Naujos ribojimo priemonės vertintos kaip per silpnos, mat dar sekmadienį prezidentūros Sveikatos ekspertų taryba siūlė griežčiau reguliuoti prekybininkus nei tik ploto, tenkančio vienam asmeniui, išplėtimas.
Be kita ko, ekspertų teigimu, veiksminga būtų apskritai uždaryti ne maisto prekių parduotuves (išskyrus vaistines, veterinarijos, optikos ir ortopedijos parduotuves) bent jau savaitgaliais ir penktadieniais nuo 17 val.
Taip pat griežčiau siūlyta reguliuoti žmonių bendravimą – riboti susitikimus tarp atskirų namų ūkių, t. y. vienuose namuose gyvenančių asmenų, išskyrus neatidėliotinus atvejus, kai reikia prižiūrėti sergančius ir savimi negalinčius pasirūpinti žmones.
„Trūko plionkė“
Komentuodamas laikinosios Vyriausybės sprendimus LSMU prof. Mindaugas Stankūnas teigė, kad ne tik tokie sprendimai, bet ir apskritai laikinojo premjero ir sveikatos apsaugos ministro nedalyvavimas pasitarime yra nesuvokiami.
„Aš du kartus per tą posėdį laikinajam premjerui ir kitiems ministrams pasakiau, kad pagal Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenis didžiausias plitimas vyksta šeimose. Mokslinės studijos rodo, kad efektyviausia priemonė yra mažų susibūrimų mažinimas ir leidimas susitikti 2 šeimos ūkiams poveikio neturės. Nes aš laikydamasis šios nuostatos galiu per Kalėdas apvažiuoti visus giminaičius ir pridalinti „virusiuko“ visiems.
Dar paminėjau, kad galime per laiką suformuluoti socialinio burbulo principą (imant pasiteisinusį pavyzdį iš Naujosios Zelandijos) ir tai gal leistų turėti nors nedidelius, bet saugesnius kontaktus per Šv. Kalėdas. Ne. Ne ir viskas. Atrodo, kad ir man „trūko plionkė“, – rašė jis savo socialinio tinklo paskyroje.
Viena žinutė visiems neveikia
Visgi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas prof. dr. Saulius Čaplinskas teigė, kad nepaisant draudimų pobūdžio, svarbiausia išlieka gebėjimas komunikuoti ir pasiekti skirtingas auditorijas.
„Jei bus tik draudimas dėl draudimo, apribojimas dėl apribojimo, jei žmonės nesupras, kodėl jiems reikia elgtis būtent taip, o ne kitaip ir ką tai duos ir kiek laiko, tai jei jie šito nepriims, tai prie kiekvieno policininko nepastatysi. Pavyzdžiui, prie prekybos centro automobilį galės pasistatyti tik kas penktas. Tai šito niekaip nesuprantu. Kaip tai turės įtakos viruso plitimui?
Taigi kai atsiranda tokie draudimai be paaiškinimo, todėl ir žmogus to nepriima ir nesupranta, tai vėliau galbūt gali nepriimti ir kitos rekomendacijos, imtinai iki skiepijimo. Nes bus galvojama, kad čia kvaila rekomendacija. Lygiai tas pats bus ir dėl kaukių, ypač kai vieną kartą buvo šnekama viena, kitąkart – kita. Prevencinės priemonės bus efektyvios tik tada, jei jas žmonės palaikys. O kai neįsisąmoninama, tai randama ir būdų apeiti draudimus“, – kalbėjo jis.
Profesorius kartu pabrėžė, kad jau dabar kalbama, kad viena žinutė visiems neveiks.
„Lygiai taip pat kaip negali būti viena parduotuvė visiems žmonėms. Tai ir čia reikia segmentuoti, diferencijuoti žinutę priklausomai nuo žmonių grupės, auditorijos. O jei tik yra gąsdinama ir kalbama, kaip absoliučiais skaičiais pas mus daugėja atvejų, net toks totalizatorius atsiranda, kiek gi bus atvejų per Kalėdas, tai lūžio jokio ir nebus. Tai yra labai blogai“, – pabrėžė jis.
Strategija dėl skiepų
Čia pašnekovas kartu įžvelgė daug didesnę grėsmę ir dėl komunikacijos apie vakcinaciją stokos. Anot jo, jei jau dabar kritiškai priimami tam tikri sprendimai, tas pats gali nutikti ir su skiepais.
„Jei dabar nebus susirūpinta dėl skiepų, tai vargiai ar galime tikėtis, kad bus pasiektos reikiamos skiepų apimtys. Pasaulinė sveikatos organizacija jau anksčiau pradėjo rekomenduoti, kad reikia vykdyti teisingą skiepų komunikaciją“, – sakė S. Čaplinskas.
Profesorius tik dar kartą priminė, kad visos prevencinės priemonės turi būti taikomos laiku ir tinkama aprėptimi.
„Tad jei kas pavėluojama, kas buvo ir su testavimu pas mus, tai efekto nebus. Todėl iš esmės ir turime, ką turime. Ir tai aiškiai rodo, kad nebuvo sugebėta įžvelgti, kuo tai gresia, nebuvo mokomasi iš viruso, iš kitų šalių ir savo išmoktų pamokų. Ir vėl daroma tas pats. Tai jei niekas nesikeis, ateis trečia, ketvirta banga ir vėl turėsime lipti ant to paties grėblio, eiti į karantiną“, – konstatavo ULAC vadovas.
Įsigaliojo nauji ribojimai: kas keičiasi ir kur lankytis nebus galima
Vyriausybė nuo trečiadienio sugriežtino karantino sąlygas ir Lietuvoje įvedė daug naujų apribojimų. Karantinas pratęsiamas iki metų pabaigos.
Žmonės gyvenamąją vietą gali palikti tik dėl svarbių priežasčių, vyresniųjų klasių mokiniai mokysis tik nuotoliniu būdu, o pradinukams nuo pirmadienio skelbiamos atostogos.
Darželinukus tėvams patariama vesti į darželius tik tuo atveju, jei nėra kitų alternatyvų.
Naujienų portalas tv3.lt skaitytojams pateikia atmintinę, kokie nauji apribojimai įsigalioja nuo trečiadienio ir kokių taisyklių būtina bei rekomenduojama laikytis.
Vyriausybė pirmadienį priėmė nutarimą dėl karantino griežtinimo ir rekomenduoja riboti judėjimą dėl nebūtinų priežasčių – palikti gyvenamąją vietą tik vykstant į darbą, prekybos vietą, dėl sveikatos priežiūros ir kitų paslaugų.
Tiek privačiose, tiek valstybinėse įstaigose darbas organizuojamas ir klientai aptarnaujami nuotoliniu būdu, išskyrus atvejus, kai atitinkamas funkcijas būtina atlikti darbo vietoje.
Susitikimai ne daugiau nei 2 šeimų, asmeninėse šventėse – iki 10 žmonių
Vyriausybė nutarė, kad draudžiami didesni nei dviejų šeimų ar dviejų namų ūkių kontaktai, išskyrus atvejus, kai tai yra neišvengiama dėl reikalingo pagalbos suteikimo ir panašiai.
Taip pat draudžiamos asmeninės šventės, kuriose dalyvautų daugiau nei dvi šeimos, kurių bendras skaičius ne daugiau nei 10 asmenų.
Pamokos – nuotoliniu būdu, o pradinukams nuo pirmadienio siūlomos atostogos
Ugdymas mokyklose pagal pagrindinio ir vidurinio ugdymo programas vykdomas nuotoliniu būdu, išskyrus specialiosiose mokyklose ir bendrojo ugdymo mokyklų specialiosiose klasėse ugdomus mokinius.
Iki šiol mokslas šalyje lapkričio 7-ąją įvedus karantiną, išskyrus ugdymą darželiuose bei pradines klases, vyko nuotoliniu arba mišriu būdu.
Mokykloms siūloma ankstinti pradinių klasių mokinių atostogas ir jas skelbti nuo gruodžio 14 dienos iki sausio 3 dienos.
Į darželius vesti, jei nėra kitos alternatyvos
Ikimokyklinis, priešmokyklinis ir pradinis ugdymas vyks toliau tiesiogiai, bet ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigas rekomenduojama lankyti tik tiems vaikams, kurių tėvai neturi galimybių dirbti nuotoliniu būdu.
Neformalusis vaikų švietimas vykdomas nuotoliniu būdu arba stabdomas, kaip ir neformalusis suaugusiųjų švietimas, išskyrus aviacijos, jūrininkų bei transporto priemonių vairavimo praktinius mokymus, taip pat užsienio kalbos lygio mokėjimo vertinimo egzaminus asmenims, stojant į užsienio aukštąsias mokyklas.
Į parduotuvę – tik po vieną šeimos narį, aikštelėse užpildoma tik 20 proc. stovėjimo vietų
Parduotuvėse, turgavietėse ir kitose prekybos vietose turi būti nustatytas ilgesnis darbo laikas. Rekomenduojama, kad prekybos vietose lankytųsi tik vienas šeimos ar namų ūkio atstovas.
Taip pat, siekiant valdyti žmonių srautus ir mažinti susibūrimus, parduotuvėse rekomenduojama didinti veikiančių kasų skaičių, kad eilėse prie kasų nestovėtų daugiau nei 5 asmenys.
Vyriausybės nustatyti didesni prekybos ploto reikalavimai – vietoj 10 kv. m. ploto nustatomi:
- kai visas prekybos plotas yra iki 10 tūkst. kv. m., vienam lankytojui užtikrinti ne mažesnį kaip 15 kv. m. plotą,
- kai visas plotas yra virš 10 tūkst. kv. m. vienam lankytojui užtikrinti ne mažesnį kaip 30 kv. m. plotą.
Šalia parduotuvių, prekybos centrų, turgaviečių ir kitų viešų prekybos vietų esančiose automobilių stovėjimo aikštelėse leidžiama užpildyti ne daugiau kaip 20 procentų visų transporto priemonėms skirtų stovėjimo vietų, neįskaičiuojant darbuotojams bei neįgaliesiems skirtų transporto priemonių stovėjimo vietų.
Parduotuvės – be akcijų ir išpardavimų, ligoninėse ligoniai – be lankytojų
Nenaudoti trumpalaikių pardavimų skatinimo priemonių (išpardavimų, nuolaidų valandų, degustacijų ir kitų), kurios didina pirkėjų ir lankytojų srautus tam tikru itin trumpu laiku ir tam tikroje vietoje, išskyrus prekybą internetu.
Draudžiama apgyvendinimo paslaugoms teikti skirtų patalpų nuoma, subnuoma ar panauda, skirta privatiems renginiams, šventėms ar kitiems susibūrimams organizuoti.
Stacionarinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų, kuriose gydomi COVID-19 liga (koronaviruso infekcijos) sergantys pacientai prireikus didinti lovų skaičių ir asmens sveikatos priežiūros paslaugų apimtis gydyti COVID-19 liga sergančius pacientus ir pasitekti personalą – planinių stacionarinių ir ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų apimties mažinimas ar šių paslaugų teikimo stabdymas, išskyrus pagalbą ir sveikatos priežiūros paslaugas, kurių nesuteikus pacientui atsirastų būtinosios medicinos pagalbos poreikis arba labai pablogėtų jo būklė.
Vyriausybė draudžia pacientų lankymą, išskyrus terminalinės būklės pacientų ir vaikų iki 14 metų lankymą gydančio gydytojo leidimu.