Darbuotojai iš Černobylio šiuo metu paprasčiausiai neišleidžiamai, juos ten įkalino rusų kareiviai, kurie ir užėmė elektrinę. Dar 200 apsaugos darbuotojų, kurie buvo atsakingi už elektrinės apsaugą, taip pat liko strigę elektrinėje.
Darbuotojai dirba savo darbą, visi ramūs, bet situacija viduje – blogėja. Ima stigti maisto ir medicinos priemonių, o augantis stresas ir nuovargis grasina ne tik jų sveikatai, bet ir branduoliniam saugumui.
Rusų kariai šiuo metu yra ne tik Černobylio viduje, bet yra apsupę ir jo perimetrą, tai yra – 32 kilometrus aplink elektrinę. Rusijos pusė sako, kad elektrinės apsaugą dalijasi su ukrainiečiais, bet esantieji viduje tai neigia, rusai viskam vadovauja, tikina elektrinės darbuotojai.
Elektrinėje įstrigusių žmonių giminaičiai sako, kad rusai jiems leistų pasikeisti darbo pamainomis, bet negarantuoja saugaus išvykimo iš elektrinės ar atvykimo į ją, todėl darbuotojai lieka viduje. Traukinys tarp Černobylio ir Slavuticho kursuoja per Baltarusiją, tai taip pat jau nėra saugi vieta.
Černobylis jau senokai nedirba, bet tai vieta, kurią reikia nuolat prižiūrėti, o jos vaiduokliai gali pakilti iš betoninio kapo vos sujudinti. Po to, kai ketvirtas reaktorius sprogo prieš 36 metus, kiti reaktoriai veikė, o Slavuticho miestelis buvo pastatytas ant Černobylio nelaimę likvidavusių žmonių pasistatytų namelių.
Šiandien apie 2,4 tūkstančio žmonių dirba Černobylyje, tai mokslininkai, technikai, medikai ir pagalbinis personalas, apsauga. Normaliomis dienomis žmonės tiesiog sėstų į traukinį Slavutiche ir atvažiuotų į darbą, bet dabar dienos, kaip sykis, nėra normalios, todėl 100 žmonių iš darbo namo grįžti negali.
Darbuotojai vietoje turi kažkiek maisto, bet jiems baisu, nes nežino kiek ilgai jie turės čia būti. Todėl kasdien žmonės valgo tik pietus, kuriuos ruošia čia pat įstrigęs virėjas.
O ir maistas – kuklus, duona ir košė. Sekmadienį rusai pasisiūlė atvežti maisto, bet ukrainiečiams tai nepatiko, bandyta iš to padaryti propagandinį video, todėl maisto atsisakyta. Elektrinėje nėra vietų miegojimui, todėl darbuotojai miega ant kėdžių ir stalų, dalijasi kukliais apklotais.
Žmonės dirba pamainomis, vieni ilsisi, kiti mažesnėmis pajėgomis, prižiūri elektrinę. Yra ir tokių, kurių sveikata pamažu šlyja, nuo kasdien patiriamo streso ir kitų ligų.
Bijoma, kad žmonių koncentracija blogėja, sveikata taip pat, o tai gali tiesiogiai atsiliepti Černobylio saugumui. Tiesa, tai, kad ši elektrinė jau yra neveikianti, teikia vilties, kad pavojus yra mažesnis, nei kitose – veikiančiose ir karo apsuptyje esančiose Ukrainos atominėse elektrinėse.
Regione radiacijos lygis buvo gerokai šoktelėjęs, kai vyko Černobylio užėmimo operacija. Radiacija pakilo, nes karinė technika pakėlė labai daug radioaktyvių dulkių, gulėjusių ant žemės.
Žmonių strigusių atominėje artimieji itin sunerimę ir kreipėsi į TATENA, kad ši tarpininkautų dėl jų išlaisvinimo.
TATENA pripažino bendraujanti su abejomis kovojančiomis pusėmis, kad darbuotojams būtų leista laisvai judėti, dirbti. Aštraus konflikto ar nelaimės tokioje vietoje reikia mažiausiai. Tiesa, kol kas susitarti nepavyko, Černobylio darbuotojai ir šią naktį nakvos darbe.