„SSRS Valstybės Tarybos 1991 m. rugsėjo 6 d. dekretas Nr. GS-1 „Dėl Lietuvos Respublikos nepriklausomybės pripažinimo“ turėtų būti panaikintas“, – rašoma įstatymo projekto tekste, paskelbtame valstybės Dūmos elektroninėje duomenų bazėje.
Nutarimą dėl Lietuvos nepriklausomybės J. Fiodorovas laiko neteisėtu, nes jis esą yra priimtas antikonstitucinio organo (SSRS Valstybės Tarybos).
Visgi ekspertai sako, kad į šį ir panašius Rusijoje teikiamus įstatymo projektus nereiktų kreipti dėmesio, nes tai yra tik provokacijos.
„Kaip ukrainiečiai vertina rusų karo laivą, taip šitą pareiškimą reiktų vertinti ir mums. Nieko čia nereikia sureikšminti, jie tikriausiai nori kažkokio atsako. <...> Turime reikalų su Europos ligoniu“, – naujienų portalui tv3.lt komentuoja Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
„Pas jų dabar varžytuvės – kas didesnį absurdą sugalvos. Matyt, kad šiose varžytuvėse ir atsidūrėme“, – priduria jis.
Apie tai, kad Lietuvai nėra reikšmingi teroristinėje valstybėje teikiami įstatymo projektai, kalba ir apžvalgininkas Marius Laurinavičius.
„Jie susigalvoja įvairių propagandinių prasmių, kadangi Lietuva jiems dabar labai kliūva. Tai vienas iš vidinės propagandos [pareiškimų], kad kažką gali padaryti. Nežinau, ar jie tikisi kažką pagąsdinti, bet jie tikrai nori, kad kažkas atkreiptų į juos dėmesį. Tai ne pirmas kartas, ir tai yra pakankamai prasti šitos teroristinės valstybės veiksmai“, – naujienų portalui tv3.lt sako jis.
Ažubalis: SSRS Valstybės Tarybos nutarimas yra „mistinis“
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) narys Audronius Ažubalis sako, kad 1991 m. rugsėjo 6 d. SSRS Valstybės Tarybos nutarimas dėl Lietuvos nepriklausomybės pripažinimo yra „mistinis“.
„Visų pirma, ta institucija nėra mums galiojanti. Mes tuo metu jau kūrėme savo nepriklausomybę. 1991 m. liepos 29 d. mes pasirašėme sutartį su Rusijos Federacija dėl tarpvalstybinių santykių pagrindų, kurie 1992 m. sausio 17 d. buvo ratifikuoti. <…> Šios sutarties pirmas punktas sako labai paprastą dalyką – jis galioja amžinai. Pati sutartis iš pradžių sutartis buvo pasirašyta 10 metų, jeigu kuri pusė nenutars atsisakyti.
Tai šiuo atveju ir Rusijos Federacija, ir Lietuvos Respublika pripažįsta viena kita pagal jų aktus, o šiuo atveju kalbu apie Nepriklausomybės aktą, Rusija pripažino mus su visa mūsų praeitimi – kartu buvo pripažintas ir Lietuvos istoriškumas. Todėl apie kažkokį rugsėjo 6 d. Valstybės Tarybos sprendimą kalbėti juokinga“, – sako A. Ažubalis.
Kodėl būtent dabar?
Pasiteiravus L. Kasčiūno, kodėl būtent dabar Dūmos deputatai ėmėsi teikti įstatymo projektus prieš Lietuvą, jis nurodo, kad tokiu būdu Rusija gali bandyti ieškoti ir atsako į Seimo rezoliuciją, įvardijančią Rusijos Federaciją teroristine valstybe.
„Nė viena šalis to nėra padariusi, todėl manyčiau, kad ten galėjo vietiniam ligoniui sureziumuoti. Nes šią mūsų idėją labai teigiamai vertino ir JAV. Bet nereikia ieškoti atsakymo į kažką, nes mes turime reikalų su geopolitiniu ligoniu ir tiek. Mes esame kitoje civilizacijoje, turime stiprų užnugarį, esame pasiruošę, todėl tai sureikšminti tikrai nereiktų“, – pridūrė jis.
Bet net jeigu Dūmoje ir būtų priimtas šis pateiktas įstatymo projektas, jis jokios reikšmės Lietuvai neturėtų, nurodo M. Laurinavičius.
„Jie gali jų priimti kiek tik nori. Mes esame nepriklausoma valstybė, ja ir būsime“, – pabrėžia jis.
TSRS (SSSR) Valstybės taryba buvo sukurta po 1991 m. pučo kaip laikinoji aukščiausioji valdžios institucija griūvančioje Sovietų Sąjungoje. Ją sudarė TSRS (SSSR) prezidentas Michailas Gorbačiovas ir aukščiausi dvylikos buvusių respublikų vadovai.
TSRS Valstybės taryba pirmame savo posėdyje 1996 m. rugsėjo 6 d. pripažino trijų Baltijos šalių nepriklausomybę.
ane, DEDULE, FERMERI, MERGELE, ANUSAI...???