„LSMU Kauno klinikų Skubios medicinos klinikoje pavogtos pakuotės su medicininėmis kaukėmis. Pas mus, RKL, ne personalui skirtose sanitarinėse patalpose kažkam kilo mintis išplėšti dozatorių ir pavogti skystą muilą. Mulas, dezinfekcinis skystis dingsta ir kitose ligoninėse.
Dozatorių vėl pritvirtinome, juk negali būti taip, kad ligoninės tualete nebūtų muilo, bet kažkam gal ir vėl pakils ranka? Nes juk reikia laikytis higienos – šiomis epidemiologinėmis dienomis tai akcentuojama visais kanalais. Nors žinot ką? Higiena, gyvenimo švara prasideda ne nuo rankų plovimo, o nuo to, kas galvoje – minčių, vertybių. Mentaliteto.
Kai su šiais dalykais viskas tvarkoje, žmogus ne tik plausis rankas, bet ir pagalvos apie kitus. Apie ligoninę, kuri disponuoja ribotas resursais ir tuo pačiu daro viską, kad būtų užkirstas kelias viruso plitimui. Nes čia – padidintos rizikos zona. Čia ypač svarbu jausti vienam kitą ir būti komanda.
Būkime komanda. Tik taip mes laimėsime", – tokiu įrašu antradienį pasidalinta gydymo įstaigos socialinio tinklo paskyroje.
Portalas tv3.lt jau rašė apie panašų savaitgalį įvykusį incidentą Kauno klinikų Skubios pagalbos-priėmimo skyriuje.
„Asmenims, kurie pastarosiomis dienomis išvykdami iš mūsų klinikos kaip padėkos už suteiktą pagalbą ženklą slapta išsinešinėjo mūsų medicinines kaukes su visomis dėžutėmis, norime priminti, kad jos nuo koronaviruso neapsaugo. Netgi priešingai – daugybė mokslinių tyrimų rodo, kad panika ir stresas, kurio apimti pasielgiate taip neracionaliai, silpnina mūsų imunitetą bei didina organizmo imlumą infekcinėms ligoms.
Mes galime pradėti laikyti kaukes seifuose, kaip tai beapsunkintų mūsų darbą. Galime ir toliau atsirašinėti į skundus, esą nukreipdami pacientus į nacionaliniu mastu patvirtintas ir specialiai koronaviruso epidemijai parengtas ligonines pažeidinėjame asmens teisę rinktis gydymo įstaigą. Galime skirti papildomai personalo kovai su bandančiais konfliktuoti ir nepaklusti įsigaliojusioms taisyklėms bei laikiniems apribojimams. Galime daug. BET. Kiekviena tokia intervencija sukelia nepatogumų, kainuoja laiko ir, svarbiausia, papildomo darbo, kurio šiuo metu, patikėkite, ir taip netrūksta.
Nei grikiai, nei medicininės kaukės (ypač vogtos), nei kova už teises ar prieš apribojimus mūsų neišgelbės. Išgelbės NEPANIKAVIMAS, PASITIKĖJIMAS medikais ir kitais profesionalais, ĮSIKLAUSYMAS į jų prašymus ir SUPRATINGUMAS, SUPRATINGUMAS, SUPRATINGUMAS.
Ar mums patinka dirbti tokiomis sąlygomis? Įsisavinti kasdien keičiantis situacijai bei daugėjant žinių apie viruso savybes besikeičiančius algoritmus? Pasakyti „ne“ turintiems labai žmogišką norą būti šalia sunegalavusio artimojo? Ne, nepatinka. Mieliau dirbtume kaip dirbę savo komforto zonoje ir nematytume problemų. Ligoninės administracija turbūt taip pat mieliau ramiai miegotų naktimis, užuot versdamasi per galvą, kad tik mums ir, svarbiausia, Jums, nieko nepristigtų. Didžiulius informacijos srautus ir operatyvius veiksmus koordinuojantys Ministerijos, Nacionalinio Visuomenės sveikatos centro žmonės veikiausiai taip pat dirbtų ne 24/7 režimu. Tačiau visi suprantame, kad šioje situacijoje reikia elgtis taip, kaip ne visada norisi elgtis, ir daryti tai, ką reikia daryti. To supratingumo viliamės ir iš mūsų visuomenės.
Ar gali būti klaidų? Perteklinių sprendimų? Gali. Tai ne pirmasis sniegas, kuris iškrenta nors ir netikėtai, bet kasmet. Tai virusas, kuris prieš porą mėnesių net gimęs nebuvo. O kovoti su nepažįstamu, neprognozuojamu priešu visad sunkiau. Rytoj gali atsirasti naujų duomenų, rekomendacijų, įsigaliojusias priemones ir algoritmus gali keisti nauji. Tai šioje situacijoje yra normalu. Svarbiausia, pasikartosime, nepanikuoti, įsiklausyti, pasitikėti. Daugybė žmonių Kaune, Lietuvoje ir visame pasaulyje daro viską, kas šios dienos žinių kontekste yra geriausia, siekiant to, kad koronaviruso iššūkis praeitų kaip įmanoma greičiau, sklandžiau ir su minimaliomis pasekmėmis. Su Jūsų pagalba – nepanikuojant, pasitikint, įsiklausant, suprantant, padedant (ar bent jau netrukdant) dirbti – tikime, tai pavyks.
Užuot desperatiškai ieškoję kaukių, kurios nepadeda, įmantrių dezinfektantų, kuriuos puikiai atstoja paprastas muilas, grikių, kurių nevalgote, eikite pasidžiaugti prasidėjusiu pavasariu! Džiaugsmas, kaip rodo tyrimai, stiprina imunitetą. Dažnai plaukite rankas, venkite masinių susibūrimų uždarose patalpose, laikykitės kitų PATIKIMŲ, Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintų, rekomendacijų – ir viskas bus gerai!“, – rašyta išplatintame pranešime.