Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) praėjusią savaitę patvirtino naujus bendrovių „Vilniaus vandenys“ ir „Klaipėdos vanduo“ paslaugų tarifus, netrukus paaiškės ir kiek kitais metais vanduo kainuos Kaune.
Vilniuje galėjo brangti ir daugiau
Bendrovės „Vilniaus vandenys“ įkainis dėl išaugusių elektros kainų padidės 57 centais (su PVM).
Sostinėje butų gyventojams tarifas didės 39 proc., iki 2,02 euro (su PVM), individualių namų gyventojams – 39 proc., iki 2 eurų, įmonėms – 38 proc., iki 2,07 euro. Vieno šeimos ūkio sąskaita padidins vidutiniškai 2,88 euro per mėnesį (su PVM).
Bendrovės kaštai už elektrą per devynis šių metų mėnesius, palyginti su 2021 metų tuo pat laiku, išaugo 3,9 mln. eurų arba 2,4 karto.
„Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Saulius Savickas sako, kad didesnio tarifų augimo išvengta, nes įmonė pati pasigamina dalį elektros.
„Šiuo metu beveik 26 proc. visos sunaudojamos elektros kiekio pasigaminame patys: dalį iš nuotekų valymo procese susidariusio dumblo, dalį – iš ant bendrovei priklausančių pastatų stogų ir šalia jų įrengtų saulės fotovoltinių jėgainių“, – teigė S. Savickas.
Pasak jo, per dešimt mėnesių bendrovė pati pasigamino 35,2 proc. daugiau elektros nei pernai ir patyrė maždaug 1,7 mln. eurų mažiaus sąnaudų.
„Vilniaus vandenys“ tiekia geriamąjį vandenį ir tvarko nuotekas 276 tūkst. klientų Vilniuje bei Vilniaus, Švenčionių ir Šalčininkų rajonuose.
Kiek brangs Kaune – neaišku
„Klaipėdos vanduo“ tarifas didėja 0,69 euro (su PVM). Klaipėdoje vanduo brangsta 34 proc., dėl to, anot „Klaipėdos vandenų“, vidutinės keturių asmenų šeimos mėnesio išlaidos padidės vidutiniškai 5,7 euro.
Kiek brangs Kaune kol kas nėra aišku. VERT „Kauno vandenų“ tarifus turėtų patvirtinti artimiausiu metu. Prognozuojama, kad tarifas didės 1,02 euro (su PVM). Naujos „Kauno vandenų“ kainos įsigalioti turėtų nuo kitų metų vasario.
VERT pirmininko pavaduotojas Donatas Jasas aiškina, kad vandens kainą sudaro vandens patekimo dalis ir nuotekų tvarkymo dalis.
„Tai čia esminiai komponentai, o visos tos detalės – darbo užmokestis, infrastruktūros sąnaudos, energijos resursų kainos, kurios dabar reikšmingai padidėjusios – taip pat daro įtaką vandens kainoms“, – „Žinių radijuje“ kalbėjo D. Jasas.
Pasak jo, kitų metų kainos Vilniuje, Varėnoje, Šilutėje ir Trakuose perskaičiuotos dėl išaugusių energijos resursų kainų. D. Jaso teigimu, kai kur kainos išaugo 40 proc., kai kur ir dar daugiau. Jis pažymi, kad iki šių metų vanduo paprastai brangdavo iki 5 proc.
„Dabar šis pokytis bus didesnis, apie 40 proc. augimas numatomas beveik visose įmonėse. <..> Bet viliamės, kad čia bus trumpalaikis pasikeitimas ir kai truputį situacija pasaulyje pasikeis, tai tas kainų lygis galėtų grįžti į buvusį lygį“, – teigė D.Jasas.
Jis pažymėjo, kad nėra buvę, kad vandens kaina kristų.
Sako, kad Lietuvoje kainos vienos mažiausių
„Ženklų tarifo augimą amortizavo didžiųjų vandentvarkos bendrovių veikloje diegiami efektyvūs sprendimai – gaminama elektros energija, perdirbant nuotekų valymo procese susidariusį dumblą ir gaminant žaliąją energiją saulės elektrinėse. Ieškant inovatyvių sprendimų, didžiosioms šalies vandentvarkos bendrovėms pavyko sumažinti finansinę naštą ir savo klientams“, – sako Atsakingos vandentvarkos asociacijos, vienyjančios didmiesčių įmones, direktorius Marius Švaikauskas.
Asociacija teigia, kad didžiosios šalies vandentvarkos bendrovės ir toliau savo klientams už paslaugas taikys kainas, vienas žemesnių šalyje ir Europoje.
Pasak M. Švaikausko, dėl laiku įdiegtų efektyvių sprendimų, didžiųjų šalies vandentvarkos bendrovių kaina už paslaugas net ir po brangimo vis dar gerokai atsiliks nuo kitų, mažesnių šalies miestų, taip pat ir Baltijos šalių didmiesčių.
Palyginimui, Rygos gyventojų vidutinė kaina už vandens tiekimą ir nuotekų tvarkymą gyventojams siekia 2,92 euro už kubinį metrą, Talino – 2,40 euro, skaičiuojant su PVM.
Iki šiol Lietuvos vandentvarkos įmonės 2022-iems metams savo klientams taikė tarifus, kurie buvo suskaičiuoti bei patvirtinti 2021 m. pabaigoje ar 2022 m. pradžioje. Ženkliai išaugę energetiniai kaištai ir į tarifą nebuvo įtraukti.
Seimui šių metų spalį priėmus Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo pataisas, jose numatyta leisti vandens tiekimo ir nuotekų sutvarkymo paslaugos tarifo perskaičiavimą elektros, dujų kainai išaugs daugiau nei 30 proc.
Pataisose numatyta galimybė įsitraukti į tarifą ir investicijas, būtinas užtikrinti kokybiškai paslaugai, dar prieš investicijų įgyvendinimą, ko šiol to padaryti nebuvo galima.