„Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas priminė, kad ir kokie išorinės veiksniai keltų nerimą, pirmosios pagalbos vaistinėlę kiekviename namų ūkyje privalu turėti visais laikais.
„Turbūt nesvarbu, kokia situacija būtų, namų vaistinėlę visuomet pravartu turėti. Joje svarbu turėti visas pirmosios pagalbos priemones“, – sakė jis.
Priemonės žaizdoms ir nudegimams
Visų pirma vaistininkas siūlė pasirūpinti priemonėmis, kurių galėtų prireikti žaizdai sutvarstyti.
„Tai būtų ir kažkokia tvarsliava, bintas, pleistrai, sterilios servetėlės, ir dezinfekavimo priemonės, kuriomis galima būti apdirbti žaizdą. Tiesiog reikia įsivertinti, kad, pavyzdžiui, jei susižeistume odą, galėtume sau padėti“, – vardijo jis.
Dar viena skubiosios pagalbos reikalaujanti situacija – nudegimai.
„Jei turime nudegimus karščiu, kas gali pasitaikyti ir buityje, reikėtų pirmiausia turėti šaldančių priemonių – čia tiks ir ledukai ar kiti šalti daiktai iš šaldytuvo. Jei nudegimas yra didesnis, vaistinėse yra pantenolio purškalų – tiek putų, tiek kremo pavidalu, kurie skatina žaizdos gijimą ir odos regeneraciją“, – patarė R. Blynas.
Kokių vaistų nepamiršti?
Taip pat būtina pasirūpinti vaistais nuo skausmo, karščiavimo – paracetamolio, ibuprofeno.
„Pravers ir vaistai virškinimo sutrikimams pagerinti, nuo rėmens, viduriavimo. Taip pat reikėtų atsižvelgti į tai, kokių žmogus turi lėtinių ligų, dėl kurių pastoviai vartoja vaistus“, – atkreipė dėmesį R. Blynas.
Dar viena medikamentų grupė, kuriai turėtų atsirasti vietos vaistinėlėje, – tai vaistai nuo alergijos.
„Pavasarį, kai prasideda alergijų sezonas, šių bėdų turintys žmonės paprastai jau turi tokių vaistų. Jei įvyktų taip, kad nusidilginus įvyktų kokia alerginė reakcijai augalui, kokią vieną pakuotę ar vieną lapelį tablečių turbūt būtų pravartu turėti. Vaistais, esant reikalui, būtų galima ir pasidalinti su kažkuo kitu“, – patarė vaistininkas.
Tiesa, jis patarė nekaupti per didelių vaistų atsargų, nebent tai būtų nuolatos vartojami medikamentai.
„Vaistai turi galiojimo terminą, tai neturėtume jų prisipirkti, vis tik reikėtų atsižvelgti į realų vaisto suvartojimą. Jei turime lėtinių ligų ir pastoviai vartojame vaistus, tai reikėtų turėti kažkokį pakankamą jų kiekį. Jei kalbame apie situaciją, kai norima turėti atsargai, jei kažkas įvyktų, tai tikrai nereikia turėti šimto bintų. Užtektų turėti kelias priemones ir jei reikėtų, jau kreiptis pagalbos į specialistus“, – pridūrė jis.
Kaip turėtų atrodyti vaistinėlė, jei šeimoje yra vaikų ar senjorų?
Paklaustas, ar yra, į ką reikėtų atkreipti dėmesį apsirūpinant pirmosios pagalbos vaistinėle šeimoje esant mažų vaikų ar garbaus amžiaus žmonių, pašnekovas siūlė įsidėmėti kelis momentus.
„Jei turime mažų vaikų, paprastai yra naudojamos mažesnės vaistų dozės arba jie yra kitokios formos. Jei suaugusiam žmogui yra skirtos geriamosios tabletės, tai vaikams dažniausiai vaistas duodamas sirupo forma. Ir augant vaikui ar turint kelis panašaus amžiaus vaikus tokią dozę lengviau padalinti.
Kalbant apie vyresnius žmones, galime atsižvelgti į tai, kaip vaistą patogiau vartoti. Tai tie patys vaistai tada gali būti miltelių pavidalu, kam sunkiau tabletę praryti. Taip gali būti ne tik patogiau, bet ir vaistas greičiau suveikti“, – komentavo R. Blynas.
Apie tai, kaip pasirengti galimai karo grėsmei, skaitykite čia arba žiūrėkite vaizdo įraše:
Augo raminamųjų preparatų paklausa
Vaistininkas teigė kol kas nepastebintis tokios tendencijos, kad žmonės pastaruoju metu specialiai domėtųsi ir labiau kauptų vaistų ar kitų medicinos priemonių atsargas.
„Kiekvienas individualiai pagal savo poreikius, matyt, turi reikiamų priemonių. Jei kitą kartą sezoniškai yra gyvenama keliose vietose, pavyzdžiui, kur sodyboje, tuomet vaistinėlę reikėtų turėti keliose tokiose vietose“, – patarė R. Blynas.
Jis kartu konstatavo, kad jau ne vienus metus trunkanti pandemija atskleidė dar vieną tendenciją – tokie pasaulinio masto įvykiai padidina gyventojų, ieškančių nusiraminti padedančių priemonių, skaičių.
„Paskutinius dvejus metus, kai nuolatos lydėjo žinios apie koronavirusą, tai kelia nerimą žmonėms. Mes, vaistininkai, pastebime, kad buvo padidėjimas raminančių ar miego sutrikimams malšinti vaistų poreikis.
Visuomenė turbūt nerimauja, dabar prisidėjo dar vienas papildomas dalykas, bet tikrai nereikia kelti panikos. Jei reikia, įsigyti kažkokį preparatą ar miegui gerinti, ar nervinei įtampai mažinti, ir stengtis toliau ramiai gyventi“, – patarė vaistininkas.