• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aukštos energijos kainos neišvengiamai paveikė visus, ne išimtis ir bažnyčios. Jau praėjusį šildymo sezoną kai kurios bažnyčios skendėjo skolose, todėl šiemet šaltajam metų periodui tikinčiųjų bendruomenės pradėjo ruoštis anksčiau. Dvasininkai sutiko papasakoti, kaip atrodo jų pasiruošimas artėjančiam šildymo sezonui.

5

Aukštos energijos kainos neišvengiamai paveikė visus, ne išimtis ir bažnyčios. Jau praėjusį šildymo sezoną kai kurios bažnyčios skendėjo skolose, todėl šiemet šaltajam metų periodui tikinčiųjų bendruomenės pradėjo ruoštis anksčiau. Dvasininkai sutiko papasakoti, kaip atrodo jų pasiruošimas artėjančiam šildymo sezonui.

REKLAMA

Kernavės Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės parapijos „Facebook“ paskyroje neseniai buvo išplatintas įrašas, kuriame žmonių buvo prašoma prisidėti prie langų atnaujinimo viename iš parapijos pastatų. Kernavės ir Musninkų klebonas Marius Talutis pasakoja, kad šis statinys Kernavę puošia jau 37-us metus.

„Ten sesės vienuolės gyvena. Ten yra parapijos namai ir tai yra kaip nacionalinės reikšmės statinys, nes Kernavė yra pirmoji sostinė, o pats namas buvo pastatytas dar atgimimo laikais. Galima sakyti, kad nuo jo pastatymo prasidėjo ir pačios Kernavės atbudimas“, – dalijasi klebonas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot M. Talučio, pastato langai yra didžiuliai ir labai seni, todėl patalpos yra vėsios. Šildymas taip pat pabrango, kadangi namas šildomas malkomis, o jų kaina šiemet – smarkiai išaugusi.

REKLAMA

Džiaugiasi, kad tokiu sunkiu metu žmonės nelieka abejingi

Kernavės ir Musninkų klebonas sako, kad norėdami sumažinti išlaidas už gyvenamojo parapijos pastato šildymą, turėjo priimti ekonomiškesnį sprendimą, kuris taip pat būtų ir ilgalaikis. Todėl naujų langų įrengimas – vienas iš tinkamiausių sprendimo būdų.

„Tai yra ir ekologinis sprendimas. Juk kiekviena malka yra medžio kirtimas, bet taip pat ir ekonominis nuostolis. Pastato išlaikymas su kiaurais langais yra labai neefektyvūs“, – pabrėžia M. Talutis.

REKLAMA
REKLAMA

Dvasininkas sako, kad jau yra išsiuntęs užklausas įvairioms įmonėms dėl paramos naujiems langams įsigyti. Nors klebonas dar nėra gavęs atsakymų iš šių įmonių, tačiau neslepia džiaugsmo dėl to, kad pagalbos ranką tiesia patys parapijiečiai.

„Yra tokių parapijiečių, kurie mane iš tiesų sužavėjo. Pavyzdžiui, visai jauna šeima paėmė ir paaukojo tūkstantį eurų. Atsirado dar ir kitų žmonių. Aš į juos net nesikreipiau raštu asmeniškai, tik iš to bendro kvietimo“, – žmonių gerumu džiaugiasi M. Talutis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kernavės ir Musninkų klebono teigimu, suma, kurios reikia naujiems langams įsigyti bei padengti įrengimo darbus, siekia 27 tūkstančius eurų. Šiuo metu žmonės ir viena įmonė jau yra paaukoję beveik 4 tūkstančius eurų.

Bažnyčioje taip vėsu, kad net šventintas vanduo užšąla

Kernavės ir Musninkų klebono teigimu, žiemą bažnyčioje taip vėsu, kad net šventintas vanduo užšąla, o žemiausia fiksuota temperatūra bažnyčios viduje siekė net minus 5 laipsnius šalčio. M. Talutis juokauja, kad bažnyčia turi „kosmoterminį šildymą“ –  kai saulė pašviečia, tai tuomet būna šilta.

REKLAMA

„Pagrindinė mūsų šventovė tai tik maldomis yra šildoma“, – priduria dvasininkas.

M. Talutis neslepia, kad nors į bažnyčią šiais laikais neplūsta būriai žmonių, tačiau susirinkusiųjų negąsdina žema oro temperatūra.

„Tie, kurie ateina, tai jiems jau nei šaltis, nei karštis, nei maras, nei badas, nei karas – niekas nesutrukdo“, – sako klebonas.

Anot M. Talučio, išaugusios sąskaitos už elektrą taip pat nedžiugina: „Aš kaip klebonas šiuo metu turiu dvi parapijas – Kernavės ir Musninkų, tai ant mano galvos šiuo metu yra 7 elektros ir 4 vandens skaitliukai. Tai reiškia, kad kai kiekvieną mėnesį reikia viską paskaičiuoti ir užpildyti, tai nuotaika nelabai pakyla.“

REKLAMA

Kernavės ir Musninkų klebonas sako, kad stengiasi taupyti energiją, kiek tik išgali, todėl visuomet nakčiai išjungia visus bažnyčioje esančius prietaisus iš elektros lizdų. Visgi nepaisant susiklosčiusios padėties, dvasininkas išlieka pozityvus ir sako, kad net jeigu kažkas ir nutiktų, mišias galima laikyti ir užsidegus dvi žvakes.

Klebonas išsikėlė tikslą – įrengti saulės elektrinę

Priekulės Šv. Antano Paduviečio parapijos klebonas Viktoras Ačas savo „Facebook“ paskyroje neseniai pasidalijo įrašu, kuriame išdėstė savo sumanymą – pastatyti 10 kilovatų (kW) galingumo saulės elektrinę. Dvasininkas įraše įvardijo ir suvartojamos elektros rodiklius. Pavyzdžiui, 2021 m. bažnyčioje buvo sunaudota 15408 kilovatvalandžių (kWh) elektros energijos. Skaičiai tokie dideli, nes anot dvasininko, bažnyčia yra šildoma elektra, todėl didžioji dalis elektros yra sunaudojama žiemą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„10 kW saulės jėgainė uždengtų maždaug pusę suvartojamos elektros kiekio parapijos patalpose. Tai būti didelė paspirtis organizuojant šildymą bažnyčioje“, – tikina klebonas V. Ačas.

Anot Priekulės Šv. Antano Paduviečio parapijos klebono, kasmet parapijoje surenkama vidutiniškai apie 13 tūkstančių rinkliavų aukų.

„Rugpjūtį viena kilovatvalandė elektros su mokesčiu už elektros galią išėjo apie 50 euro centų. Pernai išnaudojome elektros virš 15000 kilovatvalandžių“, – atvirauja V. Ačas.

REKLAMA

Priekulės Šv. Antano Paduviečio parapijos klebono teigimu, jeigu elektros kaina išliktų tokia pati kaip dabar, tai daugiau nei pusę visų rinkliavos metu surinktų aukų tektų atiduoti už elektrą.

„Parapijos veikloms, tarnų išlaikymui, įvairių paslaugų pirkimui, pastatų priežiūrai liktų virš 6 tūkstančių eurų, – skaičiuoja klebonas. – Neįsivaizduoju, kaip reiktų palaikyti tą gyvenimą, kuris su žmonėmis ir tarp žmonių virė iki šiol.“

REKLAMA

V. Ačas sako, kad įvairiems tiksliniams statybų ir remonto darbams žmonės paaukoja atskirai. Taip pat priduria, kad prie įvairių projektų yra prisidėjusi ir rajono savivaldybė.

Priekulės Šv. Antano Paduviečio parapijos klebonas teigia, kad jeigu nepavyktų pasistatyti saulės elektrinės, turbūt, tektų nutraukti pastatų remonto ir priežiūros darbus. Taip pat susikoncentruoti kiek įmanoma į pastoracines veiklas ir prašyti, kad žmonės papildomai paaukotų ne remontams, o išlaidoms už elektros sąskaitas padengti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Iš kitos pusės, parapija turi senų pastatų, po truputį stengiasi juos prikelti gyvenimui, kad žmonės turėtų kur rinktis. Šiuo metu dar neturime įrengto tualeto (yra tik lauko „būdelė“). Tad nutraukti pradėtus įrengimo darbus vėl būtų nelogiška“, – sako dvasininkas.

Teksto autorė: praktiką atliekanti žurnalistė Sniežana Juckevič.

Svarbiausia dievą turėti širdy...
Jei teisingai supratau,pamatine fraze siam komentare ..."politini kalini"...?O nuo saves pridesiu-ko noreti is tokios valdzios!Net politini kalini laidojant negali Simonke su gentvilaiciu prisildyti baznycios.Siaubas,reikia versti tokia valdzia.
O kodėl pinigus renka vienuolių langams, o ne bažnyčios šildymui? Katilą pakeitė už senukų pinigus, dabar langus...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų