Artėjant pavasariui daugiabučių administravimo ir priežiūros įmonė „Civinity Namai“ sulaukia vis daugiau gyventojų užklausų dėl jų kiemuose esančių medžių genėjimo ar kirtimo.
Norint atlikti šiuos darbus rekomenduojama suskubti, nes nuo kovo 15 dienos iki rugpjūčio 1 dienos miestuose dėl paukščių perėjimo šie darbai draudžiami.
„Kadangi šiuo laikotarpiu paukščiai peri intensyviausiai, medžių genėjimas ir kirtimas galimas tik esant tam tikroms išimtims arba iš anksto įsitikinus, kad medžiuose ar greta jų nėra besiveisiančių laukinių paukščių, ir gavus ornitologo pažymą“, – sako R. Aglinskaitė.
Galioja tam tikros išimtys
Draudimas genėti ir kirsti medžius taikomas visiems miestuose augantiems medžiams, nepaisant to, kad medžiai auga privačioje individualaus ar daugiabučio namo teritorijoje.
Tačiau galioja ir tam tikros išimtys, kurias nustačius medžių tvarkymo darbai yra galimi. Viena iš jų, kai medžiai kelia grėsmę žmonių gyvybei, sveikatai, turtui, saugiam eismui, saugiam elektros energijos, šilumos, dujų, naftos ir jos produktų tiekimo atnaujinimui.
Draudimas genėti medžius šiltuoju metų sezonu taip pat netaikomas, jeigu genimos ne didesnės kaip 5 cm skersmens (pjūvio vietoje) šakos.
Bendroji tvarka taip pat negalioja visiems nudžiūvusiems, stichinių nelaimių paveiktiems, pavyzdžiui, audros išverstiems ar nulaužtiems medžiams. Tokius medžius, siekiant apsaugoti gyventojus, būtina tvarkyti nedelsiant.
Kai kuriems medžiams kirsti būtinas leidimas
Nepaisant to, kad medis auga privačioje teritorijoje, o jo kirtimo darbai suplanuoti atlikti iki kovo mėnesio, kai kuriems medžiams būtinas savivaldybės leidimas.
Jeigu medžio skersmuo yra didesnis nei 20 cm., nepaisant medžio rūšies, šis leidimas yra privalomas. Jeigu medžio skersmuo yra mažesnis, ar būtinas leidimas priklauso nuo medžio rūšies.
Štai saugomų medžių, tokių kaip ąžuolai, klevai, uosiai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, pušys, maumedžiai, beržai, liepos, kirtimui būtina gauti savivaldybės leidimą. Tuo tarpu kitoms medžių rūšims, pavyzdžiui, invaziniams medžiams ir krūmams, leidimas nebūtinas.
„Svarbu atkreipti dėmesį, kad net ir norint kirsti invazinį medį būtina įvertinti, ar jo skersmuo nėra didesnis nei 20 cm. Norint tai padaryti reikia medžio kamieną matuoti ne bet kur, o jo vietoje, esančioje 130 cm. nuo žemės,“ – sako „Civinity Namai“ specialistė.
Dėl daugiabučio kieme esančių medžių sprendžia gyventojų dauguma
Pasitaiko atveju, kai kieme augantis medis užstoja pro langus patenkančią šviesą ar kitaip trukdo ar kelia riziką konkretaus buto gyventojams.
„Civinity Namai“ specialistė primena, kad nepaisant to, jog medis auga šalia vieno iš buto langų ar terasos, jo tvarkymui būtina gauti kaimynų sutikimus.
„Norint genėti ar kirsti bet kokius daugiabučio namo kieme augančius medžius teks surinkti daugumos gyventojų sutikimus: šiems darbams atlikti būtinas 51 proc. daugiabučio butų savininkų raštiškas sutikimas,“ – sako R. Aglinskaitė.