Visgi, kaip teigia Irinos sūnus Antanas Paukshtis, jo mama yra dalyvavusi ne vienoje pilietinėje iniciatyvoje, aktyviai išreiškusi palaikymą Ukrainai, o gyvenant Kaliningrado srityje visa šeima puoselėjo lietuvybę. Todėl baiminamasi, kad Irinai išvykus į atgal į okupacinę šalį, ten ją pradės persekioti Rusijos režimas.
Iš Kaliningrado srities į Vilnių su šeima persikraustęs gyventi Antanas Paukshtis teigia, jog Migracijos departamento nurodymu, jo mama per 14 dienų yra priversta palikti Lietuvą ir išvykti atgal į Kaliningrado srityje esantį Sovetsko miestą, kuriame visa šeima gyveno anksčiau.
Apie tai vyras pasidalino savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.
„Migracijos sprendimu, penkių Lietuvos piliečių motina privalės per 14 dienų palikti Lietuvos teritoriją ir vykti į Rusijos federaciją, iš kurios ji jau nebegalės sugrįžti“, – savo įrašą pradeda A. Paukshtis.
Kaip įraše teigia A. Paukshtis, jis yra lietuvis iš Rusijos, o iki 2019 m. jo daugiavaikė šeima gyveno Kaliningrado srityje, Sovetsko (Tilžės) mieste.
„Mano tėvas, Algis Paukštys, yra lietuvis, augęs šiame krašte dėl savo mamos pabėgimo iš Lietuvos dėl tremties rizikos 1940-aisiais. Jos tėvus išsiuntė į Sibirą, kur galiausiai ir mirė jos mama“, – dalinasi vyras.
„Mano mama, pusiau ukrainietė-pusiau rusė Irina Paukshtene. Jos rusų giminės istorija yra ironiškai panaši – šeima gyveno prie Velikij Novgorod miesto, buvo sovietų valdžios pripažinti „buožėmis“ 1930-aisiais. Todėl juos ir išbuožino, šeimos galvą – mamos prosenelį, išsiųsdami į gulagą. Iš ten jį, pagal populiarią praktiką, per Antrąjį pasaulinį išsiuntė į frontą, kur jis ir nuėjo iki tuometinės Lietuvos/Vokietijos sienos apylinkių, ten ir buvo paliktas atstatinėti Lietuvos ir Kaliningrado regionus“, – prideda jis.
Gyvendami Tilžėje puoselėjo lietuvybę
Nors šeima ir gyveno Kaliningrado srityje, A. Paukshtis pabrėžia, kad jis ir jo šeimyna buvo neatsiejami nuo Lietuvos ir aktyviai dalyvaudavo įvairiose su lietuvybe susijusiuose renginiuose.
„Vaikystėje ir jaunystėje aktyviai dalyvavome lietuvių veikloje šiame krašte, pelnydami apdovanojimus dainų festivaliuose, lietuvių kalbos olimpiadose, lietuvių poezijos ir prozos skaitymuose. Aš asmeniškai dalyvavau ne tik regioninio masto renginiuose, bet savo kraštui atstovavau ir Lietuvoje“, – dalinasi A. Paukshtis.
Vyro teigimu, aktyviai prie lietuvybės puoselėjimo prisidėdavo ir Antano tėvai – A. Paukštys ir I. Paukshtene, kurie buvo vieni iš Sovetsko miesto lietuvių tautinės-kultūrinės autonomijos įkūrėjų.
Tiesa, dėl tokios veiklos Antano šeima taip pat susidurdavo su vietinės valdžios užgauliojimais ir pasipriešinimu.
„(A. Paukštys ir I. Paukshtene – tv3.lt) Palaikė lietuviškų mišių vykdymą mūsų regione. Suorganizavo mano vaikų darželyje lietuvių kalbos grupelę, kurią ir lankėme. Inicijavo debatus dėl pilnai lietuviškos mokyklos įkūrimo mūsų krašte, kuri galėtų visų Kaliningrado srities lietuvių vaikams suteikti galimybę gyventi prie pat mokyklos bendrabutyje ir mokytis lietuvių kalbos. Žinia buvo skleidžiama ir Lietuvos, ir vietiniams valdžios organams. Klausimai buvo keliami per miesto tarybos posėdžius, kuriuose mano tėvus atvirai vadino nacionalistais ir „labusais“, siūlė surinkti savo daiktus ir išvykti į Lietuvą su tokiais norais“, – įraše tvirtina A. Paukshtis.
Be to, jis prideda, kad jo mama buvo ir viena iš daugiavaikių šeimų organizacijų filialo Sovetske įkūrėja, kuri aktyviai pasisakydavo už tinkamą daugiavaikių šeimų įstatymo vykdymą mieste. I. Pauksthene taip pat dirbo ir vieno Sovetsko miesto tarybos opozicinio deputato padėjėja.
„Kartu jie kėlė socialines miesto problemas į viešumą, organizavo akcijas ir bandė nors kažkiek paveikti vietinės valdžios sprendimus, suteikiant daugiau naudos ne sau į kišenę, bet žmonėms“, – apie savo mamos veiklą Sovetske dalinasi A. Paukshtis.
Paukščių šeima, gyvendami Kaliningrade, taip pat turėjo ir verslą – buvo atidarę šeimos laisvalaikio centrą, kuriame būdavo prižiūrimi vaikai, organizuojami užsiėmimai ir vaikų šventės. Visgi, galiausiai, A. Paukshčio teigimu, vietinė valdžia užkirto kelią tolimesniam šio verslo vystymui ir galiausiai šeimos laisvalaikio centrą Sovetske teko uždaryti.
2019 metais persikraustė į Lietuvą
Be to, kaip įraše teigia A. Paukshtis, 2011 m. jo tėvai kreipėsi į tuometinę prezidentę Dalią Grybauskaitę, prašydami valstybės pagalbos surasti būstą Lietuvoje, į kurį galėtų persikraustyti gyventi Paukščių šeima.
Visgi tuomet buvo gauti atsakymai iš Socialinės reikalų ministerijos ir Migracijos departamento, kurie, anot A. Paukshčio, teigė, kad negali niekuo padėti, todėl šeima pasiliko gyventi Kaliningrade.
Tačiau viskas pasikeitė, kai 2014 m. Ukrainoje prasidėjo Rusijos karas.
„2014 m., prasidėjus karui Ukrainoje, pablogėjo ir regiono, ir mūsų politinė bei ekonominė situacija. Dėl savo pažiūrų Lietuvos ir Ukrainos klausimais buvome engiami visuose valdžios lygmenyse ir tiesiogiai išgyvenome, o ne gyvenome. Dėl to 2017 m. tėvai nusprendė mane nusiųsti mokytis į Lietuvių namų gimnaziją Vilniuje, kuri padėtų mums reintegruotis Lietuvoje, o jau 2019 metais visa mūsų didelė šeima atsidūrė čia“, – socialiniuose tinkluose dalinasi A. Paukshtis.
Tiesa, galiausiai atvykus į Lietuvą taip pat nepavyko išvengti problemų, susijusių su A. Paukshčio mamos dokumentais.
„Mama kreipėsi į Migracijos departamentą su prašymu gauti nuolatinį leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje, kadangi jau ilgą laiką yra ES piliečio sutuoktinė ir pagal įstatymus jai priklauso šis dokumentas. Įstaigos darbuotojai, beveik niekuo savo sprendimo nemotyvuodami, atsisakė tai padaryti ir pasiūlė mano mamai pretenduoti į laikiną leidimą gyventi. Tai mes ir padarėme, nors teko spręsti dėl to papildomai atsiradusias problemas su mamos viza, kurią turėjome išskirtine tvarka prailginti, to prašydami Vidaus reikalų ministerijos. Čia buvo pirmas kartas, kai departamentas mus suklaidino ir nuvedė neteisingu keliu“, – socialiniuose tinkluose rašo A. Paukshtis.
Be to, 2022 m., prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, panašiu metu baigė galioti ir I. Paukshtenes Rusijos užsienio paso galiojimo laikas, kurį I. Paukshtene turėjo atsinaujinti Rusijos ambasadoje Lietuvoje.
A. Paukshtis priduria, kad tik prasidėjus karui jis ir jo šeima pradėjo aktyviai palaikyti Ukrainą ir jos piliečius. Tad jo mamai atvykus į Rusijos ambasadą, joje jai buvo „priminta“ apie tai, kad du jos sūnūs privalo atlikti karo tarnybą Rusijoje.
„Ambasadoje jai buvo priminta apie tai kad jos du sūnūs, aš ir mano brolis Paulius, privalo atlikti karo tarnybą Rusijoje ir jei to nepadarys, mamai gali būti pareikšti kaltinimai dėl šauktinių slėpimo. Todėl mamai ir buvo pasakyta, kad ji pasą pakeisti gali tik nuvažiavusi atgal į Kaliningrado sritį. Iškart supratome, kad mama tiesiog negali grįžti atgal. Mums jau buvo žinoma apie tos valstybės pareigūnų praktikas tikrinti atvykusių atgal socialinius tinklus ir pastebėjus bet kokį palaikymą Ukrainai, žmonių neišleisti ir kelti baudžiamąsias bylas. Taip pat prisidėtų prie to ir kiti mano mamos nuopelnai, būnant aktyvia mūsų miesto opozicioniere, kuri propagavo lietuvybę ir protestavo valdžios sprendimus. Čia tiesiog reikia suprasti, ant kiek Rusijos valdžios struktūros yra susietos tarpusavyje ir greitai bendradarbiauja, priimdami tokius sprendimus“, – aiškina A. Paukshtis.
Dėl kilusios situacijos I. Paukshtene vėl kreipėsi pagalbos į Migracijos departamentą, kuris, anot A. Paukshčio, vietoje to, kad pasiūlytų I. Pauksthenei įgyti užsieniečio pasą, pasiūlė pateikti prašymą tapti prieglobsčio Lietuvoje prašytoju.
Užsieniečio pasas – užsienio valstybės piliečiui, turinčiam teisę gyventi Lietuvos Respublikoje ir dėl objektyvių priežasčių negalinčiam gauti kelionės dokumento iš savo kilmės valstybės, išduodamas dokumentas, suteikiantis teisę jam išvykti iš Lietuvos Respublikos ir grįžti į Lietuvos Respubliką dokumento galiojimo laikotarpiu.
„Iš tikro, atrodo, jog jeigu mums būtų leista gauti šį (užsieniečio pasą – tv3.lt) dokumentą, situacija būtų žymiai pasikeitusi. Bet, kaip ir minėjau, mums klaidingai buvo pasiūlytas prieglobsčio prašymas, sunkus procesas, reikalaujantis daugiau pastangų įrodyti esant teisingiems šioje situacijoje. Teisininkų nuomone, jis yra praktiškai neįveikiamas dėl keliamų reikalavimų“, – socialiniuose tinkluose rašo A. Paukshtis.
Liepta sugrįžti į Rusiją
Galiausiai šių metų spalio 7 d. Migracijos departamentas atsisakė I. Paukshtenei suteikti prieglobstį, o moteriai liepta grįžti atgal į Rusiją ir prašymą pateikti ten.
„2024 metais spalio 7 dieną gavome neigiamą Migracijos departamento atsaką prieglobsčio prašymui. Leido išvykti per 14 dienų su galimybe pargrįžti į Lietuvą. Kaip ir norėtųsi pasakyti „dėkui“, kad nors leidžia grįžti atgal. Bet klausimas yra tame, ar apskritai Rusijos muitininkai leis kirsti Lietuvos-Rusijos sieną, bandant grįžti atgal, o gal iškart sulaikys ją pasienyje ir supildys baudžiamąją bylą. Taip pat, Migracijos sprendime nebuvo paminėta nieko apie čia esančią šeimą ir vaikus. Atrodė, tarsi sprendimas vyko dėl atvykusios čia darbo migrantės, o ne šeimos mamos, čia turinčios dar 2 nepilnamečius vaikus. Iškart nusprendėme apskųsti šį sprendimą aukštesnei pasiūlytai instancijai – Regionų administraciniam teismui“, – pasakoja A. Paukshtis.
Dėl to gruodžio 5 d. vyko Panevėžio regionų administracinio teismo posėdis, o prieš kelias dienas, gruodžio 19 d. I. Pauksthene gavo dar vieną jai nepalankų teismo sprendimą, todėl beliko kreiptis tik į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą.
„Situacija yra išties liūdinanti. Iš tiesų, panašiai dalykai vyksta ir su mano vyresne sese, Elina, kuri jau buvo gavusi Lietuvos pilietybę išimties tvarka su Prezidento dekretu. Sesė įvykdė visas sąlygas, kurias buvo prašyta įvykdyti. Bet Rusijos institucijos ignoravo bet kokį prašymą atsisakyti Rusijos pilietybės, todėl Migracija atsisakė jai išduoti LR pasą, kadangi ji, nors ir kreipėsi į Rusijos tarnybas dėl pilietybės atsisakymo, nesugebėjo fiziškai pateikti atsakymo iš ten, kadangi jo tiesiog negavo iki šiol. Ir matomai negaus, nes nekyla abejonių, kad ta valstybė esamuoju laikotarpiu jokių atsakymų nepateiks. Yra tik laiko klausimas, kada ji atsidurs tokioje pačioje padėtyje, kaip ir mano mama“, – sako A. Paukshtis.
Migracijos departamentas – nebuvo patenkinti pagrindai prieglobsčiui suteikti
Dėl I. Paukshtenes situacijos naujienų portalo tv3.lt žurnalistai kreipėsi ir į Migracijos departamentą, kurio atstovai teigė, kad I. Paukshtenei nebuvo suteiktas prieglobstis dėl to, kad ji netenkino tam reikalingų reikalavimų.
„I. Paukshtenei prieglobstis nesuteiktas todėl, kad ji netenkino pagrindų, kuriems esant gali būti suteiktas prieglobstis. Šie pagrindai nustatyti įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 86 ir 87 straipsniuose“, – tv3.lt nurodė Migracijos departamentas.
Plačiau pakomentuoti situaciją Migracijos departamentas atsisakė.
„Užsienietė pasinaudojo galimybe apskųsti sprendimą teismo tvarka. Dėl Migracijos departamento sprendimo teisėtumo pasisakys teismai. Platesnis situacijos komentavimas galėtų būti suprastas kaip įtakos teismų vertinimui darymas, todėl plačiau nekomentuosime“, – raštu pakomentavo Migracijos departamentas.
Dėl I. Paukshtenes situacijos šiandien spaudos konferencijoje pasisakė ir Vidaus reikalų ministerijos (VRM) ministras Vladislavas Kondratovičius, kuris teigė, kad Migracijos departamentas vykdo įstatymus.
„Migracijos departamentas vykdo įstatymus, tai kažkokio kito sprendimo greičiausiai Migracijos departamentas negalėjo padaryti ir buvo padaryta, kaip yra įstatyme. Per paskutinį posėdį Seime premjeras pasakė, kad reikia panagrinėti, kur yra šito proceso problema, nes mes turėjome ir vietnamiečių šeimos, kurie dirbo, tvarkosi, ir dėl jų irgi iškilo labai, sakyčiau, nemažas rezonansas mūsų šalyje. Mes irgi susitiksime su Migracijos departamento direktore iš karto po Naujųjų metų ir su mūsų ministerijos specialistais, su kitų institucijų specialistais, galbūt ir su tarnybomis, kurios prižiūri tokias grėsmes, ir pagalvosime, ar reikia peržiūrėti, ką mes turime, ar ne. O dėl viso kito pamatysime, kokį sprendimą priims“, – komentavo V. Kondratovičius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!