Įprastai Europa už dujas Rusijai atsiskaito JAV doleriais arba eurais – taip, kaip yra numatyta sutartyse.
Tačiau nuo vasario 24 d., kai Rusija pradėjo karą prieš Ukrainą, rublio vertė JAV dolerio atžvilgiu gerokai nukrito, pavyzdžiui, kovo 29 d. už 1 JAV dolerį buvo galima įsigyti beveik 90 rublių.
V. Putinas reikalaudamas, kad užsienio valstybės už gamtines dujas atsiskaitytų rubliais, siekia padidinti rublio perkamąją galią. Tačiau Vokietijos finansų ministras Christianas Lindneris teigė, kad Rusijos reikalavimams nenusileis.
Sako šantažui nepasiduosią
„Esame prieš bet kokį šantažą. Sutartys su Maskva grindžiamos eurais ir JAV doleriais, todėl siūlome privataus sektoriaus bendrovėms ir toliau Rusijai mokėti eurais arba doleriais. Jei V. Putinas su tuo sutikti nenori, jam telieka galvoti apie pasekmes“, – pirmadienį CNBC kalbėjo Ch. Lindneris.
Praėjusią savaitę Vokietijos kancleris Olafas Scholzas pareiškė, kad mokėjimas už naftą rubliais būtų sutarties pažeidimas. Italijos pareigūnai taip pat sakė, kad jie rubliais Maskvai nemokės, kadangi tai padėtų Rusijai išvengti Vakarų sankcijų už invaziją į Ukrainą.
Nepaisant to, įtampa dėl būsimų mokėjimų gali sutrikdyti nuolatinį gamtinių dujų srautą iš Rusijos į Europą – Europa iš Maskvos importuoja apie 40 proc. dujų.
Regiono priklausomybė nuo Rusijos energijos neleido blokui įvesti Maskvai naftos embargo taip, kaip tai padarė JAV.
Tačiau ES tikina, kad peržiūrės savo požiūrį į Rusijos energetiką ir sumažins priklausomybę ilguoju laikotarpiu.
Anksčiau šį mėnesį pateiktame plane siūloma iki 2022 m. pabaigos dviem trečdaliais sumažinti rusiškų dujų importą.
„Mes rasime sprendimų. Dirbame, kad priklausomybė nuo Rusijos importo būtų mažesnė. O jei V. Putinas nuspręs sumažinti tiekimą, turėsime būti dar greitesni, kad nuo Maskvos energetiškai nepriklausomi taptume greičiau“, – dėstė Ch. Lindneris.
Dabar ES stengiasi apsirūpinti energija iš kitų valstybių. Pavyzdžiui, JAV penktadienį paskelbė apie naują susitarimą su Europa, pagal kurį šiais metais blokui bus tiekiama 15 mlrd. kubinių metrų suskystintų gamtinių dujų.