• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visiems galvojant apie sąskaitas už elektrą ir kitus patarnavimus, kyla klausimų, kaip sumažinti vartojimą. Paprašėme ekspertų atsakyti į kai kuriuos dažnai užduodamus kausimus, rašo theguardian.com.

Visiems galvojant apie sąskaitas už elektrą ir kitus patarnavimus, kyla klausimų, kaip sumažinti vartojimą. Paprašėme ekspertų atsakyti į kai kuriuos dažnai užduodamus kausimus, rašo theguardian.com.

REKLAMA

Ar pigiau kaisti vandenį makaronams elektriniame virdulyje ar puode ant dujinės viryklės?

Milijono vertas klausimas. Energijos taupymo fondo vyresnysis analitikas Brianas Horne sako, kad virdulys yra efektyvesnis už viryklę, nes virdulys šildomas iš vidaus, o puodas kaitinamas iš išorės ir pirmiausia turi sušilti. Elektrinis virdulys greičiau užvirins vandenį ir sunaudos mažiau energijos vienetų.

Nors dujinės viryklės užtrunka kur kas ilgiau ir vienetais sunaudoja iki trijų kartų daugiau energijos, vartotojų grupė „Which?“ teigia, kad dėl to, jog dujos yra pigesnės nei elektra (mažiau nei trečdaliu už vienetą), virti vandenį ant dujinės viryklės yra šiek tiek pigiau, nei naudojant elektrinį virdulį. Reikia turėti omenyje, kad tai galioja, jeigu verdate tik tiek, kiek reikia, naudojate dangtį ir išjungiate viryklę, kai vanduo tik užverda

REKLAMA
REKLAMA

Ar eikvoju energiją, palikdamas įjungtą telefono įkroviklį?

Taip. „British Gas“ skaičiavimais, net 23 proc. mūsų elektros energijos sunaudojimo, arba šiuo metu 200 svarų per metus, būtų galima priskirti vadinamiesiems vampyrų prietaisams – paliktiems prijungtiems įkrovikliams ir įjungtiems arba budintiems elementams. Kolonėlės, televizoriai, priedėliai ir žaidimų pultai, kurie palikti budėjimo režime, naudoja elektrą – ir kuo prietaisas senesnis, tuo didesnė budėjimo apkrova. Tačiau į tai įeina ir nematomi įkrovikliai, pavyzdžiui, skirti elektriniams dantų šepetėliams, skustuvams ir pan.

REKLAMA

„Kai tik įrenginys bus visiškai įkrautas, pasistenkite įprasti jį atjungti“, – sako „British Gas“ išmaniosios energijos ekspertas Marcas Robsonas. – „Tai ne tik taupo energiją, bet ir prailgina akumuliatoriaus tarnavimo laiką. Tai taip pat gali apie 60 svarų per metus sumažinti elektros sąskaitas”.

Ar pigiau gaminti ant elektrinių kaitlenčių ar dujinių viryklių?

Dujinių, nes dujų vieneto kaina yra daug mažesnė už vieneto elektros kainą. Iš dalies randamas balansas, jei turite indukcinę kaitlentę. „Jei norite sumažinti anglies dvideginio emisijas, rinkitės ne dujas, o elektrinę ar indukcinę kaitlentę“, – sako B. Horne. – „Indukcinės kaitlentės paprastai efektyviausiai naudoja energiją, nes energija šildymui nėra eikvojama aplink puodą.“

REKLAMA
REKLAMA

Kad ir ką benaudotumėte, M. Robsonas sako, kad energijos vartojimą galite sumažinti kai kuriais protingais pasirinkimais: „Naudokite tinkamo dydžio puodą tam, ką gaminate, ir pripilkite pakankamai vandens. Dangčio uždėjimas sutaupys energijos ir sumažins vandens kondensaciją pačioje virtuvėje”.

Ar sriubą turėčiau šildyti mikrobangėje, ar ant dujinės viryklės?

Jei šildote maistą, mikrobangų krosnelės yra efektyvesnės už elektrines ir dujines virykles, sako B. Horne. „Tačiau palyginti mikrobangų krosnelę su virykle yra sudėtingiau – mikrobangų krosnelė greičiausiai sunaudos mažiausiai energijos, tačiau dujinė viryklė vis tiek gali būti pigesnė”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar galiu tinkamai išskalbti savo drabužius žemesnėje nei 40 laipsnių temperatūroje?

Taip. „Šiuolaikiniai skalbimo milteliai ir plovikliai efektyviai veikia žemesnėje temperatūroje“, - sako B. Horne. Tokie prekių ženklai kaip „Ariel“ ir „Persil“ skelbiasi, kad jų produktai veikia 30 laipsnių temperatūroje. Panašu, kad nė vienas nepareiškia pretenzijų dėl žemesnės temperatūros skalbimų. Tačiau „Which?“ testai parodė, kad „20 laipsnių temperatūroje valymo galia buvo šiek tiek prastesnė nei 40 laipsnių“, tačiau „perėjimas prie skysto ploviklio padėjo ir to turėtų pakakti kasdieniam švaros palaikymui“.

REKLAMA

Skalbimo temperatūros sumažinimas iki 30 laipsnių turės teigiamos įtakos kaštų sumažinimui – B. Horne teigia, kad tai 40 proc. sumažina energijos sunaudojimą. M. Robsonas taip pat priduria: „Išgręžkite drabužius prieš juos padžiaudami, o ne pasikliaukite savo džiovykle.“

Ar turėčiau savo namus nuolat šildyti, ar leisti jiems atvėsti ir sušilti?

Pasak B. Horne, visada sutaupysite pinigų išjungdami šildymą, kai jo nereikia. Įjungus šildymą prireiks papildomos energijos, tačiau ji visada bus mažesnė už energiją, kurią eikvojate įjungę šildymą, kai to nereikia. Pasak jo, vienintelė išimtis – jei turite šilumos siurblį, nes jis yra efektyvesnis, jei paliekate jį veikti ilgiau mažesne galia.

REKLAMA

Šilumos ir karšto vandens sistemų gamintojos „Worcester Bosch“ techninės paramos direktorius Martynas Bridges sutinka: „Paprastai ekonomiškiau išjungti šildymo sistemą, kai jos nelabai reikia. Pavyzdžiui, naktį ar dienos metu, kai namas tuščias”.

Ar visada reikia išeinant iš kambario išjungti šviesas?

Tradicinėms lemputėms ir modernioms LED lemputėms įjungti nereikia jokios papildomos energijos, todėl visada turėtumėte jas išjungti, kai jų nereikia arba kai išeinate iš kambario, sako Horne. Jis sako, kad tai gali sutaupyti apie 20 svarų per metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Robsonas sako, kad LED lemputės yra tokios veiksmingos, kad neturės didelės įtakos sąskaitoms, jei jas paliksite penkioms minutėms, kai išeisite iš kambario, „bet mes visada patariame jas išjungti tam, kad tai taptų geru įpročiu“.

Jei vis dar turite kokių nors tradicinių lempučių, pakeitę jas į LED lemputes sutaupysite 69 proc. energijos.

Ar pigiau maudytis duše ar vonioje?

Trumpai duše. M. Bridges sako: „Įprastai maudynėms reikia apie 90 litrų vandens, maždaug 60 litrų karšto vandens ir 20-30 litrų šalto. Normali termostatinio maišytuvo dušo galvutė praleidžia apie devynis litrus per minutę, tam reikia apie šešių litrų karšto ir trijų litrų šalto vandens. Taigi, jei nusiprausite per mažiau nei 10 minučių, bus ekonomiškiau nusiprausti po dušu”.

Taupyti reikia visada. Pas kiekvieną namuose kalnai nereikalingų daiktų, kuriems išleisti pinigai. O juos reikia uždirbti.Už miestų-didžiausi nereikalingų daiktų sąvartynai, už kurių išlaikymą, dar reikia kiekvienam susimokėti. Pamąstykite apie tai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų