Kaip žinoma, šių metų liepos 18 dieną ryte sutuoktiniai pagrobė tris savo vaikus, nors mažamečiai, teismo sprendimu, buvo laikinai atskirti nuo tėvų, kadangi šie ne tik neleido vaikų į ugdymo įstaigas, bet nesudarė sąlygų jiems socializuotis, vengė tikrinti vaikų sveikatą, nebendradarbiavo su specialistais, o M. Vilčinskas beveik visuomet visur rengdavo šou, šaukdavo, aiškindavo apie savo bendruomenės nuostatas.
Kaip pasakoja su situacija susipažinę asmenys iš Kauno, Vilčinskai kurį laiką gyveno Vokietijoje, bet 2022 metais grįžo į Lietuvą ir apsigyveno savivaldybės suteiktame socialiniame būste. Abu sutuoktiniai save laiko Vilčinskų bendruomenės nariais, laisvais, gyvais žmonėmis, tai yra suverenais, kurie nepripažįsta valstybės, jos institucijų, neturi asmens dokumentų.
Šaltinių duomenimis, pirmą kartą apie tokią šeimą Lietuvos institucijos sužinojo, kai 2022 metų vasarą buvo iškviesta policija dėl žodinio konflikto. Namuose buvo visi 3 vaikai, o policija nustatė neblaivumą visiems suaugusiesiems: pačiam pranešėjui, vaikų mamai bei tėčiui. Pranešėjas buvo girčiausias – 1,89 promilės, vaikų mamos girtumas siekė 1,14 promilės, o tėvo – 0,14 promilės.
Nors nepripažįsta valstybės institucijų, bet Vilčinskai 2022 metais rudenį kreipėsi į savivaldybę prašydami socialinės pašalpos ir socialinės paramos mokiniams. Bet abu sutuoktiniai neturėjo jokių galiojančių asmens dokumentų, todėl savivaldybė tokios paramos skirti negalėjo.
Paskui M. Vilčinskas atsisakė bet kokių socialinių paslaugų, o nuo 2022 metų rudens prasidėjo problemos su vieno vaiko mokykla – vyriausias vaikas masiškai nelankė pamokų. Pavyzdžiui, per tris mėnesius 9-erių metų vaikas praleido 171 pamoką.
Šių metų sausį susirūpinimą išreiškė ir jaunesnių vaikų ugdymo įstaiga – Kaune įsikūręs lopšelis-darželis. Nors buvo registruoti sąrašuose, bet abu vaikai darželio nelankė nuo pernai spalio. Vienas iš vaikų buvo priešmokyklinukas, o priešmokyklinis ugdymas yra privalomas. Tačiau darželio atstovams susisiekus su M. Vilčinsku, šis bendradarbiauti atsisakė.
Savivaldybės Socialinių paslaugų skyriui bandant susisiekti su vaikų mama Ieva, telefonu atsiliepė vyras, kuris, kaip pasakoja su situacija susipažinę asmenys, elgėsi labai keistai: iš pradžių prisistatė M. Vilčinsku, paskui aiškino esantis Vilčinskų bendruomenės pirmininkas ir pareiškė, kad norėdami bendrauti socialinių paslaugų centro darbuotojai turės pasirašyti Vilčinskų bendruomenės atsiųstą sutartį su įkainiais.
Vaikai ir toliau nelankė mokyklos bei darželio. Aiškėja, kad savivaldybė praktiškai šoko sirtakį aplink šią šeimą – netgi pasiūlė ugdymo šeimoje galimybę, kas būtų reiškę, kad tėvai būtų galėję mokyti savo vaikus pagal nustatytą pradinio ar pagrindinio ugdymo programą. Bet niekas į tokį pasiūlymą neatsakė.
Dėl visų problemų buvo kreiptasi į Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą, bet tėvai pagalbos nenorėjo, nesutiko bendradarbiauti, neadekvačiai vertino padėtį, nesudarė galimybės išklausyti vaikų, todėl specialistams neliko nieko kito kaip tik kreiptis į Kauno apylinkės teismą dėl leidimo paimti vaikus iš šeimos.
Teismas 2023 metų gegužės 30 dieną tokį prašymą patenkino, todėl trys vaikai nuo birželio atsidūrė Kauno vaikų gerovės centre „Pastogė“.
Birželio mėnesio pradžioje sutuoktiniai ir už įvairius nusikaltimus teisiamas Antanas Kandrotas-Celofanas jau bandė išsivežti vaikus, bet tuomet jiems sutrukdė iškviesti policijos pareigūnai.
Net ir esant tokioms sudėtingoms aplinkybėms tėvai turėjo teisę reguliariai matytis su vaikais, bet tėtis Mindaugas susitikimų metu elgėsi neadekvačiai, todėl buvo kreiptasi į policiją ir prokuratūrą dėl M. Vilčinsko naudojamo psichologinio smurto prieš vaikus.
Kaip pasakoja specialistai, vaikų tėvas į centrą atvykdavo nusiteikęs priešiškai ir didesnį dėmesį skyrė ne patiems vaikams, o susitikime dalyvauti privalėjusiems centro „Pastogė“ darbuotojams: juos filmavo, kamantinėjo, skaitė savo bendruomenės nuostatas, sutartis, reikalavo paaiškinti, kodėl vaikai yra kalėjime, įžeidinėjo juos, vadino įvairiausiais žodžiais, vaikams aiškino, kad jie yra pagobti ir įkalinti. Todėl susitikimai su tėvu paskutiniu metu nebuvo organizuojami, matytis su vaikais leista tik mamai.
Vilčinskams netgi bandyta organizuoti atvejo vadybą, tačiau nors sutuoktiniai į posėdį atvyko, M. Vilčinskas elgėsi pasibaisėtinai, šaukė, aiškino, jog visos institucijos yra įsiskolinusios Vilčinskų bendruomenei. Vienas posėdis buvo nutrauktas, o į kitą sutuoktiniai neatvyko, todėl realiai jiems suteikti pagalbos nepavyko.
Galiausiai, liepos pradžioje buvo nuspręsta dar kartą kreiptis į teismą dėl tėvų valdžios apribojimo – tai jau būtų reiškę nebe laikiną, o nuolatinį vaikų globos atėmimą iš tėvų.
Bet sutuoktiniai nieko jau nelaukė – pasiėmę „Fiat“ mikroautobusą, registruotą Vokietijoje, vaikus išsivežė pastūmę vieną „Pastogės“ darbuotojų, o dabar jų ieško Lietuvos ir užsienio policija. „Fiat“ mikroautobusas paskui buvo rastas Tytuvėnuose, kur gyvena A. Kandroto-Celofano mama.