• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Černobylio atominei elektrinei, kurioje 1986 metais įvyko didžiausia pasaulyje branduolinė katastrofa, jėgainės apsaugos sistemoms visiškai nutrauktas elektros tiekimas. Lietuvos valstybinės atominės energetikos inspekcijos atstovas sako, kad  Lietuvos gyventojams grėsmės nėra, vėjas pučia į kitą pusę, o informacija tikrinama visą laiką. 

Černobylio atominei elektrinei, kurioje 1986 metais įvyko didžiausia pasaulyje branduolinė katastrofa, jėgainės apsaugos sistemoms visiškai nutrauktas elektros tiekimas. Lietuvos valstybinės atominės energetikos inspekcijos atstovas sako, kad  Lietuvos gyventojams grėsmės nėra, vėjas pučia į kitą pusę, o informacija tikrinama visą laiką. 

REKLAMA

Lietuvos valstybinės atominės energetikos inspekcijos (VATESI) vadovo pavaduotojas bendrais branduolinio saugumo klausimais Sigitas Šlepavičius tv3.lt sakė, kad situacija Černobylio atominėje elektrinėje yra akylai stebima. 

Blogiausias variantas, jei kuras pradės lydytis

„Išorinis elektros energijos tiekimas yra labai svarbus. Černobylyje buvo paleisti avariniai dyzeliniai generatoriai, kurie gali dirbti iki dviejų parų. O jau, kai neveiks ir šie dyzeliniai generatoriai, tai darbuotojai nebegalės kontroliuoti branduolinės ir radiacinės saugos parametrų“, – sakė S. Šlepavičius.

Anot jo, neveiks nei davikliai, kuro baseinai nebus aušinami, o ten yra kuro rinklės. Nebus matoma, kokie ten parametrai, saugos užtikrinimas bus komplikuotas. 

REKLAMA
REKLAMA

„Kol kas Ukrainos reguliuotojas detalių, kaip ten situacija saugyklos viduje – nepateikia. Kol kas neaišku kokia temperatūra yra aušinimo baseinuose ir kaip greitai tas aušinimas sustos. Nežinia, kaip greitai tos kuro rinklės pradės šilti, o vanduo baseinuose – garuoti.

REKLAMA

Kiek turi laiko įmonės personalas, kol kas sunku prognozuoti. Gal čia ir reiktų paminėti, kad mes esame aktyvavę savo avarijų centrą, situaciją stebime, analizuojame ir tuo pačiu kreipsimės į TATENĄ, prašydami komentuoti situaciją ir pateikti galimas prognozes, įskaitant radiologinių padarinių, kokie jie galėtų būti“, – tv3.lt sakė VATESI vadovo pavaduotojas bendriems branduolinio saugumo klausimams. 

REKLAMA
REKLAMA

Jis atskleidė, kad elektrinėse yra numatyti tam tikri veiksmai netikėtoms situacijoms spręsti.

„Tų priemonių elektrinė tikrai turi ir įmonės darbuotojai imsis priemonių, jie žino savo kontroliuojamą objektą, ar ten galima su gaisrinėmis privažiuoti tą vandenį saugyklose papildyti ar kitaip. Žinoma, kiek leis aplinkybės, nes vyksta karas ir kai ką padaryti sudėtinga. Jie ten 12 dienų darbe uždaryti, stresas ir spaudimas blogina situaciją. Prarastas ryšys su TATENA, kuri prižiūri, kad branduolinės medžiagos būtų naudojamos tik tam tikriems tikslams“, – kalbėjo specialistas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visi keturi Černobylio energijos blokai yra sustabdyti, o kuras iš reaktorių yra iškrautas. Ketvirtasis avarinis blokas, tas, ant kurio uždėta apsauginė arka, tas susilydęs kuras nėra pašalintas. Bet ten nėra veikiančių reaktorių, kuras perkrautas į saugyklas. 

„Kuro rinklės visada turi būti po vandeniu, o vandens turi būti tiek, kiek reikia, visada turi vykti aušinimas. Jei reikia pajungiami siurbliai, kad tas vanduo cirkuliuotų, temperatūra nedidėtų. Jei ji pradeda kilti, aušinimo neužtenka, jei nieko nedarysi ta temperatūra didės, vanduo pradės garuoti ir gali po kažkiek laiko, žinoma, tai nebus greitas procesas, kaip Černobylyje ar Fukušimoje, kai viskas vyko staiga. Bet jei niekas nieko nesiims, tai gali būti, kad vandens sumažės, kuras pradės kaisti, gali prieiti prie tokios hipotetinės situacijos, kai kuras gali pradėti lydytis. Tada prognozuoti kas nutiks, nes ten kuro rinkių yra daug, yra sunku.

REKLAMA

Gali būti kokie lokalūs išsilydimai, kuro rinkės praranda sandarumą ir viskas gali pradėti sklisti į aplinką. Čia toks blogiausias variantas. Lietuvos gyventojus reiktų nuraminti, mes kalbame pirmiausiai apie radiologinį poveikį Ukrainai, o jei vystysis toliau, gal ir kaimyninių šalių gyventojams. Palaikome ryšį su metereologine tarnyba, vėjas pučia nuo Lietuvos ir ji nesikeis greit. Taigi, Lietuvos gyventojams grėsmės nėra“,  – sakė specialistas.

REKLAMA

TATENA prarado ryšį su Černobyliu

Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) taip pat išreiškė susirūpinimą dėl jėgainės darbuotojų, priverstų dirbti patiriant didelę įtampą dėl Rusijos pajėgų buvimo.

Vasario 24-ąją į Ukrainą įsiveržusi Rusija užėmė nebeveikiančios elektrinės kompleksą, kuriame 1986 metais įvyko didžiausia pasaulyje branduolinė katastrofa, paskleidusi radioaktyvių teršalų didelėje dalyje Europos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TATENA vadovas Rafaelis Grossi „nurodė, kad nuotolinis duomenų transliavimas iš Černobylio AE įrengtų saugiklių stebėsenos sistemų buvo prarastas“, sakoma agentūros pranešime.

Saugikliais TATENA vadina branduolinėms medžiagoms ir veiksmams taikomas technines priemones, kuriomis siekiama užtikrinti, kad pavojingos medžiagos nebūtų platinamos. Šios priemonės turi garantuoti, kad bet koks netinkamas tokių medžiagų panaudojimas būtų anksti aptiktas.

REKLAMA

100 darbuotojų laikomi įkaitais

Daugiau nei 100 Černobylio branduolinės elektrinės darbuotojų jau 12 dienų yra strigę elektrinėje. 

Darbuotojai iš Černobylio šiuo metu paprasčiausiai neišleidžiamai, juos ten įkalino rusų kareiviai, kurie ir užėmė elektrinę. Dar 200 apsaugos darbuotojų, kurie buvo atsakingi už elektrinės apsaugą, taip pat liko strigę elektrinėje.

Darbuotojai dirba savo darbą, visi ramūs, bet situacija viduje – blogėja. Ima stigti maisto ir medicinos priemonių, o augantis stresas ir nuovargis grasina ne tik jų sveikatai, bet ir branduoliniam saugumui.

REKLAMA

Rusų kariai šiuo metu yra ne tik Černobylio viduje, bet yra apsupę ir jo perimetrą, tai yra – 32 kilometrus aplink elektrinę. Rusijos pusė sako, kad elektrinės apsaugą dalijasi su ukrainiečiais, bet esantieji viduje tai neigia, rusai viskam vadovauja, tikina elektrinės darbuotojai.

Elektrinėje įstrigusių žmonių giminaičiai sako, kad rusai jiems leistų pasikeisti darbo pamainomis, bet negarantuoja saugaus išvykimo iš elektrinės ar atvykimo į ją, todėl darbuotojai lieka viduje. Traukinys tarp Černobylio ir Slavuticho kursuoja per Baltarusiją, tai taip pat jau nėra saugi vieta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bijoma, kad žmonių koncentracija blogėja, sveikata taip pat, o tai gali tiesiogiai atsiliepti Černobylio saugumui. Tiesa, tai, kad ši elektrinė jau yra neveikianti, teikia vilties, kad pavojus yra mažesnis, nei kitose – veikiančiose ir karo apsuptyje esančiose Ukrainos atominėse elektrinėse.

Regione radiacijos lygis buvo gerokai šoktelėjęs, kai vyko Černobylio užėmimo operacija. Radiacija pakilo, nes karinė technika pakėlė labai daug radioaktyvių dulkių, gulėjusių ant žemės.

REKLAMA

Žmonių strigusių atominėje artimieji itin sunerimę ir kreipėsi į TATENA, kad ši tarpininkautų dėl jų išlaisvinimo.

TATENA pripažino bendraujanti su abejomis kovojančiomis pusėmis, kad darbuotojams būtų leista laisvai judėti, dirbti. Aštraus konflikto ar nelaimės tokioje vietoje reikia mažiausiai. Tiesa, kol kas susitarti nepavyko, Černobylio darbuotojai ir šią naktį nakvos darbe.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų