Nors vaško tipo medžiaga dažnai neatkreipia į save dėmesio, viena sritis, kuri gali pranešti apie pavojų, yra jūsų kojos, rašoma express.co.uk.
Kaip aiškinama sveikatos portale „Saint Luke’s”, didelis „blogojo” cholesterolio kiekis skatina plokštelių kaupimąsi arterijose.
Rašoma: „Plokštelė yra vašką primenanti medžiaga, kurią sudaro cholesterolis ir kiti dalykai. Jei turite per daug plokštelių, arterijos gali susiaurėti ir taip suprastėja kraujotaka.”
Kai arterijos susiaurėja ir kraujotaka suprastėja, kojos taip pat gali būti pažeistos, taip įspėdamos jus. Dėl nepakankamo kraujo tekėjimo į kojas kartais gali išsivystyti periferinių arterijų liga (PAL).
NHS aiškina, kad ši „dažna” liga gali sukelti skausmą vaikštant. Pasak NHS, stovint ir vaikštant galite pajusti „stiprų skausmą”. Skausmui būdinga tai, kad jis išnyksta, kai kelias minutes pasiilsite.
Jie priduria: „Skausmas gali būti ir švelnus, ir stiprus, ir paprastai išnyksta po kelių minučių, kai pailsinate kojas. Dažniausiai liga paveikia abi kojas tuo pačiu metu, nors vienos kojos skausmas gali būti didesnis.”
Kiti simptomai
Be kojos skausmo, PAL gali pasireikšti ir kitais simptomais, įskaitant:
plaukų ant kojų sunykimas;
silpnos arba nutirpusios kojos;
trapūs ir ilgai augantys kojų nagai;
negyjančios opos (atviros žaizdos) ant pėdų ir kojų;
pasikeitusi kojų odos spalva (išblyškusi arba pamėlynavusi oda);
nykstantys kojų raumenys.
NHS pažymi, kad kartais PAL simptomai gali būti „rimtos” problemos, kuriomis reikia nedelsiant pasirūpinti, požymis. Todėl sveikatos priežiūros tarnyba rekomenduoja apsilankyti pas šeimos gydytoją, jei sportuodami patiriate kojų skausmą.
Dar blogiau yra tai, kad ši liga gali neturėti simptomų, dėl kurių ją gali būti sunku pastebėti. Nors PAL gali skambinti pavojaus signalais, didelis cholesterolio kiekis laikomas tyliu sutrikimu, todėl patikimiausias būdas nustatyti jo kiekį išlieka kraujo tyrimas.
Kaip sumažinti cholesterolio kiekį?
Nuo gyvenimo būdo pokyčių iki gydymo vaistais yra įvairių priemonių, kaip išvyti cholesterolį iš raudonosios zonos. Pavyzdžiui, cholesterolį naikinančioje dietoje daugiausia dėmesio skiriama prisotintų riebalų mažinimui – tai būtų dešros, sausainiai ir sūris.
Kiti gyvenimo būdo pokyčiai, tokie kaip sportas, metimas rūkyti ir sumažintas alkoholio vartojimas, taip pat galėtų padėti. Tačiau kai kuriems pacientams gali reikėti vartoti vaistus tam, kad išvengtų kitų komplikacijų ir kontroliuotų cholesterolio kiekį.