Sekmadienį Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose registruotas išskirtinis – neplakančios širdies – organų donoras. Beveik absoliučia dauguma atvejų organų donorais tampama po fiksuotos smegenų mirties.
Donorai su nustojusia plakti širdimi itin reti, šiais metais tai vos trečias toks atvejis, o Santaros klinikose toks atvejis apskritai yra pirmasis. Iki šiol neplakančios širdies donorus ruošė tik Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų medikai.
Transplantacijai tiko šio donoro inkstai.
„Metams artėjant į pabaigą turime jau 111 registruotų potencialių donorų. Nepaprastai džiaugiamės, kad net ir sudėtingomis pandemijos sąlygomis transplantacijos nestabdomos, nors tam ir kyla grėsmė. Gydytojai ieško būdų, kaip užtikrinti, kad recipientams būdų persodinti donorystei tinkami organai, – sako transplantacijas koordinuojančio Nacionalinio transplantacijos biuro prie SAM direktorius Artūras Bagotyrius, – VUL Santaros klinikose atlikta pirmoji transplantacija iš neplakančios širdies donoro būtent tai ir įrodo.“
Antroji transplantacija atlikta LSMUL Kauno klinikose. Pagal medicininius rodiklius donorystei tiko žmogaus ragenos. Artimojo organus ir audinius paaukoti sutikę artimieji visuomet turi atvykti į gydymo įstaigą ir sprendimą patvirtinti parašu. Šiuo metu šalyje ribojant žmonių judėjimą tarp savivaldybių, velionio artimiesiems suteiktas specialus leidimas atvykti į Kauną iš kitos savivaldybės.
2020-aisiais metais atliktos 77 inkstų bei 42 ragenų transplantacijos. Šių organų ir audinių transplantacijos Lietuvoje atliekamos dažniausiai.
Organų ir audinių transplantacijos yra dviejų lygiaverčių dedamųjų – aukštų medicinos pasiekimų ir pačios didžiausios pagarbos verto kilnaus artimųjų sprendimo – rezultatas, kuris suteikia galimybę pasveikti ar pagerinti gyvenimo kokybę sunkiai sergantiems ligoniams.
Išreikšti savo pritarimą organų donorystei gali kiekvienas pilnametis pilietis. Tai padaryti galima pasirašant sutikimą organų donorystei, o pasirašius – tai ypač svarbu – apie tai pasikalbėti su artimaisiais, kurie ir priimta lemiamą sprendimą mirties atveju.
Pasirašyti sutikimą Donoro kortelei gauti galima internetu: https://ntb.lt, gydymo įstaigose, „Eurovaistinės“ vaistinėse.