Uždegiminės žarnyno ligos – kas tai?
Uždegiminės žarnyno ligos, tai bent du atskiri sutrikimai, sukeliantys plonosios ir storosios žarnos uždegimą bei išopėjimą.
„Šie du sutrikimai vadinami opiniu kolitu ir Krono liga, o simptomai gali būti nuo lengvų iki sekinančių ir net pavojingų gyvybei. Dažniausiai UŽL susergama 20-30 metų, o net 15 proc. sergančiųjų sudaro vaikai. Kadangi liga nepagydoma, dažnai reikalingas ilgalaikis gydymas“, – įspėja gydytoja.
Pasituštinę neskubėkite tualete nuleisti vandens
E. Marciuškienė teigia, kad UŽL gali išduoti daugybė skirtingų simptomų, todėl svarbu būti atidiems ir atkreipti dėmesį net į menkiausius tuštinimosi, išmatų pakitimus ir virškinimo sutrikimus.
UŽL išduoda:
- Pilvo skausmas, spazmai.
- Pilvo pūtimas.
- Nenormali išmatų forma (kietos ir (arba) vandeningos).
- Nenormalus tuštinimosi dažnis (mažiau nei tris kartus per savaitę arba daugiau nei tris kartus per dieną).
- Spaudimas tuštinimosi metu.
- Mėšlungis
- Nepilno pasituštinimo jausmas.
- Gleivės išmatose.
- Kruvinos išmatos.
- Kraujavimas iš tiesiosios žarnos.
- Nepaaiškinamas svorio kritimas.
- Silpnumas, nuovargis.
Juntant vieną ar kelis simptomus pravartu atlikti kalprotektino tyrimą.
„Išmatų kalprotektinas – tai neinvazinis laboratorinis tyrimas, lengvai prieinamas, kaip naudinga žarnyno uždegimo diagnostikos priemonė, skirta nustatyti, stebėti asmenis, sergančius uždegimine žarnyno liga (Krono liga, opiniu kolitu, neapibrėžtu, neklasifikuotu kolitu). Ištyrus išmatas, laboratorija pateikia ar kalprotektino kiekis yra normalus (mažas), ribinis (vidutinis) ar nenormalus (padidėjęs)“, – sako „Antėja“ laboratorinės medicinos gydytoja.
Neinvazinis būdas nustatyti diagnozę
Pasak E. Marciuškienės UŽL diagnozė paprastai patvirtinama atliekant endoskopiją (kolonoskopiją arba sigmoidoskopiją), siekiant ištirti žarnas, ir paimant nedidelį audinio mėginį (biopsiją), kad būtų galima įvertinti uždegimą ir audinių struktūrų pokyčius.
„Toks tyrimas gali būti invazinis ir rečiau reikalingas, jei nėra uždegimo, todėl išmatų kalprotektino tyrimas yra puiki, mažiau invazinė galimybė patvirtinti UŽL. Žinoma, kartu su kalprotektinu rekomenduojama atlikti ir kitus tyrimus, kurie galėtų patvirtinti ar atmesti kitas galimas sukeltų simptomų priežastis. Rekomenduojama atlikti kraujo ląstelių (BKV), CRB, feritino, slapto kraujo išmatose (iFOB), bendrą išmatų ir kitus tyrimus“, – pataria gydytoja.