„Šiandien Lietuvoje galime pasikliauti „Patriot“ apsauga. Ne mažiau svarbi galimybė testuoti bei tobulinti jos sąveiką su mūsų oro gynybos sistemomis NASAMS ir oro operacijų valdymo centrais. Tai turės teigiamą poveikį šalies oro erdvės saugumui“, – Prezidentūros pranešime cituojamas G. Nausėda.
Prezidentas taip pat atkreipė dėmesį, kad „Patriot“ sistema Šiauliuose atsirado po ne vienerius metus trukusių diskusijų ir derybų.
„Esu nuoširdžiai dėkingas Nyderlandams už galimybę naująjį oro gynybos rotacinį modelį testuoti Lietuvoje. Šių metų balandį tuometinis šios šalies ministras pirmininkas Markas Rutte ne tik pažadėjo skirti „Patriot“ sistemą, bet ir užtikrino, kad pažadas būtų įgyvendintas. Toks sklandus bendradarbiavimas įkvepia ateičiai“, – sakė jis.
Savo ruožtu pratybose taip pat dalyvavęs krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas pažymėjo, kad šios oro ir priešraketinės gynybos sistemos dislokavimas Lietuvoje galėtų būti rotuojamas.
„Nyderlandų oro ir priešraketinės gynybos „Patriot“ sistemos dislokavimas Lietuvoje yra puikus pavyzdys sąjungininkams ir tvirtas žingsnis pirmyn judant link NATO oro gynybos Rotacinio modelio įgyvendinimo šioje Europos dalyje. Tikimės, kad bendradarbiavimas su Nyderlandais rengiantis oro gynybos užduotims tęsis ir kad „Patriot“ sistemos vėl bus dislokuotos Lietuvoje artimiausiu metu“, – Lietuvos kariuomenės pranešime teigė L. Kasčiūnas.
„Modernios oro ir priešraketinės gynybos „Patriot“ sistemos yra itin svarbus atgrasymo ore veiksnys, todėl „Patriot“ dislokavimas ir kovinis rengimas kartu su NASAMS vienetais Lietuvoje stipriai prisideda prie bendrų atgrasymo ir gynybos priemonių“, – pridūrė jis.
Pratybos „Baltijos jungtis 24“ („Baltic Connection 24“, BALTCON24) Lietuvoje vyksta pirmą kartą. Jose dalyvauja Nyderlandų ilgojo nuotolio oro gynybos sistema „Patriot“, Lietuvos kariuomenės KOP Oro gynybos batalionas su vidutinio nuotolio oro gynybos sistemomis „NASAMS“, NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys Ispanijos ir Portugalijos naikintuvai, Lietuvos kariuomenės Oro operacijų centras ir KOP orlaiviai.