Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pataria geriau nekepti jos riebaluose, o virti, troškinti, grilinti, ruošti orkaitėje.
Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, kad kiauliena išlieka bene populiariausias pirkėjų pasirinkimas mėsos skyriuje.
Ruoškime atsakingai, vartokime saikingai
Nors dėl raudonos mėsos vartojimo vis kyla diskusijos, ji tai nuvertinama, tai reabilituojama, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė teigia, kad svarbu saikas ir mėsos paruošimo būdas. Todėl kiaulienos reikėtų skanauti mažiau, nei dauguma įpratę – iki trijų kartų per mėnesį ir ruošti be papildomų riebalų.
Kitomis dienomis teikti prioritetą žuviai, paukštienai, nepamiršti ankštinių kultūrų ir daržovių gausos – kuo mūsų maistas bus įvairesnis, tuo jis sveikatai palankesnis.
„Su mėsa įsisaviname vitamino B12, kuris skiriasi nuo kitų B grupės vitaminų, nes pagrindinis jo šaltinis yra gyvūninės kilmės produktai: mėsa, žuvis, kepenys, kiaušiniai ar pieno produktai. Jis mažina nuovargio jausmą, padeda palaikyti normalią nervų sistemos veiklą, kraujo kūnelių susidarymą, tad ilgalaikis šio vitamino trūkumas gali sukelti mažakraujystę ar anemiją.
Kiauliena vertinga dėl baltymų, geležies, cinko, kalio, taip pat A, D bei B grupės vitaminų. Lyginant su jautiena ar aviena, ši mėsos rūšis turi daugiau tiamino (B1 vitaminas). Tačiau kaip ir kitomis raudonos mėsos rūšimis, kiauliena nereikėtų piktnaudžiauti – užtenka jos patiekalų suvalgyti iki trijų kartų per mėnesį.
Kiauliena, lyginant su baltos mėsos rūšimis, turtingesnė sočiaisiais riebalais – tai maisto komponentas skatinantis širdies kraujagyslių ligų riziką. Mėsos gaminiuose iš kiaulienos (vyniotiniuose, rūkytoje, vytintoje mėsoje) yra nitratų, nemažai druskos, todėl juos skanauti reikėtų dar rečiau“, – pranešime spaudai įspėja dr. E. Gavelienė.