Anot advokato, tikimybė susigrąžinti į Lietuvą tėvą su dukra yra labai menka, mat dėl šaltų Rusijos Federacijos ir Lietuvos santykių, rusų pareigūnai ignoruoja bet kokius, net ir teisinius, prašymus.
„Kada teisiniai santykiai su Rusija buvo daugmaž normalūs, Rusija vykdydavo mūsų teismo sprendimus. Dabar santykiai yra nenormalūs ir, mano duomenimis, ne tik šitoje situacijoje, Rusija visiškai nereaguoja į Lietuvos prašymus. Teisinis bendradarbiavimas, kiek man yra žinoma, su Rusija yra nutrūkęs visiškai“, – komentuoja V. Bužinskas.
„Dėl to kalbėti apie kažkokius teisinius veiksmus, matyt, yra sudėtinga. Jeigu subjektyviai kažkoks Rusijos pareigūnas ir turėtų noro bendradarbiauti, aš labai abejoju, ar jam būtų suteiktos galimybės“, – priduria V. Bužinskas.
Tai įrodo ir pirmadienio įvykiai, kai Rusija atsisakė perduoti savo dukrą pagrobusį vyrą su mažyle, teigdama, kad kad Algirdas Švanys yra Rusijos pilietis.
Nors Lietuvos institucijos neturi oficialių duomenų, kad A. Švanys ar jo dukra būtų Rusijos piliečiai, tėvas su kūdikiu jau yra ten. Tai apsunkina Lietuvos tarnybų darbą.
„Rusija savo piliečių neišduoda. Nežinau, kokios yra galimybės jį susigrąžinti į Lietuvos teritoriją, net tokiu atveju, jei tas asmuo turi dvigubą pilietybę. Žodžiu, klausimas yra sudėtingas“, – teigia V. Bužinskas.
„Turint galvoje Rusijos Federacijos nusistatymą prieš Lietuvą, paskutiniai Rusijos oficialių institucijų veiksmai yra priešiški. Nemanau, kad būtų problemų suteikti tai mergaitei Rusijos Federacijos pilietybę (jeigu ji tokios neturi ir tėvas nebuvo jos susitvarkęs iki to laiko)“, – pažymi V. Bužinskas.
Kai kurie teisininkai neatmeta galimybės, kad vyras galėjo pasiruošti pabėgimui iš anksto – savo dukrai padirbti Rusijos Federacijos dokumentus. Tokiu atveju, mergaitė augtų Rusijoje, o šansai ją susigrąžinti išliktų menki.
V. Bužinskas sako, kad nenori nuvilti motinos, tačiau perspėja turėti kantrybės ir vilties – bus sudėtingas laikotarpis.
„Na, o motinai taip aš pasakysiu: eis laikas, reikia neduoti šitai situacijos užsimiršti. Galbūt ateis tas laikas, kai Rusijoje pasikeitus politinei situacijai bus galima tą klausimą spręsti civilizuotai. Mano nuomone, dabar yra labai sudėtinga, kadangi Rusijos Federacija ignoruoja bet kokius mūsų teisinius prašymus ir reikalavimus. Ir ne tik šioje situacijoje“, – kalba advokatas.
Skandalas atvėrė sienos apsaugos spragas
Kaip pranešė policija, sekmadienį, 14.16 val., Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas gavo 27 metų moters pranešimą. Ji teigė, kad tą pačią dieną, apie 10 val., Kretingos rajone, Sausdravų kaime, 37 metų vyras paėmė jų vienų metų dukrą ir vaiko sutartu laiku negrąžino.
Atliekant paieškos veiksmus nustatyta, kad tą pačią dieną, apie 13 val. 4 min., Šilutės rajone, Rusnės miestelyje, Skirvytės upėje, vyras su dukra valtimi kirto Lietuvos ir Rusijos valstybinę sieną.
Pasirodžius šiai žiniai, viešojoje erdvėje kilo diskusijos: negi patekti į priešiškos valstybės teritoriją taip paprasta? Juk pastaruoju metu itin daug kalbama apie sienos apsaugą, o rugpjūčio viduryje uždaryti du pasienio punktai, tiesa, prie sienos su Baltarusija, o ne Rusijos Federacija.
„Tai rodo, kiek ta siena yra apsaugota. Būtent tokie įvykiai ir atkreipia dėmesį. Visgi, pareiti galimybės yra, nežiūrint paskutiniu metu priimtų priemonių sienai apsaugoti“, – teigia V. Bužinskas.
Kiek siena yra (ne)pereinama, gali paliudyti vietiniai. Per sieną su Baltarusija ir Rusija kiekvieną savaitę patenka kontrabanda, o kur dar iš Baltarusijos pusės vis „atklystantys“ migrantai.
Kita vertus, šimtaprocentinės sienos apsaugos tikėtis nereikėtų. Anot teisininko, ne viskas priklauso ir nuo pasieniečių. Jų darbą gali sunkinti ir natūralūs barjerai: pelkės, upės.
„Nepastatysi pasieniečių kas du metrai, kad tą sieną saugotų susikibę rankom. Tai nerealu. Juolab, kad tas upelis (Skirvytės upė, kuria pabėgo A. Švanys – red. past.) nėra didelis. Ten nendrynai, visa kita... Nnėra taip parasta“, – sako V. Bužinskas.
Vis dėlto šis skandalas, advokato nuomone, yra signalas, kad saugumą pasienyje reikia dar stiprinti.
„Tam atsitikus, beabejo, bus atkreiptas dėmesys, kaip tas vyras pabėgo. Taip gali pabėgti ir kenkėjiški, sunkius ar labai sunkius nusikaltimus padarę asmenys“, – pažymi V. Bužinskas.