Bakterinė vaginozė (BV) išsivysto, kai sutrinka anaerobinių bakterijų ir laktobacilų pusiausvyra makštyje, todėl makštis būna mažiau rūgšti nei įprastai. Gydytoja Hayley Willacy sakė, kad BV gali sukelti vandeningas išskyras, kurios turi „stipresnį“ nei įprasta kvapą.
Kartais, ypač po lytinių santykių, kvapas gali būti apibūdinamas kaip „nemalonus“. Gydytoja Willacy pridūrė, kad tai „gali sukelti nerimą ir priversti moteris jaustis nešvariomis“.
Per didelis makšties plovimas nėra gerai
Kai kurios moterys gali bandyti nuplauti savo intymią vietą kvepiančiu muilu, o tai tik pablogins situaciją. Gydytoja nori pabrėžti, kad BV atsiranda „ne dėl prastos higienos“. Kitaip sakant, per didelis makšties plovimas gali pakeisti natūralią bakterijų pusiausvyrą, sukeliančią BV, rašo express.co.uk
Bakterinės vaginozės ženklai:
- atsiranda baltai pilkų išskyrų, turinčių nemalonų kvapą;
- kvapas gali suintensyvėti po sekso;
- išskyros dažniausiai būna stipriausios iškart po mėnesinių ar sekso;
- skausmas lytinio akto metu.
Normalus makšties pH yra nuo 3,8 iki 4,5. Kai tik pH pakyla virš 4,5, sutrinka bakterijų pusiausvyra makštyje. Dėl mažiau rūgščios aplinkos dauginasi anaerobinės bakterijos, kurios tarpsta be oro, o laktobacilos (kurios palaiko rūgštingumą) pradeda nykti.
Atšiauraus ir kvapnaus muilo naudojimas nėra vieninteliai BV sukėlėjai, o rizika didėja, jei:
- naudojatės burbuline vonia;
- lytinių santykių metu naudojate kvepiančius lubrikantus;
- ilgą laiką dėvite kelnaites su juostele arba nailonines pėdkelnes;
- naudojate intymios higienos priemones.
Gydytoja Willacy sakė: „Kūnas dažnai labai gerai atgauna savo pusiausvyrą“. Taigi, laikui bėgant, organizmas gali natūraliai atstatyti bakterijų pusiausvyros sutrikimą makštyje.
Tai pasakytina apie lengvus simptomus, bet jei užuodžiate nemalonų kvapą, reikia gydytis. BV gydymo priemones galima įsigyti vaistinėse be recepto.
Siekiant, kad BV nepasikartotų, gydytoja Willacy pateikia keletą rekomendacijų ‒ neplauti makšties vidaus vandens srove ir į vonią nepilti vonios aliejaus, kvapnaus muilo ar šampūno, vengti kvapniųjų burbulinių vonių.
Skalbti švelniomis priemonėmis
Taip pat naudinga apatinius rūbus skalbti švelniomis skalbimo priemonėmis ir tik „kartą per dieną“ apiplauti makšties išorę ir vulvą „švelniu muilu ir vandeniu“. Parfumuotų „intymios higienos“ priemonių reikėtų atsisakyti, o praustis patariama ne vonioje, o duše.
NHS pabrėžia, kad BV „nėra LPI ‒ lytiniu keliu plintanti infekcija“. Tačiau BV gali sukelti seksas. Taip pat BV gali sukelti nedidelę nėštumo komplikacijų tikimybę.
Taigi, jei esate nėščia ir turite BV, pasakykite akušerei, nes priešlaikinio gimdymo rizika šiek tiek padidėja. Nėščioms moterims, sergančioms BV, gydytojas paprastai skiria geriamųjų antibiotikų.