• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasidėjus vasarai pas gydytojus plūsta įvairias traumas patyrę paspirtukų vairuotojai. Medikai sako, kad nors šį pavasarį susižalojusių perpus mažiau nei pernai, bet į vieną iš Vilniaus klinikų per mėnesį tokių atvyksta bent pora šimtų. Traumos įvairiausios – kaulų lūžiai, žaizdos, pasitaiko ir tokių, kurie praranda galūnes.

Prasidėjus vasarai pas gydytojus plūsta įvairias traumas patyrę paspirtukų vairuotojai. Medikai sako, kad nors šį pavasarį susižalojusių perpus mažiau nei pernai, bet į vieną iš Vilniaus klinikų per mėnesį tokių atvyksta bent pora šimtų. Traumos įvairiausios – kaulų lūžiai, žaizdos, pasitaiko ir tokių, kurie praranda galūnes.

REKLAMA

Šiauliuose policija ėmėsi griežtesnių priemonių: organizuoja reidus, tikrina paspirtukininkų amžių ir blaivumą.

Įsibėgėjus šiltiems orams paspirtukininkai skaičiuoja nuvažiuotus kilometrus, o gydytojai – išbyrėjusius jų dantis. 

„Dantys, dantys: nulaužti, panerti, skeveldriniai dantų laužimai. Dažnai išlūžta keletas dantų su kaulu, kuris laiko tuos dantis“, – pasakoja veido ir žandikaulių chirurgas Dalius Matkevičius. 

Dantis gydytojai dar gali įstatyti, tačiau paspirtukų ereliams, kuriems mažiau sekasi, tenka atsisveikinti ir su galūnėmis. 

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu netenkam nosies, tai nosies trauminė amputacija, ausų kaušelių pažeidimai, jeigu yra amputuojami, na, tai šitie dalykai jau kaip kūno dalies netekimas skaitosi“, – sako D. Matkevičius. 

REKLAMA

Vien Vilniaus Žalgirio klinikoje per kelis mėnesius gydytų pacientų skaičius priverčia kilstelėti antakius – skaičiuojama šimtais. Tačiau gydytojas sako, kad tokie rezultatai yra dar labai geri. 

„Apie 430 asmenų per du aktyviausius šių metų mėnesius. Tai palyginus su praeitais metais, tai čia yra perpus mažiau“, – teigia veido ir žandikaulių chirurgas. 

Sostinės centre lakstančių paspirtukininkų – gausu. O ir taisyklės dažnam iš jų visai nė motais. Štai pavyzdžiui, du vaikai, kurie ant transporto priemonės lipa dviese.

REKLAMA
REKLAMA

Policijos reidas paspirtukininkams

O Šiauliuose policija ėmėsi rimtesnių priemonių pažeidėjams drausminti. Vykusio reido metu jie tikrino dviračių ir paspirtukų vairuotojų blaivumą ir amžių. Ne vienam šalmo nedėvėjusiam paaugliui čia kelionė ir pasibaigė.

Nepilnamečiams, vairuojantiems mikrojudumo priemones, šalmai yra privalomi. Todėl šiuos paauglius pareigūnai sustabdė, informavo jų tėvus, jiems gresia įspėjimai. 

Dėvėti šalmus šiuo metu yra privaloma tik nepilnamečiams, suaugusiesiems – rekomenduojama. Tačiau sostinės gatvėse retai pamatysi paspirtukininką su apsaugos priemonėmis. Paklausti, kodėl, šie atsako, kad važinėja saugiai ir nemato prasmės dėvėti šalmus: 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žmogaus savimonė ir pats važiavimas diktuoja sąlygas, yra ta sąlyga, kuri labiausiai padeda. O ne kažkokie tai šalmai ar ką.“ 

„Aš manau, geras apsisaugojimo būdas – taisyklės. Ir dabar, pavyzdžiui, šių nuomojamų paspirtukų greitis yra apribotas miesto centre ir tas labai teisinga yra.“

O štai Ilja sako, kad šalmą važiuodamas paspirtuku dėvi visada. Jis papasakojo, yra tekę ir į eismo įvykį papulti, bet nuo rimtesnių sužalojimų apsisaugoti padėjo būtent šalmas.

REKLAMA

„Na, daugiausiai įbrėžimai, bet jis apsaugojo mano veidą! Tai didelis pliusas“, – teigia Ilja.

„Bolt“ atstovas: „Kiekvienas atvejis pranešamas policijai“

Paspirtukus nuomojanti platforma „Bolt“ automatiškai riboja transporto priemonių greitį, padedant dirbtiniam intelektui savaitgaliais naktimis tikrina vairuotojų blaivumą pasiūlydama jiems reakcijos užduotis, skatina dėvėti apsaugos priemones. Tačiau, nors tendencijos gerėja, paspirtukai vis tiek krenta, lūžta, vairuotojai susižaloja, o kartais ir kitus sužaloja. „Bolt“ atstovas sako, kad svarbiausia – sąmoningumas. 

REKLAMA

„Visus vandalizmo atvejus ar netinkamo naudojimo atvejus žiūrime tikrai labai rimtai ir kiekvienas atvejis pranešamas policijai“, – teigia „Bolt“ dalijimosi paslaugų vadovas Benas Jurlovas. 

Nors atrodytų, kad pralekiančių paspirtukų neįmanoma užfiksuoti ir nubausti už vykdomus pažeidimus, atstovas sako, kad užtenka žinoti tikslią įvykio vietą ir laiką. Pažeidėją pamatęs gyventojas turėtų kreiptis į paspirtukų nuomotojus ir šie galės atsekti nusižengusį asmenį. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes savo sistemoje galime pagal laiką, lokaciją, pamatyti, kur buvo tam tikras paspirtukas ir taip susekti kažkokį pažeidimo atvejį“, – sako B. Jurlovas. 

Pernai Seimas nustatė, kad šalmai privalomi tik jaunesniems nei 18 metų paspirtukininkams. Šių metų kovą Seimo nariai pasiūlė nustatyti privalomą šalmų dėvėjimą visiems paspirtukų vairuotojams.

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

tv3.lt

Gatvių košmarai kartu su britvomis.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų