„Sodra“ patikino, kad po rekordinio sausio nedarbingumo pažymėjimų skaičius toliau išlieka didelis. Nurodoma, kad šiuo metu yra beveik 98 tūkst. galiojančių „biuletenių“, iš jų 33 tūkst. – dėl COVID-19.
Iki šio trečiadienio vasarį išduota iš viso 155,5 tūkst. nedarbingumo pažymėjimų, iš jų – beveik 61 tūkst. dėl COVID-19. Palyginimui primenama, kad pernai gruodį per visą mėnesį dėl šios ligos buvo išduota 37 tūkst. nedarbingumo pažymėjimų.
Vis tik, kaip nurodė „Sodra“, COVID-19 nėra pagrindinė nedarbingumo pažymėjimų išdavimo priežastis.
„Pavyzdžiui, šių metų sausį iš viso išduota 389 tūkst. nedarbingumo pažymėjimų, iš jų 100 tūkst. dėl COVID-19. Tačiau dauguma nedarbingumo pažymėjimų, išduodamų dėl COVID-19, susiję su paties asmens liga. Pavyzdžiui, iš 100 tūkst. pažymėjimų išduotų sausį, 92 tūkst. buvo išduoti dėl ligos, 8 tūkst. dėl ligonio priežiūros arba izoliacijos.
Palyginti, prieš metus, 2021 m. sausį, bendras nedarbingumo pažymėjimų dėl COVID-19 skaičius buvo panašus (98 tūkst.), tačiau skyrėsi išdavimo priežastys: 64 tūkst. dėl asmens ligos ir 34 tūkst. dėl priežiūros. Tuo metu dėl karantino ugdymo įstaigos dirbo nuotoliniu būdu ir tėvai galėjo gauti nedarbingumo pažymėjimus nesergančių vaikų priežiūrai namuose“, – komentavo „Sodros“ atstovė Malgožata Kozič.
Kada šeimos gydytojas nedarbingumo neišduos
Šiuo metu „biuletenį“ dėl koronaviruso gali gauti tiek patys liga susirgę asmenys, tiek artimieji, kurie turėjo sąlytį su sergančiuoju ir dėl to turi izoliuotis. Tačiau yra skirtumas, kada į kokią įstaiga dėl nedarbingumo reikėtų kreiptis.
„Turime suprasti, kad jei patys susergame, mus gydo, prižiūri ir nedarbingumą paskiria šeimos gydytojas, kaip jis ir nustato, kada jau mus laiko pagijusiais. Lygiai taip pat į jį kreipiamės, jei jaučiame simptomus, užsirašėme testui ir tuo metu, kol laukiama, reikia nedarbingumo. O į NVSC kreipiasi tų šeimų nariai, kai kas nors joje suserga koronavirusu, bet patys nėra sergantys, o tik turėjo aukštos rizikos sąlytį“, – priminė NVSC atstovė Justina Petravičienė.
Nors ši tvarka jau įsigaliojo prieš mėnesį, pašnekovė patikino, kad yra sudėtinga tiek dėl besikreipiančių žmonių srauto, tiek neįpratimo prie naujų taisyklių.
„Tvarka yra atnaujinta jau kuris laikas, bet vis tiek žmonės susiduria su tam tikrais sunkumais, mat jau buvo pripratę prie vienos tvarkos ir kai reikia pateikti dokumentus pagal dabartinę tvarką, pasitaiko visokių situacijų. Tikrai pati kurią dieną turėjau skambutį, kai moteris aiškino, kad negauna informacijos apie nedarbingumą. Bet kai jos paklausiau, ar ji atliko visas procedūras, pateikė prašymą, paaiškėjo, kad ji net nepateikusi prašymo laukė, kad kažkas iš kažkur išduotų nedarbingumą.
Taigi čia dvi medalio pusės. Viena vertus, būna tiek ir nepagrįsto vertinimo, kad kažkas kažko nepadarė, nes visų pirma žmonės turi pasižiūrėti, ar visus veiksmus padarė, ką galėjo, iš savo pusės. Tačiau yra ir tam tikras vėlavimas, nes srautas yra labai didelis“, – komentavo ji.
Planuoja ilginti terminą, per kiek išduoda nedarbingumą
Pasak pašnekovės, nepaisant visų dedamų pastangų įgyvendinti nuostatą, kad nedarbingumo pažymėjimas būtų išduodamas per kelias dienas, tai labai sudėtinga.
„Dėl to jau yra planų artimiausiu metu praplėsti tą laiką, per kurį pateikus prašymą NVSC išduodamas nedarbingumas. Specialistai deda maksimalias pastangas, bet yra situacijų, kai žmogus pateikia ne vieną, o kelis prašymus ir kiekvieną jų turi svarstyti. Taigi procesas nėra lengvas tiek žmonėms, tiek darbuotojams“, – sakė J. Petravičienė.
Jos teigimu, panašu, kad nedarbingumo prašančiųjų srautas dar nepasiekė piko.
„Dar išlieka augimo fazė, natūralu, kad visa tai koreliuoja su atvejų skaičiumi. Jei pradėsime matyti atvejų mažėjimą, bus mažesnis ir nedarbingumų išdavimo poreikis. Bet kol kas kažkokio atsikvėpimo artimiausiomis dienomis nesimato ir dar turime vėlavimus, su kuriais turime susitvarkyti. Tai stebint epidemiologinę situaciją nelabai tikimės, kad galėsime atsipūsti“, – neslėpė NVSC specialistė.
Kaip biuletenį gauti greičiau?
Paklausta, ar yra koks patarimas, ką padarius nedarbingumą būtų galima gauti greičiau, J. Petravičienė pažymėjo, jog pirmą žingsnį turėtų padaryti kovidu susirgęs žmogus.
„Jei kalbame apie sąlytį turėjusius asmenis, kai suserga šeimos narys, visais atvejais svarbu kuo greičiau užpildyti atvejo anketą ir pažymėti žmones, kurie turėjo didelės rizikos sąlytį, t. y. nurodyti šeimos narius. Tai pagrindinis veiksmas, kurio nepadarius visi kiti procesai užstringa.
Taigi gavus teigiamą testą reikėtų atvejo anketą užpildyti ir sąlytį turėjusius asmenis nurodyti kuo greičiau, nelaukti kelių dienų. Čia yra svarbus laikas, per kurį galės kreiptis nedarbingumo pažymėjimui, t. y. iki numatomos izoliacijos pabaigos. Tai yra pats kertinis dalykas“, – paaiškino NVSC specialistė.
Ji patikino, kad visa tai padaroma, žmogus nedarbingumą tikrai gaus. „Šiaip visa informacija yra paskelbta mūsų svetainėje, tad tikrai reikėtų ją pasiskaityti. Nes tikrai neturime pajėgumų kiekvienam asmeniškai paskambinti ir išaiškinti tvarką“, – pridūrė J. Petravičienė.