Kaip ši situacija atsilieps NATO ateičiai? Apie tai TV3 studijoje kalbėjome su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariu Laurynu Kasčiūnu.
Jungtinių Valstijų kongresas pripažino armėnų genocidą Turkijoje. Kaip jūs vertinate šį sprendimą?
Vertinu kaip tam tikrą realybę. Iš tikrųjų daug Vakarų valstybių, pripažinusių armėnų genocidą, bet tas politinis kontekstas irgi dabar akivaizdžiai užaštrėjęs. Turkijos vienašaliai sprendimai, kurie prieštarauja Vakarų interesams. Pradėjus puolimus prieš Sirijos kurdus, turbūt irgi buvo vienas iš veiksnių, kuris paskatino amerikiečių parlamentą taip pasielgti.
Kalbant apie NATO solidarumą, Vakarų saugumo situaciją, ar Amerikos sprendimas gali įsiutinti Turkiją taip, kad įvyks kažkoks rimtas susidūrimas?
Dabar pasigirdo dagu įvairių balsų – ir Vakaruose, ir iš Prancūzijos bei Vokietijos, kad reikėtų turkus šalinti iš NATO. Tą galima išgirsti ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Žmonės tai pradėjo rimtai analizuoti: ar tai iš principo yra įmanoma? Žinokite, kad pagal NATO sutartį nėra tokios galimybės šalinti valstybės.
Iš esmės tokiam žingsniui turi pritarti visos NATO valstybės, taip pat ir Turkija?
Taip. Aišku, yra Šiaurės Atlanto sutarties 13 straipsnis , kuris kalba, kad valstybė gali pati pasitraukti. Bet, be jokios abejonės, Erdoganas (Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas – aut. past.) to nedarys. Čia ir mums reikėtų apsispręsti, kokia ta laikysena Turkijos atžvilgiu turėtų būti.
Visą pokalbį su parlamentaru Laurynu Kasčiūnu kviečiame žiūrėti vaizdo siužete.