Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Jurgita braškes skina jau ne pirmus metus, tad puikiai žino, kad uogas reikia skinti itin atsargiai. Šiuo metu anykštėnų šiltnamiuose pati braškių sezono pradžia, todėl darbuotojai renka tik gražiai įraudusias uogas. Kitas palieka sirpti.
„Tris dėžes būna prirenkam, kai pradžia, o kai jau būna daugiau, tai daugiau prirenki“, – sako braškių skynėja Jurgita.
Per pirmąjį skynimą darbuotojai gerai įraudusių uogų priskynė per 60 kilogramų.
„Tai nėra daug, bet tai yra pradžia ir kiekvieną dieną vis tas kilogramų skaičius didėja“, – tikina Audriaus Juškos ūkio atstovė Vaiva Kiaušienė.
10 eurų už kilogramą
Visos šiltnamyje išskintos braškės keliaus į prekybos vietas.
„Pačios pirmosios, aišku, turės savo kainą, apie 10 eurų už kg. Kai prasidės didesni kiekiai, gal ir kaina kris. Manyčiau, nekis labai nuo pernai metų, apie 8 eur už kilogramą“, – teigia V. Kiaušienė.
Anykštėnai džiaugiasi galintys pirmieji pasiūlyti lietuviškų braškių. Ir nors šiųmetis pavasaris augintojams nepašykštėjo staigmenų, pavasarinį derlių ūkininkai prognozuoja gerą. Iš hektaro viliasi priskinti per pusšimtį tonų.
„Buvo čia mums iškrėtę visko – ir prisnigo, ir pripustė, ir buvo labai mažai saulės, bet mes turėjom ir apšvietimą, kurį nuo ankstyvo pavasario jungdavo, kaip saulę pakeisdavo. Ir šiluma, maitinimas. Galime pagal oro sąlygas pareguliuoti ir šildymą, ir patį laistymą, tai ir mums pavyksta užauginti pačias pirmąsias“, – pasakoja Audriaus Juškos ūkio atstovė Vaiva.
Specialistė aiškina, esą ir išvaizda, ir skoniu šiltnamiuose sirpstančios braškės nenusileidžia auginamoms lysvėse po atviru dangumi. O močiučių braškės esą skanesnės nebent dėl sentimentų.
„Pas močiutę gal ir yra skanesnė, bet tikrai šitos veislės uogos puikios, saldžios, su tokia rūgštele“, – tikina braškių ekspertė.
Gardžios dovanos Motinos dienai
Anykštėnai braškes savo šiltnamyje skina maždaug 6 savaites. Įprastai jos baigiasi iki didžiojo braškių sezono Lietuvos ūkiuose. Pasak specialistės, ankstyvą ir gausų derlių duoda jau seniai atrinkta ir pasiteisinusi braškių veislė.
„Veislė „Alsanta“ iš ankstyvųjų veislių. Labai klasikinės išvaizdos, klasikinio skonio, turinti stiprų žemuogių poskonį“, – pristato Vaiva.
Žilinskų ūkyje Kėdainių rajone taip pat sirpsta gražuolės braškės. Savame krašte Žilinskai bene pirmieji džiaugiasi braškių derliumi. Dabar uogas skanauja patys, daugiau žada skinti Motinos dienai gardžioms dovanoms. Kaip ir anykštėnai, kėdainiečiai prognozuoja gerą pirmųjų braškių derlių.
O štai visuomenės sveikatos specialistė primena, kodėl reikia pasimėgauti pirmosiomis šiųmetėmis uogomis.
„Braškė yra labai naudinga uoga. Ji ir graži, ir skani, turi daug įvairių medžiagų, mineralų, vitaminų. Vitamino C yra daugiau nei citrinose, braškėse labai gausu kalio, kuris stiprina mūsų širdutę, kraujo sistemą“, – sako visuomenės sveikatos specialistė Eglė Dvilevičienė.
Svarbu įvertinti auginimo vietą
Specialistė primena, kad renkantis uogas, kaip ir vaisius ar kitas sezonines gėrybes, labai svarbu įvertinti, kaip ir kur jos užaugintos.
„Ar šiltnamyje, ar auga lauke, labai didelio skirtumo nėra. Yra skirtumas kaip ji prižiūrima. Ar ji yra tręšiama, ar pakankamai laistoma, ar pakankamai yra šviesos, ir nuo to priklauso. Tarkim, jei ji auga lauke, ji bus ryškesnė, saldesnė, jeigu gaus daug saulės, bet jeigu ji auga prie kelio, visos dulkės, visos kenksmingos medžiagos ant jos nusės“, – pasakoja E. Dvilevičienė.
Specialistė pataria, jei yra galimybė, mėgautis vietoje užaugintu derliumi, ypač sezono metu.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.