Savo poziciją PSO specialusis pasiuntinys paaiškino naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“.
„Visiškai nesvarbu, ar žmonės yra vakcinuoti, ar ne, jie vienodai gali užsikrėsti omikronu ir vienodai gali pernešti. Šiuo atveju tai (galimybių pasas – aut. past.) nevaidina reikšmės“, – kalbėjo V. P. Andriukaitis.
Pasak jo, daug didesnę reikšmę omikron atmainos akivaizdoje vaidina respiratorių ir medicininių kaukių pritaikymas masinio susibūrimo vietose, oro ventiliacija, vėdinimas ir dezinfekcija.
„Tai visiškai nesvarbu, pagal ką jūs galite paprašyti galimybių paso, kai visi žino, kad ir tas, kuris pasiskiepijęs, ir tas, kuris nepasiskiepijęs, vienodai gali pernešti omikron į patalpą, atnešti kitiems žmonėms.
Šiuo atveju, iš tiesų galimybių pasas yra buvusi priemonė. Politiškai pagrįsta politiniu sprendimu, tai, vienaip ar kitaip, jau įvykęs faktas. Bet dabar tos priemonės epidemiologinio pagrįstumo aš visai neįžvelgiu“, – teigė V. P. Andriukaitis.
Saudargas stebėjosi Andriukaičio pareiškimais
V. P. Andriukačio mintimis stebėjosi Seimo vicepirmininkas, konservatorius P. Saudargas.
„Labai keista mintis, gal pasitaisys, nes jis pasakė, kad žmonės, tiek vakcinuoti, tiek nevakcinuoti, vienodai užsikrečia virusu ir vienodai jį perneša. Man atrodo, kad toks teiginys yra šokiruojantis.
Diskusijose su antivakseriais tai galbūt nestebina tokie pasakymai, bet kai skamba iš gydytojo, mokslininko lūpų, atrodo tikrai keistai“, – laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo P. Saudargas.
Jo teigimu, tiek skiepyti, tiek neskiepyti asmenys taip pat perneša virusą ir taip pat juo užsikrečia, tačiau šie procesai tarp skiepytųjų ir neskiepytųjų skiriasi.
„Statistika yra statistika. Ligoninėse [santykiu] vienas prie penkių guli, vienas prie septynių ar vienas prie aštuonių reanimacijose guli. Tai akivaizdu, kad žmogaus organizmas nevienodai priima virusą ir leidžia jam plisti savyje ir tuo pačiu ir aplinkoje.
Tie, kurie yra vakcinuoti, jie turi imunitetą didesnį virusui, virusas pas juos ateina, bet yra greičiau nužudomas, su juo yra greičiau susitvarkoma. Akivaizdu, kad jis tada mažiau to viruso skleidžia į aplinką ir gali mažiau užkrėsti kitus“, – dėstė Seimo vicepirmininkas.
„Žodis „vienodai“ čia yra labai neatsakingas iš tokio svarbaus ir garbingo žmogaus lūpų. Tikiuosi, kad jis ar pasitaisys, ar paneigs kažkaip“, – pridūrė P. Saudargas.
Kaip „ant pirštų“ virusą perneša vakcinuotas ir nevakcinuotas žmogus?
„Neinterpretuokite taip, kaip jūs interpretuojate“, – į konservatoriaus kritiką atsakė V. P. Andriukaitis.
„Netgi mes abudu galime susitikti, abudu vakcinuoti, susitinkame trečią žmogų ir ant abiejų gleivinės iš to trečio žmogaus gali nusėsti virusas. Jis net mūsų gleivinės neįveiks, bet mes užeisime į parduotuvę, abudu vakcinuoti, ir padovanosime tą virusą į aplinką.
Štai kur yra problema! Pernešimo atveju ir vakcinuotas, ir nevakcinuotas gali būti pernešėjas. Apie tai aš ir kalbėjau. <...> Rizika pernešti virusą ir jums, ir man yra ta pati“, – kalbėjo PSO atstovas.
V. P. Andriukaitis pabrėžė, kad jei rizika pernešti yra tokia pati, tai rizika užsikrėsti yra kas kita.
„Vakcinuoti žmonės, pirma, gali neužsikrėsti, jie gali nesusirgti ir virusas gali neįeiti į jų kūną“, – aiškino jis.
P. Saudargas į tai atsakė, kad pernešti virusą „ant pirštų“ yra ta pati, tačiau tikrai skiriasi galimybė pernešti virusą, kai vakcinuotą žmogų jis dauginasi daug mažiau, nei pas tą, kuris nėra vakcinuotas.
„Ponia Saudargai, tai va žinokite, jūs teisingai pasakėte, kad rizika pernešti ant pirštų yra vienoda. O tuo metu, kad reikia vakcinuotis, tai čia visiškai akivaizdu“, – su konservatoriumi galiausiai sutiko V. P. Andriukaitis.
Jis dar kartą laidos pabaigoje pabrėžė įsitikinęs, kad galimybių paso kontekstas visgi išlieka politinis, o ne mokslinis.
„Dėl to jis ir neveikia“, – konstatavo V. P. Andriukaitis.
Tai tik dalis pokalbio su P. Saudargu ir V. P. Andriukaičiu laidoje „Dienos pjūvis“. Visą laida galite peržiūrėti vaizdo įraše, kur rasite teksto pradžioje.