Netoli Londono esančioje Kroidono ligoninėje, jos darbuotojas iš dėžių pakuoja pirmąsias sėkmingai išmėgintas Vokietijos bendrovės „BioNTech“ ir JAV kompanijos „Pfizer“ koronaviruso vakcinas. Jos atgabentos specialiose sauso ledo dėžėse ir dedamos į šaldytuvus, kurių temperatūra siekia 73-is laipsnius šalčio. Didžioji Britanija tapo pirmąja šalimi pasaulyje patvirtinusia šios vakcinos naudojimą, o 50-tyje šalies ligoninių jau rytoj bus pradėti skiepyti pirmieji 800 000 tūkstančių britų.
„Tai tiesiog neįtikėtina. Akivaizdu, kad negaliu vakcinos laikyti rankose, nes ji laikoma 70-ties laipsnių šaltyje. Tačiau žinoti, kad mes pirmieji pasaulyje ją gavome tiesiog nuostabu ir verčia didžiuotis“, – sako ligoninės vyriausioji farmacininkė Louise Coughlan.
Pirmieji šalyje bus skiepijami sveikatos sektoriaus darbuotojai, senelių namų prižiūrėtojai ir vyresni nei 80-ties metų žmonės. Tarp jų ir 94-erių karalienė Elžbieta II-oji ir 99-erių princas Filipas. Tiesa, jokios privilegijos jiems taikomos nebus ir savo eilės gauti vakciną jie lauks kartu su kitais. Iš viso britai užsakė 40 mln. „BioNTech“ ir „Pfizer“ vakcinos dozių. Kadangi vienas žmogus turi gauti dvi jos dozes, artimiausiu metu skiepus galės gauti 20 mln. arba daugiau nei trečdalis vyresnių nei 16-kos metų šalies gyventojų. Jau neturkus laukiama leidimo šalyje pradėti naudoti ir Modernos, Okfordo ir kitas vakcinas, kurios leistų gerokai padidinti masinių skiepų apsukas.
„Vyksta intesyvus pasiruošimo procesas. Tačiau, manau, jeigu sugebėjome per patį trumpiausią laiką pristatyti „Pfizer“ vakciną tą sugebėsime padaryti ir dar kartą“, – pasakoja Vaistų ir sveikatos priežiūros tarnybos vadovė June Raine.
Tuo metu nedideliame Piurso miestelyje Belgijoje, kur yra šios vakcinos gamykla jos naudoti dar negalima. Europos vaistų agentūra šiuos skiepus turėtų patvirtinti tik gruodžio 29-tą. Neva, priešingai nei Londonas, Briuselis nori užsitikrinti, kad Europos Sąjungos šalis pasieksianti vakcina būti dar karta kruopščiai ištirta.
Tuo metu Jungtinėse Valstijose specialūs šaldikliai taip pat ruošiami „Pfizer“ koronaviruso vakcinos transportavimui po šalį. Už Atlanto ją patvirtinti masiniam naudojimui planuojama gruodžio viduryje. Tuomet ir tikimasi sulaukti pirmųjų 3,2 mln šios vakcinos dozių. Tiesa, vakcinos transportavimas po didžiulę šalį stingdančiame šaltyje – tikras logistikos iššūkis.
„Tai tarsi didžiulis šaldytuvas. Jis valdomas baterijomis, todėl net ir kelionės metu jame galima reguliuoti temperatūrą“, – teigia „American Airlines“ atstovas Roger Samways.
Dėl koronaviruso padėtis Amerikoje tampa vis labiau komplikuota. Vakar į ligonines paguldyta rekordinis skaičius žmonių – daugiau nei 100 000. Drastiškai mažėjant vietų ligoninėse, vienoje labiausiai viruso paveiktų Kalifornijos valstijoje namuose likti liepta 33 milijonams žmonių.
Koronaviruso išvengti nepavyko net asmeniniui D. Trumpo advokatui Rudy Giuliani, kuris vadovauja rinkimus pralaimėjusio prezidento teisinei kampanijai siekiančiai anuliuoti rinkimų rezultatus, kurie anot D. Trumpo buvo suklastoti. Vakar ne kartą koronaviruso pavojų menkinęs D. Guilianis buvo hospitalizuotas.