Ilgametis K. Glavecko kolega, Seimo narys, liberalas Eugenijus Gentvilas pasakoja, kad balandžio 9-ąją K. Glaveckui atlikta širdies operacija. Prieš ją K. Glaveckas skambino E. Gentvilui, jo balse politikas girdėjo atsisveikinimą.
„Matyt, profesorius suprato, kas jo laukia. Jis prieš operaciją paskambino. Žodžių atsisveikinimo nebuvo, bet emocija buvo atsisveikinimo. Ir po operacijos jis jau buvo nebepasiekiamas. Matyt, pats žmogus suprato, kad didelis iššūkis jo laukia. Deja, taip ir atsitiko“, – tv3.lt pasakojo E. Gentvilas.
Matė du Kęstučius
Prisimindamas K. Glavecką, E. Gentvilas sako matęs du Kęstučius – vieną jaunatvišką maksimalistą jaunystėje, o kitą – reiklų ir principingą politiką vyresniame amžiuje.
„Aktyvus, kuriam rūpi viską keisti, viską versti, nors jau ir nebuvo tas 25-erių, bet jaunatviško maksimalizmo turėjo net ir būdamas 40-metis tuo metu“, – prisiminė E. Gentvilas.
Jo teigimu, K. Glaveckas ne tik aktyviai formavo ekonomines idėjas, bet ir jas realizuodavo.
„Juk jo nuopelnas yra Lietuvos laisvosios rinkos instituto sukūrimas su savo jaunais studentais ir Vilniaus vertybinių popierių biržos sukūrimas“, – pažymėjo Seimo narys.
O pasitraukęs į politiką, kaip pamena E. Gentvilas, K. Glaveckas visada buvo lyderis, tačiau ne karjeros prasme.
„Lyderystė iš to, kad negalėjo žiūrėti, kaip blogai daroma, kaip neprotingai daroma. Jam atrodė, kad jis geriau padarys. Ir, tiesą sakant, dažniausiai taip ir būdavo, kad jis buvo tas, kuris galėdavo geriau padaryti, įtikinti žmones“, – pasakojo E. Gentvilas.
Paskutiniu metu buvo kitoks
Tiesa, E. Gentvilas neslepia, kad pastaraisiais metais K. Glavecko aktyvumą slopino jo sveikata.
„Paskutiniu metu Kęstutis buvo jau kitoks. 2018 m. balandžio 30 d. iš Danijos skambinau Kęstučiui pasveikinti su gimtadieniu, jis sako, negaliu ilgai kalbėti, ačiū už pasveikinimus, galiu ligoninėje.
Na, kitaip sakant, sveikatos problemos pradėjo daryti savo. Žmogus nebebuvo aktyvus partinės struktūros darbininkas, visi mes tą supratome. Visi supratome, kad sveikata jau yra tas limituojantis faktorius“, – sakė E. Gentvilas.
Tačiau, jo teigimu, K. Glaveckas iki pabaigos išliko idėjų formuotoju.
„Jam velniškai rūpėjo arba nervino jį, gadino sveikatą neatsakingas požiūris į valstybės finansus. Kiekvienu klausimus ji sakydavo – na, ką mes darome, iš kur pinigai, kokioje kišenėje. Kęstutis į tuos dalykus žiūrėjo ne tik neabejingai, bet piktai žiūrėjo, kaip taip neatsakingai galima elgtis“, – kolegą prisiminė E. Gentvilas.
Didžiulis indėlis į šalies finansų sistemą
Žinią apie K. Glavecko mirtį ankstyvą penktadienio rytą iš paties politikos žmonos sužinojo ir ilgametis jo kolega Seime konservatorius Jurgis Razma.
„Tiesiog sunku dar susitaikyti su ta mintimi, kad jau nebematysime kolegos, prišokusios prie šoninio mikrofono, kažką aktyviai siūlant, protestuojant. Nes paskutiniu metu jis turėdavo pastabų ir dėl nuotolinio darbo organizavimo Seime, kai jis buvo, ir dėl kai kurių svarstomų projektų detalių. Tai tikrai labai liūdna žinia“, – portalui tv3.lt pasakojo ilgametis Seimo narys, konservatorius Jurgis Razma.
Politikas K. Glavecko mirtį laiko didele netektimi politinei bendruomenei, mat K. Glaveckas buvo itin aktyvus, pasiūlymų ir idėjų turintis, žodžio kišenėje neieškantis politikas.
„Ypač, žinoma, toje srityje, kurs jis turėjo ypač aukštas kvalifikacijas. Tai finansai, valstybės biudžetas, bankininkystė. Tikrai, jo indėlis į tos srities politiką jam daugelį metų dirbant Seimo Biudžeto ir finansų komitete, jam vadovaujant, yra tikrai labai svarus. Ir mes turime būti jam dėkingi, kad mūsų finansų sistema tikrai neblogai funkcionuoja“, – pažymėjo J. Razma.
Seimo narys kolegą prisimins kaip reiklų, principingą, bet visada į dalykinius argumentus įsiklausantį žmogų.
„Na, jo charakteris buvo toks ir aštrokas, bet tai žinant, nesudėtinga vis tiek bendrauti ir kai jis kažką aštrokai priekaištaudavo dėl tam tikrų Seimo darbo tvarkų. Be to paminėčiau, kad tai buvo plačios erudicijos žmogus, išprusęs. Su juo buvo galima kalbėtis daugeliu temų, kur galėjai išgirsti daug visokių žinių, faktų iš pačių įvairiausių sričių“, – prisiminimais dalijosi J. Razma.
Tvirta nuomonė ir liberalus mąstymas
Signataras, Seimo narys Kęstutis Glaveckas visada turėjo tvirtą nuomonę, buvo liberalas ne tik pagal politinę priklausomybę, bet savo mąstysena, sako buvusi Seimo pirmininkė Irena Degutienė.
„Labai gaila žmogaus, kuris buvo labai aktyvus, labai pozityvus, protingas, tokių tikrai Seime labai trūksta ir trūks. Kęstutis buvo kovotojas. Širdies problemų turėjo gan seniai, bet niekas neįtarė, kad jis turėjo problemų, Seime buvo vienas iš aktyviausių žmonių“, – apie buvusį kolegą sakė konservatorė I. Degutienė.
Pasak buvusios parlamento vadovės, K. Glaveckas „visada turėjo tvirtą nuomonę, poziciją, juo labiau, kad buvo profesionalus, šiuolaikiškas ekonomistas“.
„Labai aiškiai formuluodavo savo mintis ir pasakydavo tai, ką turėdavo pasakyti, tai buvo pavyzdys kitiems Seimo nariams, kolega, kuris, deja, šiandien išėjo“, – sakė I. Degutienė.
Aktyvią politiką nuo šios parlamento kadencijos palikusi konservatorė pažymėjo, kad K. Glaveckas buvo liberalas savo mąstysena, nors po pastarųjų Seimo rinkimų jis ir paliko Liberalų sąjūdžio frakciją.
„Nors jis šią kadenciją paliko Liberalų sąjūdį ir išėjo į Mišrią grupę, visada savo veiksmais, savo mąstysena buvo liberalas, liberalių pažiūrų politikas, kurių niekada neslėpė, ir savo darbe visada propagavo liberalias idėjas, ypač ekonomikos ir finansų srityje“, – sakė I. Degutienė.
„Dirbau su juo Biudžeto ir finansų komitete, kai jis buvo pirmininkas, buvo labai komunikabilus, tolerantiškas kitai nuomonei. Komitete atstovaujamos visos frakcijos, ir kartais nuomonės buvo gerokai skirtingos, bet visada leisdavo visiems ir kalbėti, ir pasisakyti, daug būdavo įvairiausių diskusijų ir niekada nebuvo uzurpavimo arba nenoro išgirsti kitą nuomonę iš Kęstučio pusės. Jis turėjo daug gerų organizacinių ir vadybinių, ne tik aukščiausio lygio profesinių gebėjimų“, – kalbėjo ilgametė politikė.
Ji sakė taip pat norinti pabrėžti žmogiškąją K. Glavecko pusę, sakė jį buvus rūpestingu tėvu, seneliu, taip pat jautriu kito nelaimei žmogumi.
„Užuojautą reiškiu jo žmonai Rūtai, dukroms, anūkams, nes ir tėvas buvo puikus, ir senelis, ir dažnai mes apie anūkus pasikabėdavo, ką mano anūkai veikia, ką jo veikia. Žmogus buvo ne tik politikas, bet ir senelis, kuris tikrai buvo rūpestingas ir nuoširdus“, – sakė I. Degutienė.
„Dar vieną bruožą galėčiau atskleisti – jei išorėje atrodydavo aktyvus, kartais ir aštrus, dūšioj buvo labai jautrus žmogus, ir jei, neduok Dieve, kam nors Seime būdavo problemos, jis tikrai buvo vienas iš pirmųjų, kuris norėdavo ir padėdavo“, – prisiminė buvusi Seimo vadovė.
Netekome išskirtinės asmenybės
Užuojautą dėl bendrapartiečio ir kolegos mirties penktadienį pareiškė ir Seimo pirmininkė, Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
„Netekome išskirtinės Lietuvos asmenybės, talentingo politiko, kuris paliko ryškų pėdsaką mūsų šalies istorijoje, politikoje ir ekonomikoje. Jaučiuosi dėkinga už jo prasmingą veiklą Seime, kartu reiškiu nuoširdžią užuojautą artimiesiems“, – teigia parlamento vadovė.
Nielsen pasisakymą rasite: