• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Peržiūrėjus Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą medikų priedams dėl COVID-19 šiemet paskirta arti 200 mln. eurų. Nors ministras Arūnas Dulkys nepaliauja kartoti, kad pinigų bus, netyla kalbos, ar pandemijos ypač nuvarginto sektoriaus darbuotojai šiemet išvis sulauks atlyginimų augimo.  

Peržiūrėjus Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą medikų priedams dėl COVID-19 šiemet paskirta arti 200 mln. eurų. Nors ministras Arūnas Dulkys nepaliauja kartoti, kad pinigų bus, netyla kalbos, ar pandemijos ypač nuvarginto sektoriaus darbuotojai šiemet išvis sulauks atlyginimų augimo.  

REKLAMA

Seimo sveikatos reikalų komitete trečiadienį sveikatos apsaugos ministrui teko atremti klausimus dėl laukiamo medikų algų didėjimo. Dalies komiteto narių neįtikino pažadas, kad prie medikų darbo užmokesčio bus grįžtama antroje metų pusėje.

Žada svarstyti suskaičiavus, kiek kainavo pandemija

„Kaip suprantu, šiokie tokie priedai dėl COVID-19, bet kiek procentų didės darbo užmokestis? Man susidarė įspūdis, kad jis nedidės. Turint galvoje, kiek mums trūksta medikų, kiek jų praradome, kiek išėjo iš darbo dėl šios pandemijos“, – posėdžio metu klausė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė Asta Kubilienė.

Savo ruožtu A. Dulkys teigė, kad, matyt, tiksliai į šį klausimą bus galima atsakyti antrą pusmetį. 

„Nes, kaip jau esame ne kartą minėję, būtent antras pusmetis yra tas, kada įvertinę visas pandemijai padarytas išvadas galėsime spręsti dėl konkrečių darbo užmokesčio didinimo klausimų. Ir tas bus daroma iš PSDF rezervo. O apskritai pandemijos Vyriausybės COVID-19 priedams iš viso numačiusi arti 200 mln. eurų“, – dėstė ministras.

REKLAMA
REKLAMA

Ministras pažymėjo, kad šie klausimai kitoje metų pusėje galės būti sprendžiami nekeičiant biudžeto, o panaudojant PSDF biudžetą.

REKLAMA

„Tą spręsime antrą pusmetį pasibaigus pandemijai ir suvedę visus rezultatus ir matydami, kiek mums iš viso reikėjo pandemijai“, – aiškino jis.

Visgi neišgirdusi konkretaus atsakymo dar kartą dėl medikų algų didinimo ministro teiravosi socialdemokratė Orinta Leiputė.

„Antras pusmetis, jei gerai suskaičiuoju, prasideda liepos 1 d. Tai ar yra suplanuotos lėšos atlyginimų kėlimui? Ar iš to, kas liks po kovidinių priedų bus bandoma skaičiuoti spalio ar kurį mėnesį? Tai vis tiek neaišku. Nes atras pusmetis prasideda už mėnesio“, – klausė Seimo narė.

REKLAMA
REKLAMA

A. Dulkys gi teigė, kad darbo užmokesčiui yra numatyta kita „lentynėlė“ – PSDF rezervas, kuris niekam kitam nebuvo naudojamas.

„O kovidiniams priedams buvo galima naudoti pagrindinę dalį. Jei nebūtų karantino, o tik ekstremali situacija, yra numatyti 75 mln. eurų valstybės biudžete“, – sakė ministras.  

Abejoja, ar algos išvis kils

Pažymėdama, kad medikų algų kėlimas neabejotinai aktualus klausimas, konservatorė Jurgita Sejonienė kiek oponuodama atkreipė dėmesį, kad visgi niekada nebuvę taip, kad įkainiai būtų didinami sausio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Reikėtų pastebėti, kad nei vienais metais iki šiol sausio pirmą dieną įkainiai nebūdavo didinami. Reiškia, šakos sutartis, medikų algų didėjimas nuo sausio pirmos dėl MMA didėjimo nebuvo užtikrinamas. 

Tai nieko čia nuostabaus, ne kiekvienais metais medikams darbo užmokestis kilo nuo sausio pirmos dienos. Buvo ir taip, kad pirmame, antrame metų pusmetyje. Tai medikams labai svarbus, aktualus klausimas. Ir labai tikiuosi, kad antrame pusmetyje tų pinigų bus ir bus galima ne tik COVID priedus išmokėti, bet ir darbo užmokestį padidinti“, – kalbėjo ji. 

REKLAMA

Visgi A. Kubilienė išreiškė abejonę, ar medikų algos šiemet nebus net sumažintos.

„Man iš tiesų labai keista, kai buvusi sąjūdžio aktyvistė kalba tokius dalykus. Akivaizdu, kad tai kas šiandien buvo parodyta, kas išimama iš pirmos eilutės, tos lėšos nukeliauja į rezervą ir bus skiriamos kovidiniams priedams. Tai mėnuo liko iki antro pusmečio ir ministras sunkiai renka žodžius, kaip bus su medikų atlyginimu. 

REKLAMA

Tai man susidaro įspūdis, kad medikų atlyginimai šiais metais nebus didinami, klausimas, ar jie išvis nebus mažinami. Nes virškvotinių paslaugų apmokėjimo, kaip suprantu, nebus, ir naujų paslaugų apmokėjimo nebus. Tad negaliu balsuoti už tokį biudžetą, nes visgi medikų algos yra svarbus klausimas“, – pastebėjo ji.

A. Dulkys gi vėl pažymėjo, kad prieš norint pateikti konkrečius kaičius pirmiausia reikia susiskaičiuoti tai, kiek kainavo pandemija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nežinau, lyg lietuvių kalba sakau, tai dar kartą sakau, darbo užmokestis bus didinamas antrą pusmetį. Kiek bus didinamas, bus sprendžiama pasibaigus pandemijai ir pamačius, kiek kainavo pandemija. O darbo užmokesčiui lėšos yra numatytos PSDF rezerve“ – A. Dulkys.

Replikavęs, o kas, bus, jei pandemija nesibaigs, komiteto pirmininkas Antanas Matulas visgi teigė negalintis nebalsuoti už tokį biudžetą, kai Vyriausybė surado galimybę papildyti rezervą ir kitas išlaidas. 

REKLAMA

Dulkys: tarsi pinigai priedams pasieks ne medikų kišenę

Komitete nebuvo pritarta ir darbietės Vaidos Giraitytės siūlymui 200 mln. eurų PSDF biudžete iškart būtų numatyta gydytojų darbo užmokesčiui didinti. Ji pabrėžė, kad taip būtų atlieptas ir kolektyvinės šakos susitarimas su profesinėmis sąjungomis.

„Man atrodo, kad yra viskas labai aiškiai sudėliota, tikrai nereikia jokių papildomų akcentų. Jau vien šiais metais vyriausybė virš 200 mln. eurų, galima pagalvoti, kad ne į medikų atlyginimų sąskaitas keliaus, o kažkur kitur. Tai man atrodo viskas labai aišku – PSDF rezervas yra didžiulis, siekia 200–300 mln. eurų ir iš to užteks darbo užmokesčiui didinti.

REKLAMA

Supraskime, kad pandemijos metu vien už neatliktas paslaugas keli šimtai milijonų eurų pagal vieną dvyliktąją yra išmokėta, kovidinių priedų keli šimtai milijonų eurų. Tokio PSDF biudžeto tokio indėlio į sveikatos apsaugos sistemos darbuotojų atlygį nėra buvę istorijoje. Supraskime, kad valstybės galimybės turi tam tikras lubas“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras. 

Veryga priminė jam išsakytą kritiką

Savo ruožtu eksministras Aurelijus Veryga, tikslindamas, kad čia neprašoma papildomai 200 mln., o rezerve numatytus pinigus tiesiog perskirstyti į numatomų išlaidų eilutę, ragino imtis sprendimų, dėl kurių pats būdamas ministru būdavo kritikuojamas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ir tas pats klausimas ir man būdavo uždavinėjamas, kai buvau ministras, – kodėl tie pinigai yra rezerve. Tai, manau, būtų sąžininga, uždavinėjus praėjusius keturis metus tą klausimą paimti ir padaryti taip, kaip būdavo siūloma, – ne palikti rezerve, o nusimatyti išlaidose. Ir tada mano klausimas toks pats, kokį ir aš gaudavau – ar valstybė medikų atlyginimų sąskaita siekia susibalansuoti biudžetą?“ – kalbėjo A. Veryga.

REKLAMA

Į tai A. Dulkys turėjo tris pastebėjimus.

„Įsivaizduojant pagal dabartinę šakos sutartį, kad tiems įsipareigojimams įvykdyti reikia 50 mln. erų, o rezerve yra keli šimtai milijonų eurų ir tas bus naudojama ir to užtenka. 

Antras dalykas, jei jau norima pasikandžioti, tai norėčiau atkreipti dėmesį, kad klausimai, kurie uždavinėjami ekonomikos pakilimo metu, kai yra viena situacija, o krizės metu – kita situacija. Ir būtent savo esme rezervai ir yra toks dalykas, kad jie turi būti naudojai krizės metu, o ne atvirkščiai. Tai manau, kad tai atitinka ir tam tikrą finansinę etiką“, – pažymėjo sveikatos apsaugos ministras.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų