Užsienyje ši prieštaringai vertinama knyga buvo išleista dar 2005-iais, rašo Delfi. Pažymima, kad pati autorė W. Lydall neturi medicininio išsilavinimo – kaip skelbia užsienio šaltiniai, ji yra antropologė. Rašytoja taip pat prisipažino pati neskiepijusi savo dabar jau suaugusių vaikų. W. Lydall nuomonė vakcinacijos tema – itin drastiška. Knygos autorė yra sakiusi, kad „skiepai neveikia ir padaro daugiau žalos, nei duoda naudos“.
Leidykla knygą pristato taip: „Viena žinomiausių masinės vakcinacijos kritikių ir rizikų, susijusių su vaikų skiepais, eksperčių Australijoje Wendy Lydall universitete studijavo antropologiją ir teigia, kad rašymo ėmėsi gimus dukrai Chandrai. Kaip tik tada ji pradėjo rašyti savo knygą „Auginu vaiką be skiepų“. Dukrą ji augino be skiepų, nes ieškodama atsakymų į kilusius klausimus ir perskaičiusi daugybę literatūros, ėmė abejoti skiepijimo pagrįstumu. Neradusi tyrimais patvirtintų įrodymų apie vakcinų veiksmingumą ir negavusi atsakingų sveikatos priežiūros institucijų atsakymų į pagrįstus klausimus, ji pati ėmė ieškoti atsakymų į juos.“
Taip pat yra cituojamas farmakologas dr. R. Jankūnas, labiau tapęs žinomas dėl nevienareikšmiškai vertinamų pasisakymų pandemijos metu: „Leidinys, kurį rekomenduočiau kiekvienam gydytojui. Ne kaip neginčijamą tiesą, bet kaip kitą nuomonę ir paskatinimą susimąstyti. Žinau, kad daugelio pirmoji reakcija bus netikėjimas ar neigimas. (…) Knyga parašyta su didžiule meile vaikams. Pasirinkimas neskiepyti – tai susitaikymas su tuo, kad vaikas sirgs dažniau ir sunkiau, tačiau mainais išvengs vakcinų šalutinio poveikio, įskaitant tokį, apie kurį mokslas nežino, ir įgis imunitetą visam gyvenimui.“
Paragino nesileisti vedžiojamiems už nosies
Vis tik tai daliai žmonių leidyklos pasirinkimas išleisti tokią knygą pasirodė netinkamas. Aštrią savo nuomonę socialiniame tinkle išsakė mokslo žurnalistė Goda Raibytė-Aleksa. Jos manymu, toks leidyklos elgesys – itin neatsakingas.
„Obuolys, ar jums viskas gerai? Išverčia seną, dar iki pandemijos parašytą antivakserės knygą (kuri, beje, nėra nei mokslininkė, nei medikė), pilną melo ir iškraipytų faktų, paprašo įžangos kito negerbiamo Seimo nario, kuris tikriausiai ant bet ko pasirašytų, visa tai pavadina „patikima informacija“, gražiai apipavidalina, pardavinėja po 20 eurų.
Ši knyga nėra nei medicininė, nei mokslinė, nei joks gidas, kuris kažkaip gali padėti vaikams. Gaila ir gėda, kad Lietuvoje atsiranda ją leidžiančių. Draugai, klausykite tikrų medikų ir mokslininkų, tikrinkite informaciją – ypač tą, kuri susijusi su brangiausiu turtu – sveikata, nesileiskite vedžiojami už nosies melagių“, – rašo G. Raibytė-Aleksa.
Tuo metu vaikų ligų gydytoja, vaikų ir jaunimo klinikos „Empatija“ direktorė Sigita Burokienė minėtam portalui nurodė, kad knygos anotacija jai kelia nerimą, o paminėti argumentai primena viduramžius. Toks leidinys, medikės teigimu, klaidintų visuomenę, tad neturėtų būti leidžiamas.
R. Jankūnas: žmogus turi teisę rinktis
Savo ruožtu reaguodamas į tokias reakcijas Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys, medicinos mokslų daktaras Rimas Jankūnas akcentavo, kad žmonės turi teisę žinoti platesnę informaciją apie vakcinų galimą poveikį.
„Vakcinos apsaugo nuo infekcinių ligų, tačiau retais atvejais gali sukelti nepageidaujamų reakcijų, net sunkių ir mirtinų. Dėl to žmogus turi teisę rinktis, žinodamas visą – palankią ir nepalankią – informaciją. Tai pagrindinis bioetikos principas, vadinamas informuotu sutikimu.
Patinka mums ar ne, bet yra ir bus tėvų, kurie augina vaikus be skiepų. Jie turi teisę ieškoti informacijos ir ja dalintis. Aš net susimąsčiau, kodėl diskusija apie vaikų auginimą be skiepų sukelia didesnį priešiškumą negu diskusija apie vaiko lyties keitimą? Ar nekyla įtarimo, kad atsakymas susijęs su verslu?
JAV prezidentas D. Trumpas pasirašė įsaką, kuriuo stabdo cenzūrą medijose ir nusprendė išstoti iš Pasaulio sveikatos organizacijos, nurodydamas jos negebėjimą tvarkytis su COVID pandemija, atsispirti politinėms įtakoms ir nesąžiningą finansavimą. Kitaip sakant JAV palieka PSO dėl pastarosios nekompetencijos, korupcijos ir verslo įtakos jai.
Paskubėkime į traukinį, kuris grąžina pasauliui žodžio laisvės ir objektyvaus mokslo svarbą. Nustokime elgtis kaip visokios Rusijos ir Kinijos, elkimės kaip JAV! Užtikrinu – mokslas neįrodė, kad susipažinimas su kita nuomone kenkia sveikatai“, – atsiųstame komentare dėstė jis.
Pasak R. Jankūno, daugelis kritikų neskaitė ne tik knygos, bet ir jo parašytos anotacijos, nes esą perskaitę susimąstytų ir gal net susigėstų dėl savo paviršutiniško požiūrio:
„Manau, kad visiems medikams absoliučiau būtina perskaityti publikaciją The Lancet „Vakcinologija: ar laikas keisti paradigmą?“ Ten nagrinėjamas nespecifinis, t.y. kitoks negu apsauga nuo konkrečios infekcijos vakcinų poveikis (palankus ir nepalankus). Esu tikras, kad su nespecifiniu vakcinų poveikiu nesusipažinusių medikų žinios, deja, yra pasenusios, naudingos verslui, bet nenaudingos žmonių sveikatai.“
Jis teigė nemanantis, kad knygoje „Auginu vaiką be skiepų“ viskas yra tiesa: „Su kai kuriomis vietomis ir aš nesutinku. Tačiau tai yra moksliniais faktais ir šaltiniais pagrįsta, pagarbos verta nuomonė.“
Seimo narys pridūrė besitikintis, kad jo parašyta anotacija „padės skaitytojui susiorientuoti, paskatins susimąstyti, apsaugos nuo skubotų sprendimų abejojančius, o apsisprendusiems auginti vaiką be vakcinų padės tą daryti kiek įmanoma saugiau.“
Laikosi atsargaus požiūrio į vakcinas
R. Jankūnas aiškino, kad jo pozicija vakcinų klausimu yra „subalansuota ir atsargi, paremta mokslu, o ne gamintojų interesais“.
„Matome, kaip verslas iš kailio neriasi, kad parduotų vaistus, maisto papildus ar ką tik norite. Nejaugi yra manančių, kad vakcinos yra išimtis, ir jų gamintojai nesiekia pelno?
Kad būtų aišku, kodėl turiu kompetenciją kalbėti apie vaistus, įskaitant vakcinas, trumpai prisistatysiu. Aš esu farmakologas, medicinos mokslų daktaras, dėsčiau farmakologiją daugybei Lietuvos medikų, vadovavau vaistų registracijai, klinikinių tyrimų ir vaistų saugumo priežiūrai Lietuvoje, dirbau Europos Komisijos ir Europos Tarybos komitetuose ir darbo grupėse. Vaistai, įskaitant vakcinas – tiesioginė mano kompetencijos sritis“, – dėstė jis.
Parlamentaras aiškino, kad labiau pasigilinti į vakcinų klausimą buvo paskatintas koronaviruso pandemijos. „Tvirtai nusprendžiau nuo COVID-19 nesiskiepyti, kai sužinojau, kad pagrindinis veiksmingumo rodiklis yra simptominės ligos rizikos sumažėjimas, o jo stebėjimas nutrauktas po nepilno pusmečio. Tikiuosi, kad kiekvienas medikas sutiks, jog svarbiau žinoti kaip šie preparatai veikia mirties ir sunkių komplikacijų riziką. Abejoju ar daug knygos kritikų žino, pvz., kaip buvo apskaičiuotas plačiai reklamuotas 95 proc. koronaviruso vakcinų veiksmingumas.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!