų raidžių
Seime registruotas Tautinių mažumų įstatymas iškraipo Lietuvos vietovardžius, gatvių pavadinimus ir skatina įvesti dvi "regionines" kalbas, o asmenvardžių įstatymu siekiama Lietuvoje įteisinti svetimą abėcėlę. Dėl iš to kylančių pavojų visuomeninės organizacijos gegužės 6 d., antradienį, 12 val. prie LR Seimo organizuoja įspėjamąjį mitingą „Už mūsų kalbą, tautą ir valstybę“. Mitingo išvakarėse spaudos konferencijoje dalyvavę politikai ir visuomenininkai pabrėžė kylančių grėsmių svarbą.
Pavardžių lietuvinimo bumo nesulaukta
Lietuvoje jau šeštus metus galioja tvarka, leidžianti be vargo sulietuvinti slaviškas priesagas turinčias pavardes. Tačiau tautiečiai taip trumpinti savo pavardžių neskuba, rašo dienraštis „Lietuvos žinios“. Vienas garsiausių šalies kalbininkų, akademikas Zigmas Zinkevičius LŽ pasakojo, kad pirmojo vajaus iš lietuviškų pavardžių išsibrautai slaviškas priesagas būta vadinamuoju smetonmečiu.
Konstitucinis Teismas: kalbininkų siūlymu galima keisti pavardžių rašybos pase taisykles
Konstitucinis Teismas ketvirtadienį paskelbė, kad pasiūlius kalbininkams Seimas galėtų pakeisti taisykles, kurios numato, jog Lietuvos piliečio pase vardai ir pavardės gali būti rašomi tik lietuviškais rašmenimis. Vyriausybės atstovai teigia kol kas negalintys komentuoti, ar šis išaiškinimas atveria galimybes įteisinti nelietuviškų pavardžių rašybą originalo kalba, nes atsakyti bus galima tik detaliai susipažinus su Konstitucinio Teismo išaiškinimu.
Iššūkis M. Kuzminsko širdies draugei – ištarti graikų krepšininko pavardę
„FIBA Europe“ susuktame vaizdo klipe įvairių šalių krepšinio aistruoliai laužė liežuvį bandydami ištarti krepšininkų pavardes. Louko Mavrokefalidžio, Nemanja Bjelicos, Andrea Cinciarinio, Mickaelio Gelabale‘o, Eugene Jetero pavardės sirgaliams tapo tikras galvosūkis. Vaizdo įraše galima pamatyti ir Mindaugo Kuzminsko širdies draugę Eglę Andreikaitę, mėginančią teisingai ištarti graikų krepšininko L. Mavrokefalidžio pavardę.
Nyksta tradicinės britų pavardės
Didžiosios Britanijos žmonės per pastarąjį šimtmetį „prarado“ dešimtis tūkstančių pavardžių, rašo „The Independent“. Išnyko tokios pavardės kaip Chips, Hatman, Temples, Raynott, Nithercott, Rummage, Woodbead, Southwark.
Į retų pavardžių sąrašą, kurių savininkais liko mažiau nei 50 žmonių, įtraukti: Clegg, William, Cohen, Kershaw, Pober, Mirren, Febland, Nighy. Pavardė William, 1901-ais buvusi 374-oje vietoje pagal populiarumą, dabar yra kritusi į 12500-ąją vietą.
K. Kemzūra apkarpė Lietuvos rinktinės kandidatų sąrašą, dėl D. Motiejūno – nežinia
Antradienį Lietuvos vyrų krepšinio nacionalinės komandos strategas Kęstutis Kemzūra paskelbė 19 krepšininkų sąrašą, kurių laukia rinktinės stovykloje.
Britanijoje įdarbinimo centrų darbuotojai saugumo sumetimais naudoja išgalvotas pavardes
Kai kurių Didžiosios Britanijos įdarbinimo centrų (Jobcentre Plus) darbuotojai kortelėse, kurias nešioja prisisegę, kartais nurodo išgalvotus vardus ir pavardes, jei jaučiasi nesaugūs, pranešė šalies vyriausybė, kuria remiasi naujienų kanalas „Sky News“.
Darbo ir pensijų reikalų departamento atstovė sako, kad tokia praktika nusistovėjo nuo 2003 metų. Tačiau valdžia nekaupia duomenų, kiek darbuotojų naudojasi išgalvotais vardais.
Rinkėjus ir toliau bus galima apgaudinėti
Savivaldybių tarybų rinkimuose partijos ir toliau galės vilioti rinkėjus sąrašais su populiariais kandidatais, o išrinkti į tarybas, mandato jie galės atsisakyti. Seimas nepritarė įstatymo pataisoms, kad valstybės tarnautojai įsigaliojus rinkimų rezultatams, nebetektų savo pareigų. Pagrindiniai nepritarimo argumentai – įstatymas pažeistų Konstituciją.
Daugiau nei po keturių mėnesių miestų ir rajonų tarybos narių kėdes užims nauji politikai. Kandidatų sąrašus partijos jau intensyviai dėlioja.
Nuotakos renkasi skambias pavardes
Šiaulių miesto savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja po skyrybų susigrąžino savo mergautinę pavardę ir sakė, kad ne mažai pažįstamų išsiskyrusių moterų susidomėjo pavardės susigrąžinimo procedūra ir kainomis.
Pasirodo, dauguma šiauliečių moterų yra ištikimos tradicijoms.
Apie Lietuvos lenkų pavardes – be propagandos
Hitlerui su Stalinu pasidalijus Rytų Europą, 1939-1940 metais čia įsibrovė sovietai su Raudonąja armija, ir tai buvo pradžia naujos epochos, apie kurią ankščiau niekas pasaulyje nežinojo, kaip išsigimsta kraštas ir žmonės, užvaldyti nūdienio bolševizmo. (Jozef Mackiewicz. Kelias į niekur.)
Šiuo metu, kai nurimo emocijos dėl Lietuvos lenkų pavardžių rašymo ir dar neprasiveržė kitas vėl rengiamas informacinis susidūrimas, galima ramiai ir be emocijų grįžti prie šio dalyko.
Keičiant pavardes – ir džiaugiasi, ir piktinasi
Keisdami pavardes asmenys džiaugiasi atsiradusia galimybe trumpinti jas atsisakant nelietuviškų priesagų, tačiau piktinasi negalėdami įrašyti dokumentuose pavardžių nelietuviškais rašmenimis.
Pagal statistinius duomenis, kasmet į civilinės metrikacijos įstaigas kreipiasi apie 1500 asmenų, prašydami pakeisti vardą, pavardę ar tautybę.