Ornitologai sako esą patys žmonės kalti dėl tokių situacijų: eina per arti laukinių paukščių, maistu juos prijaukina, o tada pyksta, kai jie paukščiai parodo savo dantis ar aptalžo žmonės sparnais.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Paplūdimyje Trakų rajone savaitgalį įvyko incidentas. Vyras svėrė gulbę už kaklo ir metė ją į vandenį. Nors gyventojai perspėjo vyrą, kad gulbė yra su mažais vaikučiais, jis jų nepaklausė.
Nors dabar gulbė nebylė atrodo gyva ir sveika, pasak ornitologų, toks vyro elgesys galėjo baigtis rimta trauma. Vaizdo įrašo autorė į Trakus pailsėti atvykusi vilnietė Ieva.
„Mes atvykome su drauge ir ėjome takeliu prie Bernardinų Lukos ežero ir ieškojome tiesiog vietelės, kur galėtume prigulti. Toje vietoje, kur norėjome pasitiesti „dekį“ pastebėjome, kad vyras lesina gulbę. Iš pradžių toks vaizdas buvo, dėl to ir pradėjau filmuoti, nes buvo gulbiukai, jis ją gražiai lesino“, – pasakoja vilnietė Ieva Petrauskaitė.
Gulbės šeimyną gražiai lesinęs vyras netrukus pasigailėjo. Supykusi Gulbė puolė kandžioti jį į kojas.
„Ji pradėjo jam žnaibyti koją. Ir tai atrodė gan komiškai, jei galima taip išsireikšti, nes jam kokį 15 kartų žnybtelėjo lengvai, jis net kojos nepajudino ir tada staiga iš niekur nieko, jis, čiupo, stvėrė už kaklo“, – prisimena Ieva.
Ornitologai įspėja
Nelabai normalu, nepasakyčiau, kad tai yra normalu. Nereikėjo praeiti, nes paukščiai kaip gulbės yra agresyvūs.
„Gulbė yra vienas sunkiausių Lietuvos paukščių, sunkiausias paukštis. Tai už kaklo tampant, gali sulaužyti tą kaklą“, – teigia Lietuvos ornitologų draugijos ornitologas Gediminas Petkus.
Įvykį, pasak vaizdo įrašo autorės, stebėjo kelios dešimtys žmonių. Liudininkai davė pastabų vyrui, kad taip negalima elgtis su gyvūnu. Tiesa, buvo ir tokių, kurie užtarė vyrą užtarė, nes gulbė esą ne primą kartą čia vaikštinėjo ir šnypštė, rodė žmonėms savo agresiją. Vyras kartu su savo drauge dėl kilusių žmonių ginčų greitai paspruko.
„Jis sakė: ji mane kando, suprask, kad gulbė pirma pradėjo, eikite jūs visi ten ir ten. Pasišalino iš įvykio vietos pasiuntęs visus toli, toli. <...> Aš tai likau šoke, tiesą sakant mes dar porą valandų buvome šokiruotos“, – sako Ieva.
Ornitologai perspėja, kad žmonės patys kalti dėl šitos situacijos. Gulbių šerti vasaromis negalima, nes aplink apstu natūralaus maisto, o prijaukintos gulbės nebebijo žmonių: todėl gali kilti konfliktai.
„Paukščiai eina maisto prašyti, o jeigu tu dar jį lesini, tai dar arčiau. Tokie konfliktai vyksta suaugę paukščiai su jaunikliai vaikšto, nes suaugusiems paukščiams žmogus šalia esantis: grėsmė. Atrodo, kad tas žmogus nori kažką padaryti jaunikliui“, – teigia G. Petkus.
Maitinti vasarą – negalima
„Žmonės pamiršta, kad jie ateina į gamtą. Jie ateina į gyvūno aplinką, į gyvūno namus ir jos visiškai nebegerbia, tą ypatingai matome vasaros metu, kada šilta, kada žmonės keliauja prie ežerų. <...> Turim laikytis atstumo, ir tikrai nelysti. Ypatingai prie gyvūnų, kurie turi vaikų“, – sako Gyvūnų gerovės iniciatyvos vadovė Beatričė Vaitiekūnaitė.
Maitinti gulbes ir kitus laukinius paukščius galima tik šaltuoju sezonu, kai užšąla vandens telkinių pakrantės.
„Jeigu atsitinka taip, kad jau gulbės eina prie žmonių pačios tai reikėtų patiems pasitraukti, dar galima pabandyti pavaryti. Gulbės šnypščia jos kartais, rodo tą agresyvumą. Šnypščia, bet tu gali drąsiai pabaidyti“, – pataria G. Petkus.
Baidyti gulbes reikia per atstumą, negalima jų liesti. Gulbės gali rimtai sužeisti žmogų ir žnaibydamos su snapu, o labiausiai pavojinga kai jos kerta sparnu. Dėl to specialistai rekomenduoja nesiartinti prie plaukiančios gulbių šeimynos.
Gulbės yra vienas agresyviausių paukščių, teritorijoje, kur peri, jos žiauriai išvaiko visus kitus paukščius ir gyvūnus, kai kuriuos net nužudo, mat yra didelės ir galingos.
Gulbę į ežerą nusviedusio vyro dabar ieško policijos pareigūnai. Žiaurus elgesys su gyvūnu, gyvūno kankinimas užtraukia baudą nuo 150 iki 2000 eurų.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.