• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje patvirtinus pirmąjį susirgimą koronavirusu, o medikų darbo apimtims vis augant, sveikatos apsaugos darbuotojai susirūpino savo sveikata ir prašo jiems užtikrinti socialines garantijas, kurios priklausytų dirbant su ypač pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis. Seime jau įregistruota tai užtikrinanti įstatymo pataisa, tačiau sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patikina, kad papildomų priemonių imtis nereikia.

Lietuvoje patvirtinus pirmąjį susirgimą koronavirusu, o medikų darbo apimtims vis augant, sveikatos apsaugos darbuotojai susirūpino savo sveikata ir prašo jiems užtikrinti socialines garantijas, kurios priklausytų dirbant su ypač pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis. Seime jau įregistruota tai užtikrinanti įstatymo pataisa, tačiau sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patikina, kad papildomų priemonių imtis nereikia.

REKLAMA

Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjunga (LSADPS) jaudinasi, kad, dirbant su ypač pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis, jiems nenumatomos papildomos socialinės garantijos – draudimas darbingumo netekimo atveju, papildomos kompensacijos sveikatos priežiūros darbuotojui netekus sveikatos ar mirus.

Prašo geresnio aprūpinimo

„Suprantama, kad medikai yra pasirengę atlikti savo pareigą suteikti medicininę pagalbą naujuoju virusu užsikrėtusiems gyventojams, tačiau jaučiame nerimą ir dėl savo pačių likimo“, – teigia LSADPS pirmininkė Aldona Baublytė. 

REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministro įsakymu tvirtinamas pavojingų ir ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų sąrašas jau papildytas COVID-19 liga, geriau visuomenei žinoma koronaviruso pavadinimu. Tačiau medikai stebisi, kodėl virusas priskiriamas ne į ypač pavojingų, o pavojingų ligų sąrašą.

REKLAMA

Savo ruožtu profsąjunga ketina kreiptis į Seimą, Vyriausybę, Lietuvos savivaldybių asociaciją bei Gydytojų vadovų sąjungą, kuriame reikalauja minėtą sąrašą patikslinti ar kitaip užtikrinti, kad darbe su šiuo virusu susiduriantiems darbuotojams būtų taikomos socialinės garantijos.

Taip pat profesinė sąjunga reikalauja visus sveikatos priežiūros darbuotojus aprūpinti pakankamu kiekiu individualių apsaugos ir dezinfekcinių priemonių, nuolat atnaujinti mokymus, kaip elgtis su koronavirusu infekuotais pacientais, jų biologiniais mėginiais visose įstaigose.

REKLAMA
REKLAMA

„Raginame medikų bendruomenę susitelkti pagrindinei misijai, bet visada prisiminti, kad atlikdami savo pareigą pacientams privalome apsaugoti save, savo kolegas, savo artimuosius“, – sakė A. Baublytė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siūlo geresnę socialinę apsaugą

Savo ruožtu Seimo narys socialdemokratas Algirdas Sysas Seime šią savaitę įregistravo įstatymo pataisą, kuria numatoma skirti papildomas socialines garantijas medikams, kurie dirba su pacientais, užsikrėtusiais ar galimai užsikrėtusiais koronavirusu.

Pataisos numato, kad socialinės garantijos būtų teikiamos sveikatos priežiūros specialistams, dirbantiems ne tik su ypač pavojingomis, bet ir su pavojingomis užkrečiamosiomis ligomis. 

REKLAMA

„Medikams, kurie susiduria su koronavirusu būtų užtikrintos socialinės garantijos, analogiškos jų kolegoms, kurie privalėtų gydyti sergančius maru, cholera, ebola ir t. t. Analogiškos socialinės garantijos garantuojamos policijos ir priešgaisrinės apsaugos pareigūnams“, – rašoma įstatymo projekte.

Pats A. Sysas sako, kad projekto registravimas tik sutapo su medikų prašymu pasirūpinti jų saugumu.

„Anksčiau galvojau apie tai, kad yra garantijos mūsų statutiniams pareigūnams, jeigu jie vykdo tam tikrus įsipareigojimus piliečių atžvilgiu ir valstybei, tai laukiu, kol ministras [Aurelijus Veryga] sureaguos į mūsų partijos raginimą, kaip spręsti tas problemas dėl ligonių, dėl panikos. Mes keliame reikalavimą, kaip bus pasirūpinta pačiais gydytojais“, – tv3.lt kalbėjo A. Sysas.

REKLAMA

Jis atkreipė dėmesį, kad koronavirusas jau pareikalavo ne vieno gydytojo gyvybės pasaulyje. Vasario pabaigoje Kinijoje koronavirusu sirgo daugiau nei 3 tūkst. sveikatos apsaugos darbuotojų, aštuoni mirė. 

„Aš manau, žmonės, kurie teikia mums paslaugą, kad mes išliktume gyvi ir sveiki, turėtų turėti socialinę garantiją. Nemanau, kad čia gali būti tokių atvejų, bet visada garantija yra pliusas, ne minusas“, – sakė Seimo narys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, Seimo pavasario sesija prasidės tik kovo 10 dieną, iki pataisos bus pateiktos Seimui, o vėliau galbūt apsvarstytos ir priimtos, gali praeiti nemažai laiko. Tačiau A. Sysas mano, kad Seimas pataisas galėtų svarstyti pagreitinta tvarka.

„Geriau vėliau negu niekad. Nes, jeigu tai būtų nuo šito viruso, tai nesvarbu, jeigu mes priimsime ir gegužės mėnesį ar kitaip. Aišku, Seimas gali, turėdamas praktiką, pagreitinti šitą procesą. 

REKLAMA

Mano galva, ministras šitą virusą turėjo įrašyti į ypač pavojingų ligų sąrašą, kaip tai padaryta su ebolos virusu, ir būtų ta problema išsisprendusi. Bet, kadangi nesprendžia, aš paraginau tokiu būdu. Vis tiek šitas įstatymo projektas pateks Vyriausybei, Vyriausybės nuomonės bus atsiklausta. Kaip jie padėlios šitą reikalą, tai jų dalykas“, – teigė A. Sysas.

Ligos statuso nekeis

Tuo metu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga užtikrina, kad kol kas sveikatos apsaugos įstaigoms netrūksta apsaugos priemonių. 

REKLAMA

„Kol kas niekam rezervai nėra išsekę ir įstaigos, kurios susiduria su didžiausiu srautu, į kurias vežami pacientai, joms buvo skirti ištekliai ir iš mūsų rezervo. Jau savaitgalį buvo pristatyti. Jeigu reikės, bus jie ir ateityje pristatyti. Šiandien mes susitiksime ir kalbėsime su įmonėmis, kurios gamina arba importuoja asmens apsaugos priemones. Šiandien trūkumo nėra“, – žurnalistams antradienį kalbėjo A. Veryga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministras taip pat patikino, kad koronavirusas negali būti pripažintas ypač pavojinga užkrečiamąja liga, nebent taip nuspręstų infektologai.

Infekcija ypatingai pavojinga gali būti pripažįstama ne dėl profsąjungų ar politikų norų. Ji pagal medicininius kriterijus yra prisipažįstama pavojinga. Jau ir šiandien mes pritaikėme praktiškai maksimalias priemones [apsaugoti gydytojus], mes esame vieni iš pirmųjų, kurie tokius mechanizmus pasitelkėme. Manau, kad šiandien dienai jie yra pakankami. Tai yra medicininis terminas, o ne politinis ir ne profsąjunginis. Tą nusprendžia infektologai, specialistai, kurie vertina užkratą, kaip infekciją“, – sakė A. Veryga.

REKLAMA

Pirmasis viruso atvejis Lietuvoje

Portalas tv3.lt primena, kad praėjusią savaitę koronavirusas nustatytas iš Veronos (Italija) vasario 24 dieną grįžusiai 39-erių metų pacientei. Šiuo metu ji yra izoliuota Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kur yra tokiems susirgimams gydyti pritaikyta infrastruktūra. Pranešama, kad moteris jaučiasi gerai.

Ligoninėje stebėti keturi pacientės šeimos nariai, tyrimai dėl rezultatų – neigiami. Šiaulietė, grįžusi iš Italijos, išvengė kontakto su kolegomis darbe ir kitose viešose vietose, pranešė Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika.

REKLAMA

Moteris iš Veronos grįžo pirmadienį, antradienį pasijuto blogai, o ketvirtadienį greitosios pagalbos medicinos automobiliu buvo atvežta į ligoninę. Ligoninės direktorius sakė, kad pajutusi simptomus – aukštesnę temperatūrą, kosulį, sunkesnį kvėpavimą – moteris nusprendė neiti į darbą ir izoliavo save.

Vyriausybės Visuomenės informavimo grupė praėjusį sekmadienį pranešė, jog šeštadienį į Santaros klinikų Infekcinių ligų centrą išvežtas 36-erių vyras, bet ištyrus jo mėginį, koronaviruso nenustatyta.

REKLAMA
REKLAMA

Skelbta, kad iš Italijos grįžęs vilnietis, vykdamas automobiliu iš Vilniaus oro uosto, sustojo netoliese esančioje IKEA prekybos centro aikštelėje ir išsikvietė medikus patikinęs, kad jaučia lengvus peršalimo simptomus, o namuose yra mažamečių vaikų. Jį medikai išsivežė į Santaros klinikų infekcinių ligų centrą.

Iki šiol specialūs koronaviruso tyrimai atlikti 201 žmogui.

Šiuo metu teritorijoms, kur vyksta COVID-19 plitimas visuomenėje, priskiriamos šios: Kinija (visos provincijos), Šiaurės Italijos regionas (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionai), Honkongas, Iranas, Japonija, Pietų Korėja, Singapūras. Užsienio reikalų ministerija pateikė rekomendaciją šiose vietose nesilankyti.

Kinijoje sausį kilus COVID-19 viruso protrūkiui, jis išplito daugiau nei 30 pasaulio valstybių. Iš viso pasaulyje registruota daugiau nei 91 tūkst. susirgimų COVID-19, daugiau nei 3 tūkst. žmonių mirė, daugiau nei 48 tūkst. jau pasveiko.

Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų