„Jeigu iš tiesų problema yra tik pavadinimas, kelios raidės, ar čia Taivaniečių ar Taivano, tai, sakykime, apie kažkokius sprendimus galime kalbėti. Jei problema gilesnė, tos kelios raidės ir pavadinimo keitimas jokios naudos neduos, visa tai bent jau reikėtų pasiaiškinti“, – Žinių radijui antradienį sakė F. Jansonas.
Gitano Nausėdos patarėjas pabrėžė, kad visais klausimais, tarp jų ir Taivaniečių atstovybės pavadinimo, Lietuva priima sprendimus kaip nepriklausoma ir savarankiška valstybė.
„Nei Kinija, nei kokia nors pasaulio teritorija neturėtų nurodinėti kaip ir į ką mes turime žiūrėti ir reaguoti. Bet kokios atstovybės atidarymas ir jų pavadinimas yra kartu ir Lietuvos reikalas. Ir neaiškinkit, kaip mes turime elgtis. Čia abiem pusėms“, – kalbėjo F. Jansonas.
Perrinkimo siekiantis G. Nausėda praėjusią savaitę BNS išsakė poziciją, kad Taivaniečių atstovybės pavadinimas turėtų būti keičiamas.
„Teigiamai vertinant iš principo tokios atstovybės įsikūrimą Lietuvoje, santykių su Kinija stabilizavimo kontekste matyčiau poreikį keisti atstovybės pavadinimą“, – atsakymas į visiems prezidento posto siekiantiems kandidatams pateiktą klausimą apie Taivaną teigė šalies vadovas.
Jis akcentavo pagarbų dialogą tiek su Taivanu, tiek su Kinija, taip pat ekspertų vertinimą, jog kinų kalba šios atstovybės pavadinimas skamba kaip Taivano, o ne Taivaniečių, atstovybė.
Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei. Kitose šalyse tokios atstovybės veikia Taipėjaus pavadinimu.
Po G. Nausėdos pasisakymų apie Taivaniečių atstovybės pavadinimą, pastaroji ragino Lietuvą tarpusavio santykiuose „žvelgti į priekį“.
Kiek anksčiau prezidentas ragino Vyriausybę „ištaisyti“ Taivaniečių atstovybės Lietuvoje pavadinimą, kad jis skambėtų vienodai visomis kalbomis.
Atidarius Taivaniečių atstovybę, pašlijo Lietuvos ir Kinijos santykiai – Pekinas apribojo diplomatinius santykius su Vilniumi ir blokavo Lietuvos eksportą.