Šalies ugdymo įstaigose penktadienio duomenimis, yra fiksuojama 490 protrūkių. Su protrūkiais siejama daugiau nei du tūkstančiai koronaviruso atvejų, izoliacijoje yra apie puspenkto tūkstančio asmenų.
Iškilo bėda: ką daryti susirgus mokytojams?
Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijoje, pagal Statistikos departamentą, nustatyta 15 koronaviruso atvejų. Mokyklos direktorė Zita Gudonavičienė sako, kad situacija mokykloje keičiasi kiekvieną dieną. Vieną dieną į izoliaciją išeina vieni moksleiviai, tuopat metu, kiti iš jos grįžta. Pavyzdžiui, trečiadienį mokykloje buvo patvirtintas vienas koronaviruso atvejis, o visai neseniai 170 moksleivių atlikus greituosius testus, buvo patvirtinti penki atvejai.
Kaip sako Z. Gudonavičienė, baimės mokykloje kol kas nejaučiama, tačiau su tam tikrais sunkumais organizuojant ugdymo procesą susiduriama. Direktorė teigia, kad mokykla neturi hibridinėms pamokoms skirtos įrangos, tad krūvis, tenkantis mokytojams organizuojant pamokas, yra išaugęs.
„Mokytojai su tais mokiniais, kurie yra saviizoliacijoje ir su tais, kurie yra klasėje, jungiasi per nuotolinį. Mokytojams yra dvigubas krūvis. Bet mokykla dirba tvarkingai, didelės baimės ar įtampos nejaučiame“, – tv3.lt komentuoja Z. Gudonavičienė.
Z. Gudonavičienė sako, kad kol kas ugdymo procesas vyksta sklandžiai, negaunama nusiskundimų nei iš tėvų, nei iš mokytojų. Tačiau direktoriams nerimą kelia vienas klausimas – ką daryti, jei susirgs mokytojai.
„Mes neturime jokio reglamento, pavyzdžiui, kiek procentų mokytojų susirgus, kad ir pasiskiepijusių, mokykla galėtų išeiti ir kokiam terminui galėtų išeiti į nuotolinį ugdymą. <…>
Net pavadavimo negali duoti žmogui tuo pačiu metu, nes jeigu, mokytojas negali tuopat metu sujungti pirmokų gimnazistų srauto su ketvirtokų gimnazistų srautu. Teisės aktų, kalbančių apie tai nėra“, – sako Z. Gudonavičienė.
Kritikuoja testavimo sistemą
Kitas protrūkis fiksuojamas Pakruojo rajono Linkuvos gimnazijoje. Statistikos departamento duomenimis, su protrūkiu šioje mokykloje siejama 11 atvejų.
Kaip sako gimnazijos direktorė Daiva Danielienė, rajone dedamos didelės pastangos, kad situacija ugdymo įstaigose neprastėtų. Vis dėlto koronaviruso atvejų mokykloje atsirado, kaip sako direktorė, prasčiausia situacija yra vienoje klasėje. Įtariama, kad virusas į klasę pateko iš vienos šeimos. Koronavirusui išplitus užsikrėtė ir moksleiviai, ir darbuotojai.
D. Danielienė teigia, kad su situacija tvarkytis pavyksta, tačiau pasigendama logikos testavimo sistemoje. Kontaktą su COVID-19 užsikrėtusiu asmeniu turėję moksleiviai ir darbuotojai, pasiskiepiję nuo COVID-19 nebeprivalo testuotis.
„Jie gali būti nešiotojai, jeigu jam nereikia (testuotis – aut. past.), jis gali eiti į darbą, turėjęs kontaktą, nepasireiškus požymiams, gali eiti į darbą“, – tv3.lt komentuoja D. Danielienė.
Čia direktorė įžvelgia pavojų.
„Aš nemanau, kad vien skiepas apsaugo nuo galimybės užkrėsti kitus ir užsikrėsti pačiam“, – sako D. Danielienė.
Mokykloje buvo susidurta su situacija, kai pasiskiepijęs žmogus užkrėtė kitus asmenis.
„Vienas šeimos narys, turintis teigiamą (rezultatą – aut. past.), vaikai skiepyti, gali eiti į mokyklą, vienas iš tėvų skiepytas, kitas lieka namuose, nes jis serga. Iš tų pačių namų ateina. Aš ne medikė, aišku“, – teigia D. Danielienė.
Gimnazijos direktorė sako, kad nuo COVID-19 yra pasiskiepiję apie mokyklos 15 proc. moksleivių.
D. Danielienė taip pat priduria, kad ir šioje gimnazijoje kyla sunkumų dėl sergančių mokytojų. Susirgus pedagogui, neaišku, kas turėtų mokyti klases, kurioms jis dėstė.
„Jeigu turime sergančius mokytojus, nebūtinai COVID-19, kyla problemų, kas mokys kitus. Baigiasi mokytojų resursai iš tikrųjų, ką galime pasiųsti į klasę. Jei mokyojas serga besimptome forma, jis nuotolines pamokas galėtų vesti, tačiau mes negalime visos klasės išsiųsti į nuotolį“, – pasakoja D. Danielienė ir priduria, kad su sudėtingiausia situacija susiduriama susirgus pradinių klasių mokytojams.
Didžiausias protrūkis slopsta
Skuodo Bartuvos gimnazijoje, pagal Statistikos departamentą, fiksuojamas protrūkis, su kuriuo siejami 42 koronaviruso atvejai. Tai, penktadienio duomenimis, yra didžiausias protrūkis ugdymo įstaigoje šalyje.
Mokyklos direktorius Virginijus Jokšas sako, kad COVID-19 užsikrėtė 7 mokytojai ir 35 moksleiviai. Šiuo metu dar serga 2 mokytojai ir 25 moksleiviai. Pereiti į nuotolinį ugdymą mokykloje nėra planuojama.
„Buvo susitikimas su rajono savivaldybės administracija, tokio ribojimo režimo nepriėmė todėl, kad situacija šiuo metu gerėja. Mokiniai, kurie susirgo arba turėjo izoliuotis dėl šeimos narių ar kitų klasės draugų, jie yra mokomi nuotoliniu būdu, teikiamos užduotys“, – tv3.lt sako V. Jokšas.
Direktorius skaičiuoja, kad devyniose mokyklos klasėse nėra fiksuoto nei vieno užsikrėtimo. Tačiau kitose 16 klasių yra fiksuojama bent po vieną užsikrėtimą.
„Priimtas toks sprendimas, kad tie, kurie serga arba izoliuojasi, su jais dirbama nuotoliniu būdu“, – komentuoja V. Jokšas.
Mokyklos direktorius sako besidžiaugiantis, kad mokykoje vyksta moksleivių periodinis testavimas. Būtent testai, pasak jo, leido suvaldyti situaciją.
„Labai didelio noro skiepytis nėra, kiek žinome, pagal paskelbtus duomenis. Bet testuojasi gana noriai. Pavyzdžiui, mūsų Bartuvos progimnazijoje testuojasi 72,11 proc., praktiškai daugiau kaip du trečdaliai testuojasi su tėvelių žinia, pritarimu ir raštišku sutikimu“, – teigia V. Jokšas.
Direktorius džiaugiasi, kad situacija mokykloje rimsta. Pasak jo, anksčiau buvo dienų, kai greitaisiais testais buvo nustatomi aštuoni atvejai. Tačiau, pavyzdžiui, trečiadienį visoje mokykloje buvo fiksuotas vienas atvejis.
Testavimo tvarka
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) nepasiskiepijusiems ar nepersirgusiems moksleiviams rekomenduoja testuotis dėl COVID-19. Kaip nurodo ministerija, užsikrėsti COVID-19 galima įvairiose vietose: parduotuvėje, koncerte, vaikų gimtadienyje.
Todėl moksleiviams rekomenduojama profilaktiškai testuotis. Tai leidžia nustatyti ligą, kai sergantis nejaučia jokių simptomų, bet ją platina kitiems.
Mokyklos gali rinktis iš dviejų testavimo būdų: kaupiniai arba greitieji antigenų testai. Testavimas yra savanoriškas.
Testuotis kaupinių metodu klasė gali, kai su tokiu būdu sutinka ne mažiau kaip 30 proc. klasės mokinių tėvų.
Ugdymo įstaigų, vykdančių ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas, grupėse ir klasėse gali būti vykdomas paviršių PGR tyrimas.
Testavimas paviršių PGR tyrimo metodu ugdymo įstaigose turėtų būti vykdomas kas 14 dienų, ėminiai kaupiniams imami kas 4–7 dienas, o savikontrolės tyrimas atliekamas kas 3–5 dienas.
Statistikos departamento penktadienio duomenimis, Lietuvoje fiksuojami 693 protrūkiai.
Daugiau apie testavimą galima rasti ŠMSM interneto tinklalapyje.