„Tikrai ne viskas prarasta, bet kažkokių žinių – tai tiek pat kiek jūs turit, tiek ir mes turim“, – portalui tv3.lt sakė į Rusiją išvežtos mergaitės mama, kurios asmens duomenų nenurodome siekiant neatskleisti vaiko tapatybės.
„Aš dabar labai intensyviai dirbu kontaktuodama su konsulatu“, – sakė 27-erių moteris.
Kaip žinoma, buvęs moters draugas Algirdas Švanys sekmadienį ryte pasiėmė dar metų nesulaukusią dukrytę savaitgaliniam bendravimui, tačiau sutartu laiku negrąžino mamai, todėl moteris kreipėsi į policiją. Pasieniečiai fiksavo, kad tądien vyras gumine valtimi ties Rusne perplaukė Skirvytės upę ir kirto Lietuvos-Rusijos sieną – pareigūnai dar šaukė vyrą, bet šis neatsiliepė.
Rusijos pasieniečiai patvirtino, kad sulaikė vyrą ir vaiką, bet greitas bandymas grąžinti tėvą su dukra į Lietuvą per pasienio įgaliotinius nepavyko, nes Rusijos pusė nurodė, jog A. Švanys turi Rusijos pilietybę. Tai reiškia, kad procesas gali užsitęsti arba įstrigti.
A. Švanio tėvas Vytautas Švanys portalui tv3.lt papasakojo, kad sūnus su vaiko mama draugavo apie metus laiko, nebuvo susituokę ir neilgai trukus išsiskyrė – skyrybų metu moteris jau laukėsi. Pasak V. Švanio, teismas vaiko gyvenamąją vietą priteisė su mama, bet nustatė bendravimo tvarką su tėvu.
„Jis bylinėjosi dėl susitikimų. Galėjo pasiimti vaiką savaitgaliais. Ten tris valandas, paskui turėjo grąžinti pamaitinti ir paskui vėl tris valandas savaitgaliais. Bet susitikdavo ir dažniau, ir paprastom dienom. Ir paprastom dienom ji atvažiuodavo į „Baltų mitologijos parką“, ekskursijas veda, jie ten vieni iš kūrėjų yra. Būdavo ir dažniau, pasimatydavo, kai atvažiuodavo į Baltų parką su vaiku“, – sakė V. Švanys.
Skundėsi, kad yra atstumtas tėtis
37-erių metų A. Švanys jau kurį laiką tinklarašytyje ir socialiniuose tinkluose skundėsi, neva yra atstumtas tėtis.
„Tapau tėvu. Truputį daugiau kaip prieš metus. Lyg ir turėtų būti džiugu. Tačiau… Mano vaiko mama besilaukdama išėjo. Išėjo pas kitą. Puoselėtos svajonės apie laimingą šeimą, pilną ir gausią, žlugo. Gyvenime ne visko, ko norima, pasiekiama. Ką darysi. Visgi, tai, kad motina lengvu gestu gali mūsuose atriboti nuo vaiko tėvą, man dar ir šiandien kelia lengvą nuostabą“, – šių metų gegužės 7-ąją savo tinklaraštyje rašė A. Švanys.
Socialiniame tinkle „Facebook“ matyti, kad vyras buvo prisijungęs prie grupių „Stop tėvų atstūmimui“, taip pat dalijosi vizualais, kur angliškai teigiama „Atsiprašau, brangusis, bet mama nori paversti tavo tėvą apgailėtinu ir tai kur kas svarbiau nei tavo laimė“.
Straipsnyje „Nepatogus vienišos mamos šešėlis“ vyriškis postringavo, kad daugelio skyrybų priežastis yra „vadovavimo perleidimas moteriai arba dar kitaip vadinama dominavimo inversija“.
„Per paskutinius metus kalbėjausi su bene šimtu skyrybas išgyvenusių vyrų, kurie neteko ar netenka savo vaikų. Daugelio jų skyrybų priežastis vadovavimo perleidimas moteriai arba dar kitaip vadinama dominavimo inversija“, – rašė vyras.
A. Švanys aiškino, kad vienišų mamų statusas visuomenėje yra gerbtinas ir globojamas, tačiau esą tai įvyksta tėvų sąskaita: iš pradžių vaiko gyvenamoji vieta priteisiama su mama, paskui tėvui apribojama prieiga prie vaiko arba sukuriama tokia griežta bendravimo tvarka, kad atstumtas tėtis dažnai nuleidžia rankas. Tuomet vyras neva apkaltinamas, kad vaikas jam nerūpi ir tik atkakliausieji kovoja teismuose, pasitelkę antstolius ar panašiai. A. Švanys rašo, jog mamos „pelnosi iš gero alimentų biznio“, o manipuliacijomis vaiku prieš tėvą suveda sąskaitas dėl skyrybų ar neišpildytų lūkesčių.
„Aš jį pažįstu. Girdėjau, kad ten jis norėjo to vaikučio, kad ten neleido susitikti ar kažką, bet daugiau nieko nežinau. Kadangi susiję su vaiku, tai aš nieko neklausiau“, – trumpai nurodė Klaipėdos rajono Dovilų seniūnijos seniūnė Nijolė Ilginienė.
Rusija teigia, kad bėglys – Rusijos pilietis
A. Švanys tinklaraštyje dalijosi savo nuomone ir apie tai, kas padeda tobulinti gyvenamąją aplinką, atkurti protėvių kultūrą, darniau ir laimingiau gyventi. Vyras yra gimęs 1986 metais, pastaruoju metu gyveno Gedminų kaime Klaipėdos rajone, kur organizuodavo įvairias stovyklas vaikams, kurios taip ir vadinasi „Gedminų vasaros stovyklos“.
Iš tinklaraščio matyti, kad vyras domėjosi įvairiais žoliniais augalais, ekologija, šiaudinių namų statyba, bet nemažai dėmesio skirta ir šeimos kūrimui.
Tarkime, 2020 m. lapkričio 9-ąją vyras publikavo įrašą, pavadinimu „Noriu sukurti laimingą šeimą“, kuriame išsakomas ilgesys prasmingam šeiminiam ryšiui bei vienišumo jausmas. Įdomu tai, kad šiame įrašė A. Švanys pasakoja, jog su keletu bičiulių nuotoliniu būdu susitiko pokalbiui, kurio tikslas buvo padėtis vienas kitam sukurti šeimą. Tame įraše teigiama, kad vyrai tarpusavyje kalbėjosi rusiškai, nes taip jiems geriau išreikšti save.
„Mūsų pokalbis atviras, aptariami tikri įvykiai su tikrais žmonėmis ir detalėmis. Pokalbyje visi lygūs. Kalbame rusiškai, taip eina tikriau išsireikšti, o kartu ir rečiau naudojamą kalbą praktikuojame“, – rašė A. Švanys.
Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas Vilmantas Vitkauskas spaudos konferencijoje pirmadienį nurodė, kad tėvas galimai turi ir Lietuvos, ir Rusijos pilietybę – apie pastarąją Lietuvos pasieniečius informavo Rusijos pusė, bet Lietuva tokios informacijos neturi.
Ryšiai su Rusija užčiuopiami ir kitose srityse. Pavyzdžiui, A. Švanio tėvas yra Gedminų bendruomenės valdybos pirmininkas V. Švanys, kuris yra susijęs su Vaidu Lekstučiu ir sambūriu „Būkime vieningi“. Šis sambūris yra minimas Valstybės saugumo departamento Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime, aktyviai skleidžia prorusišką propagandą internete. Savo laiku V. Švanys ir V. Lekstutis aktyviai priešinosi skalūninių dujų gavybai Lietuvoje.
Lietuvos institucijos dėl vaiko grąžinimo bendrauja per Užsienio reikalų ministeriją. Kadangi Rusija yra užpuolusi Ukrainą, Lietuvos ir Rusijos santykiai yra prasti, todėl procesas gali būti lėtas ir sudėtingas.
„Mūsų pirminis sumanymas ir planas greituoju būdu per sienos įgaliotinius susigrąžinti mūsų piliečius ar bent jau pilietę nepavyko. Tai nutiko todėl, kad atsirado galimai sunkinančios aplinkybės, kad, kaip teigia Rusijos pusė, mažametės tėvas taip pat yra Rusijos pilietis. Tai kardinaliai keičia mūsų situaciją ir aplinkybes, tai apsunkina patį procesą. Turime ieškoti kitų būdų, kaip galėtume greičiau užtikrinti mūsų pilietės saugumą“, – nurodė Nacionalinio krizių valdymo centro vadovas V. Vitkauskas.
Lietuvos institucijos yra pradėjusios du ikiteisminius tyrimus: vieną dėl vaiko pagrobimo, kitą – dėl neteisėto sienos kirtimo.