• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Švenčių laukiame ne tik dėl to, kad galėsime praleisti laiką su šeima ar kitais mylimais žmonėmis, tačiau ir dėl to, kas stalai bus nukrauti įvairiausiomis vaišėmis ir skanėstais. Tikriausiai nieko keista, kad daliai žmonių dėl to šventės asocijuojasi su nemaloniais persivalgymais. Kaip to išvengti, naujienų portalui tv3.lt pasakojo gydytoja dietologė Žana Antonova.

Švenčių laukiame ne tik dėl to, kad galėsime praleisti laiką su šeima ar kitais mylimais žmonėmis, tačiau ir dėl to, kas stalai bus nukrauti įvairiausiomis vaišėmis ir skanėstais. Tikriausiai nieko keista, kad daliai žmonių dėl to šventės asocijuojasi su nemaloniais persivalgymais. Kaip to išvengti, naujienų portalui tv3.lt pasakojo gydytoja dietologė Žana Antonova.

REKLAMA

Švenčių laukimas ir pasiruošimas joms kai kuriems žmonėms sukelia ne tik malonų jaudulį ar džiaugsmą, tačiau ir nemažai streso – juk reikia suplanuoti, kokias dovanas dovanosime, ką dėsime ant stalo, o išaušus šventiniam rytui – pagaminti visus suplanuotus patiekalus. Dažniausiai svečiams susirinkus, stalas lūžta nuo įvairiausių skanėstų ir vien tik į juos bežiūrint burnoje ima kauptis seilės.

Tačiau jau po kelių valandų tą šventinį džiaugsmą gali pakeisti nemalonūs persivalgymo pojūčiai – pykinimas, pilvo skausmas, o tada – kaltimai sau, kad ir vėl suvalgėte per daug.

REKLAMA
REKLAMA

Gydytoja dietologė Žana Antonova sako, kad persivalgymas yra dažnas švenčių atributas, kurį gali lemti įvairūs veiksniai:

„Pavyzdžiui, viena iš priežasčių gali būti, kad prieš šventes norint pasiekti tam tikrą svorį laikomasi griežtų dietų, apribojimų ir yra laukiamas šventinis periodas. Tada per šventes žmonės leidžia sau suvalgyti daugiau ir taip sunkiau yra kontroliuoti savo suvalgomą maisto kiekį ir jo pasirinkimą. Be to, tyrimai rodo ir tai, kad žmogus kompanijoje įprastai suvalgo daugiau nei valgant vienatvėje.“.

REKLAMA

Kaip pasiruošti šventinei vakarienei?

Visgi kartais žmonės šventinį persivalgymą priima, kaip savaime suprantamą dalyką, todėl šventės dieną daugiau nieko nevalgo ir taip, neva, taupo vietą skrandyje šventiniams patiekalams. Gydytoja dietologė sako, kad toks būdas tik padidins persivalgymo tikimybę.

„Tai tikrai nepadės. Per dieną labai išalkstama ir per šventę sudėtinga pasisotinti pakankamu maisto kiekiu, atsigriebiama už visą dieną.

REKLAMA
REKLAMA

Siekiant nepersivalgyti per šventes turi būti laikomasi įprasto valgymo režimo – pusryčiai, pietūs, vakarienė, o galbūt net ir lengvas užkandis. Griežtos dietos iki švenčių tik gali paskatinti persivalgymą“, – nurodo ji.

Ž. Antonova nurodo, kad pusryčiai ir pietūs šventės dieną gali būti lengvesni, su daugiau vaisių ar daržovių.

„Per pačią šventę svarbu prisiminti, kad tai nėra tik skrandžio puota, bet reikia skirti ir dėmesį savo artimiesiems. Atsisėdę prie stalo apsižvalgykite ir įvertinkite, ką norite paragauti, įsidėkite į savo lėkštę visko po truputį, ko norėsite paragauti. Galite pasirinkti tokius maisto produktus, kurie yra tradiciniai ar retai gaminami, ar ragaujami, o galbūt ir retai leidžiami sau“, – nurodo gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat labai svarbu valgyti lėtai, gerai sukramtyti maistą bei naudotis ir peiliu, ir šakute.

„Būtinai naudokitės peiliu ir šakute, maistą pjaustykite mažais gabaliukais ir darykite pauzes kartais padėdami stalo įrankius, atsigerkite vandens. Pajautę malonų sotumo jausmą sustokite ir perkelkite savo dėmesį nebe į maistą, o į bendravimą. Valgymo metu stenkitės, kad šalia nebūtų įjungtas televizorius ir dėmesys nebūtų sutelktas tik į vaizdinį televizoriuje ar į kitus įrenginius“, – pataria gydytoja dietologė.

REKLAMA

Visgi, jeigu esate nusiteikę, kad persivalgymo išvengti nepavyks – viskas gerai, o jeigu nenorite jausti nemalonių persivalgymo simptomų, tuomet derėtų prisiminti praėjusius kartus, kaip jautėtės persivalgę, kad šiemet turėtumėte papildomą paskatinimą to išvengti.

Ką daryti persivalgius?

Malonų sotumo jausmą įprastai galima pajusti praėjus maždaug 20-30 minučių nuo valgymo pradžios.

„Jeigu valgoma paskubomis, ką galėtų paskatinti nieko nevalgymas visą dieną ir vakarienės laukimas, didesnė persivalgymo tikimybė. Lėtas valgymas pasimėgaujant maisto skoniu, jo tekstūra, padeda apsisaugoti nuo persivalgymo ir sulaukti lėtai ateinančio malonaus sotumo jausmo“, – sako gydytoja dietologė.

REKLAMA

Ž. Antonova nurodo, kad pajutus, kad jau pasisotinome reikėtų gurkšnoti tik vandenį ar žolelių arbatas bei stengtis šiek tiek pajudėti ar pavaikščioti. Tačiau, jeigu jaučiate, kad visgi persivalgėte, gali tekti imtis ir virškinimo fermentų. Na, o jeigu nemalonūs simptomai nepraeina ilgą laiką, gali būti, kad apsinuodijote maistu:

„Persivalgymo ir apsinuodijimo maistu simptomai gali būti ganėtinai panašūs – pykinimas, kaip sakoma, „negerumas“ skrandyje, vėmimas. Apsinuodijimo metu gali net padidėti temperatūra, prasidėti viduriavimas. Persivalgymo atveju minėti simptomai atsiranda dėl suvalgyto didelio maisto kiekio, tuo tarpu apsinuodyti galima net ir nuo nedidelio maisto kiekio.

Dažniausiai persivalgymo jausmas praeina po keleto valandų. Apsinuodijimas gali užsitęsti iki 24-48 val.“, – nurodo gydytoja dietologė ir priduria, kad užsitęsus nemaloniems simptomams, derėtų kreiptis į gydytoją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų