• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojai su nerimu laukia prognozuojamos „auksinės“ žiemos, nes sąskaitos už elektrą ir šildymą, tikėtina, augs kartais. Kad gyventojams nereiktų papildomai veržtis diržų, energetikos ministras Dainius Kreivys žada rugsėjį parengsiantis elektros taupymo planą. Tuo pat metu energetikos ekspertai tikinčius, kad elektros kainos gali grįžti prie įprastų kainų, patikina – valstybė neturi galimybių greitai jų sumažinti.

Gyventojai su nerimu laukia prognozuojamos „auksinės“ žiemos, nes sąskaitos už elektrą ir šildymą, tikėtina, augs kartais. Kad gyventojams nereiktų papildomai veržtis diržų, energetikos ministras Dainius Kreivys žada rugsėjį parengsiantis elektros taupymo planą. Tuo pat metu energetikos ekspertai tikinčius, kad elektros kainos gali grįžti prie įprastų kainų, patikina – valstybė neturi galimybių greitai jų sumažinti.

REKLAMA

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rektorius, energetikos ekspertas Juozas Augutis penktadienį socialdemokratų surengtoje diskusijoje „Elektros rinkos liberalizavimo fiasko: bejėgė valstybė ar nepajėgi valdžia?“ tvirtino, kad kalbėti apie tai, ko Lietuva nepadarė dėl elektros kainų kilimo sumažinimo, nebėra prasmės. 

„Tikrai buvo galima tam tikrą darbą nudirbti, pasiruošti stipriau įvairioms situacijoms. Labai greitai mes susižavėjome, kad importas yra pigus, ir tikrai gerą kainą turėjome visą laiką. Bet mes pamiršome auksinę taisyklę, kad negalime susikoncentruoti į vieną tiekimo rūšį.

REKLAMA
REKLAMA

Ta auksinė diversifikavimo taisyklė yra išlikusi ir jai turėjome skirti daug dėmesio. Dabar jau, po to įvykusio gaisro, aišku, kad reikia ieškoti įvairiausi priemonių. Bet pakeisti kažką iš esmė mes per trumpą laiką tikrai negalėsime. Ar tai būtų taisyklės, ar tai būtų kompensacijos, ar perskaičiavimai – mes vis tiek turėsime labai didelę kainą“, – argumentuoja jis.

REKLAMA

Be kita ko, jis įspėja, kad panašus kainų šokas gali ištikti ir šildymo rinką, kur šilumai pagaminti daugiausia naudojamas biokuras. 

„Šiandien turime tokias taisykles, kad medieną galime deginti, laikydami, kad tai nulinė įtaka aplinkai <...> Ir niekas nežino, kaip bus ateityje – gal pasikeis Europos Sąjungos direktyvos ar požiūris į tai ir pasirodys, kad ir biokuras ne išeitis“, – konferencijoje teigė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip situaciją dėl elektros kainų Lietuvoje keistų atominė elektrinė?

Energetikos ministras D. Kreivys dar rugpjūtį kalbėjo, kad Lietuvos sprendimas nebevystyti branduolinės energetikos buvo klaida, sako energetikos ministras Dainius Kreivys.

„Kaip rodo šiandieninė situacija tai (Visagino atominės elektrinės projekto atsisakymas – BNS) buvo klaida. Reikia pripažinti, kad tai buvo didelė klaida. Mūsų visų“, – Seimo Ekonomikos komiteto ir Energetikos ir darnios plėtros komisijos bendrame posėdyje pareiškė D. Kreivys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik energetikos ekspertas, buvęs Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkas Vidmantas Jankauskas įsitikinęs, kad branduolinės energetikos vystymas Lietuvoje nieko nekeistų.

„Atominė mums būtų kainavusi milžiniškus pinigus, o nežinia, ar ji būtų laiku pastatyta. Mes Europoje turime dvi elektrines, kurios statomos. Suomijoje baigta tik dabar su didžiuliu 7 metų vėlavimu – per 17 metų pastatyta. Panašiai yra įklimpusi elektrinės statyba Prancūzijoje. Atominės elektrinės yra ne mažoms šalims, ne rinkos ekonomikos šalims, ir mes galime nesvajoti, [kas būtų, jeigu būtume ją turėję]“, – nurodo ekspertas.

REKLAMA

Jei Lietuva turėtų daugiau atsinaujinančios energijos šaltinių, daugiau vartotojų būtų apsaugoti. Tačiau, pasak V. Jankausko, tai nereiškia, kad elektros kainos biržoje būtų mažesnės.

Jis pateikia Vokietijos pavyzdį, kurioje daugiau nei pusė elektros energijos pagaminama iš vėjo ir saulės.

„Ten nei saulė visą laiką nešviečia, nei vėjas visą laiką nepučia. Ir pas juos biržoje, jeigu pažiūrėtume, kokia elektros kaina, tai ji nemažesnė nei pas mus, o dar ir didesnė. Taip, kad variantų stebuklingų nėra. Ir tai, kad mes turime jungtis, ypač su Skandinavija, tai yra didelė pergalė ir laimė.

REKLAMA

Skandinavijoje beveik nenaudojamos dujos – elektra gaminama arba hidroelektrinėse, arba atominėse elektrinėse. Tik menka dalis, tik Suomijoje [elektra gaminama] iš dujų. Deja, atsitiko taip, kad tas kainas diktuoja dujos, kad ir kokia maža to dalis būtų“, – patvirtina energetikos ekspertas.

V. Jankauskas taip pat įsitikinęs, kad valdžia jau praėjusių metų gruodį turėjo pamatyti signalus, kad  brangstant dujoms į rekordines aukštumas kils ir elektros kaina.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai Vyriausybė matė praėjusį rudenį, kad kainos neaiškios, kad kyla aukštyn. Gruodį, prieš Kalėdas jau dujų kaina buvo 2 tūkst. dolerių už tūkstantį kubinių metrų. Matėsi, kad ramumo nebus. <...> Ar nereikėjo sustoti? Ar reikia baldus perstumdyti, kai jau gaisras?“ – diskusijoje svarstė V. Jankauskas. 

Pasak jo, jeigu Vyriausybė numatys kompensacijas tik gyventojams, o nepadės pramonei ir verslui, brangs prekės.  

Vyriausybė ketina siūlyti Seimui paskutinį, trečiąjį mažmeninės elektros rinkos liberalizavimo etapą atidėti 3-4 metams.  

Diskusija visai apie nieką, tipo yra kaip yra,o dabar taupykite:pasikeiskite gumytes šaldytuve... netrukdykite LIDGRID su Masiuliu priešakyje kaupti milijonus, išsimokėti nuo tų sumų didžiulius dividendus, o vyriausybei gauti viršpelnius nuo didelių kainų PVM, nieko daryti nereikia ir didžiuliai pinigai byra į biudžetą. Priminsiu, kad dabar dar tik ruošiamas taupymo planas,kai beveik visos ES šalys jau paruošė pagalbos paketus gyventojams ir verslams. Pinigus duos šeimoms, o nedengs kažkokias el. kainas, kuri ištirpsta nematomai... kito šalys gali padėti, o mūsų vyriausybė neįgali.
Matė, nematė. Koks skirtumas? Jei svarbiausia narkotikai, stambulo konvencijos ir visokių ten pedalysčių įteisinimai tai ar reikėjo tikėtis kitaip?
Kreiviams puota maro metu? Litgrid maudosi milijonuose. Kiekvienam ta pati elektra, kaina iš masiulio @@@nos.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų