„Negalime sau leisti prabangos būti diskusijų klubu. Vis dar tikiu ES vaidmens užkirsti kelią tokiems veiksmams Europos viduryje potencialu“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė G. Nausėda, turėdamas omenyje prasidėjusią Rusijos invaziją.
Rusija ketvirtadienį keliomis kryptimis pradėjo invaziją į Ukrainą, Maskvai anksčiau šią savaitę pripažinus separatistinių regionų šalies rytuose nepriklausomybę.
Reaguodama į pastarąjį sprendimą, ES paskelbė sankcijas keliems šimtams Rusijos politikų ir pareigūnų, taip pat įmonėms.
ES šalių lyderiai ketvirtadienį ruošiasi kalbėti apie naują bendrijos sankcijų Rusijai paketą. Pasak G. Nausėdos, lyderiai aptars ekonomines sankcijas Rusijos finansų, energetikos sektoriams.
Tačiau jis paragino bloką turėti daugiau ryžto, nes kitaip diskusijos gali užsitęsti „amžinai“.
Anot šalies vadovo, Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas parodė tarptautinei bendruomenei nepagarbą bandymams išspręsti konfliktą taikiai, daug kartų melavo, todėl reikia išmokti to pamokas.
„Priemonės turi būti efektyvios, jeigu ne, jos praranda atgrasymo potencialą, – sakė G. Nausėda. – Tai yra priežastis, kodėl mūsų veiksmai ir priemonės dabar yra tiesiog tam, kad būtų“.
Jau kurį laiką raginęs ES suteikti Ukrainai aiškesnę europinę perspektyvą, prezidentas Briuselyje pareiškė, jog bendrija turi kalbėti apie kandidatės į ES statusą Ukrainai.
„Šiandien turime kalbėti apie kandidatės statusą Ukrainai“, – tvirtino G. Nausėda.
Jis tikino, kad Kijevui taip pat reikia plačios finansinės, ekonominės, socialinės ir politinės paramos.
„Jiems labai reikia mūsų paramos šiandien. Rytoj gali būti per vėlu“, – teigė šalies vadovas.
„Tai yra laikas veikti, nes ant kortos yra pastatyta demokratija, Europa ir visos mūsų vertybės“, – pridūrė jis.
G. Nausėda taip pat tvirtino, kad jeigu Rusijai pavyks pakeisti valdžią Kijeve, demokratinės šalys neturėtų su ja palaikyti ryšių.
„Tai būtų Vyriausybė, kurios negalėtume pripažinti. Tai būtų kaip Baltarusijos Vyriausybė, ji būtų nelegitimi“, – kalbėjo prezidentas.