REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pavasaris – itin gausus sodo ir daržo darbais. Dabar tinkamas metas ne tik sėti pomidorus ar genėti vaismedžius. Balandžio mėnesis tinkamas aviečių sodinimui, o pasirinkus tinkamą aviečių rūšį, derliumi mėgausitės jau rudenį.

Pavasaris – itin gausus sodo ir daržo darbais. Dabar tinkamas metas ne tik sėti pomidorus ar genėti vaismedžius. Balandžio mėnesis tinkamas aviečių sodinimui, o pasirinkus tinkamą aviečių rūšį, derliumi mėgausitės jau rudenį.

REKLAMA

Apie aviečių sodinimą pavasarį bei jų priežiūrą tv3.lt portalui pasakojo agronomijos mokslo krypties daktarė Loreta Buskienė. Atėjus šiltajam sezonui, avietes reikėtų sodinti kuo anksčiau. Tai reiškia, kad atšilus orams ir pradžiūvus dirvai, laikas kibti į darbus.

„Sodinti galima kovo pabaigoje, balandžio pirmoje pusėje, bet visas balandis yra tinkamas. Kai tik galima dirbti dirvą, sodinti reikia kuo anksčiau, kai tik žemė pradžiūsta“, – kalbėjo specialistė.

Dirva ruošiama rudenį

Norintiems auginti avietes, svarbu pasirinkti tinkamą vietą. Avietės itin reaguoja į žemės sunkumą, todėl joms reikia purios žemės. Geriausiai tinka juodžemis, tačiau šie augalai įsitvirtina ir priemolyje, priesmėlyje.

REKLAMA
REKLAMA

„Avietės geriausiai auga purioje žemėje. Tinkamiausia dirva – juodžemis, bet tinka ir priemolis, jeigu žemė yra lengvesnė, su daugiau smėlio, augs ir čia, bet lengvose žemėse reikės daugiau laistyti ir tręšti. Žemė turi būti puri ir humusinga, su daug organinių medžiagų“, – pataria L. Buskienė.

REKLAMA

Šiukštu nesodinkite aviečių itin smėlingame ar molingame dirvožemyje. Taip pat atsižvelkite į reljefą – jei vieta yra žemiau, dauboje, tuomet avietės dėl drėgmės pertekliaus tokioje vietoje neaugs.

„Jeigu visiškai lengvas smėlis, rūgšti dirba ar labai sunkus molis, avietės neaugs. Tokiose žemėse, o ypač daubose, kur užsistovi vanduo, avietės neaugs, nes užmirkimo avietės labai nemėgsta. Jeigu dirva molinga, reikėtų palengvinti žemę kompostu ar durpėmis“, – pasakojo pašnekovė.

Tačiau svarbu, kad žemė būtų paruošta dar rudenį. Tada žemė suariama, išnaikinamos piktžolės. Pavasarį pakaks išpurenti viršutinį dirvos sluoksnį ir žemė bus paruošta sodinimui.

REKLAMA
REKLAMA

„Dirvą reikia paruošti iš anksto, rudenį. Ji turi būti suarta, nupurkšta nuo piktžolių. Pavasarį reikia kultivuoti, daryti vagas ir sodinti“, – aiškino mokslų daktarė.

Avietės sodinamos eilėmis, paliekant 50-70 centimetrų tarpais. Tarp eilių turėtų būti paliktas maždaug 2 metrų tarpas, kad augalai gautų pakankamai saulės. Duobės turėtų būti maždaug 40 centimetrų gylio bei tokio paties pločio.

Raktas į sėkmę – tinkama priežiūra

Specialistė teigia, jog svarbiausi elementai geram derliui – tinkamai parinkta žemė, laistymas, vieta, kurioje daug saulės ir tinkamas tręšimas. Pasodinus avietes, jas nukirpkite iki pat žemės arba palikite 1-2 centimetrus stiebo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pasodintas avietes reikia nukirpti, jas laistyti, paskui patręšti, galima pamulčiuoti. Ypatingai svarbu palaistyti per sausras ir, žinoma, ravėti“, – kalbėjo L. Buskienė.

Avietes laistykite retai, bet dideliais kiekiais – visai kaip kitus augalus. Tačiau parinkite tinkamą laiką, kai saulė jau žemai ir nebešildo taip intensyviai. Ypač svarbi jaunų augalų priežiūra – jiems reikia įsišaknyti, bet laistymas avietėms būtinas visais augimo etapais.

„Geriausia lieti didesniais kiekiais, bet rečiau, kad susigertų sočiai vandens. Aišku, laistyti vakare, ne per kaitrą. Jeigu didelės sausros, galima lieti porą kartų per savaitę, galima ir kartą. Svarbu prižiūrėti jaunus augalus, kad jie gerai įsitvirtintų. Paskui, po žydėjimo, kai jau pradeda megzti uogas, laistymas taip pat reikalingas“, – pasakojo specialistė.

REKLAMA

Specialistė avietes pataria tręšti natūralesnėmis trąšomis. „Tinkamiausios organinės trąšos – mėšlas, kompostas. Avietės labai reaguoja į purią, humusingą dirvą ir joje labai gerai dera“, – pataria mokslų daktarė.

Tačiau avietėms reikalingos ir kitos medžiagos. Kompleksines trąšas, kuriose yra dvi ar daugiau reikalingų medžiagų, galima berti sodinimo metu, bet yra viena subtilybė – jos negali būti prie šaknų.

„Kompleksines trąšas galima berti sodinant, bet reikėtų padaryti griovelius ir sudėti, kad nebūtų prie šaknų arba tręšti vėliau, jau pasodinus“, – aiškino pašnekovė.

Reikalingos ir azotinės trąšos – salietra. Jomis tręšiama vėliau, praėjus mažiausiai mėnesiui po aviečių sodinimo. „Salietra tręšti reiktų pora kartų pavasarį, kas 10-14 dienų“, – rekomenduoja L. Buskienė.

REKLAMA

Pataria, kokias veisles rinktis

Avietės išskiriamos į dvi rūšis – vasarines, kurios derlių duoda vieną kartą per metus ir remontantines, derlių užauginančias dukart metuose. Pasirinkus remontantinę aviečių veislę, derliaus sulauksite dar rudenį, o vasarinių veislių derliaus sulauksite tik kitais metais.

Svarstantiems apie vasarines aviečių veisles, L. Buskienė išskiria „Glen Ample“ – tai ankstyvoji veislė, pasižyminti gražiomis, stambiomis uogomis, kurios pradeda nokti liepos pradžioje.

Jei norite auginti remontantines avietes, puikus pasirinkimas – „Polka“. „Tai yra rudeninė, remontantinė veislė, bet yra tikrai saldžios, tvirtos uogos, geras derlius. Bet ji daugiau skirta geroms dirvoms“, – aiškino specialistė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neturintiems itin geros dirvos, L. Buskienė išskiria kitą remontantinę aviečių veislę – „Polana“. Uogos stambios, tamsiai raudonos spalvos, o derlių skinsite iki pat šalnų.

„Jeigu žmogus negali pasirinkti dirvos, ji yra smėlinga, ši veislė puikiai derės. Ji labai nelepi aplinkos sąlygoms, dirvožemiui ir priežiūrai. Ji gerai deri ir nederlingose dirvose“, – pasakojo pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų