Visgi kilnus artimųjų apsisprendimas dėl medicininių kontraindikacijų ne visada leidžia tęsti donorystės procesą – 1 donoras netiko dėl ligų, kurios nesuderinamos su transplantacija – onkologinės ligos, išplitusios infekcijos, rašoma pranešime spaudai.
Tyli užuojauta, ir nuoširdi padėka visiems mirusių donorų artimiesiems. Jų gerumas ir sprendimas dovanoti – tai nepaprastas žmogiškumo, atjautos ir stiprybės pavyzdys.
Šių donorų ir jų artimųjų dėka dviejuose Lietuvos transplantacijos centruose – LSMUL Kauno klinikose ir VUL Santaros klinikose – buvo atliktos 54 organų ir audinių transplantacijos: 28 inkstų, 7 kepenų ir 19 ragenų.
Pirmąjį ketvirtį taip pat buvo atlikta 41-a kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacija.
„Dėkojame visiems išskirtinio donorystės ir transplantacijos proceso dalyviams: donorų artimiesiems, 23-ose donorinėse ligoninėse dirbantiems anesteziologams reanimatologams, dviejų Lietuvos transplantacijos centrų chirurgams, slaugytojoms, dviejų laboratorijų specialistams.
Taip pat talkinantiems greitosios pagalbos vairuotojams, policijos pareigūnams ir orlaivių pilotams. Ir, žinoma visuomenei, kuri vis dažniau taria „taip“ organų donorystei. Labai džiugina, kad artimųjų prieštaravimas šiais metais tik 22,6 proc.“, – sako NTB vadovė.
Organų donorystei amžiaus ribų nėra
Lietuvoje užregistruotam vyriausias efektyviam donorui buvo 85-eri, tai įvyko 2022 metais – tuomet transplantacijai buvo paimti inkstai. O šių metų kovą vienoje iš Lietuvos donorinių ligoninių registruotas vyriausias efektyvus multiorganinis donoras šalies istorijoje. 83 metų žmogaus inkstas ir kepenys buvo sėkmingai transplantuoti dviem sunkiai sergantiems ir dovanojo jiems gyvenimo stebuklą.
„Senėjanti visuomenė ir medicinos pažanga į išskirtinį organų donorystės procesą vis dažniau įtraukia vyresnio amžiaus žmones. Organų donorystei amžius nėra kliūtis. Visuomenė sensta, bet medicina tobulėja – o gydytojų profesionalumas 23 donorinėse ligoninėse visoje Lietuvoje suteikia viltį tiems, kurie jos labiausiai laukia. Šiandien beveik 500 sunkiai sergančių žmonių gyvena laukimu – transplantacija jiems yra vienintelė galimybė pasveikti“, – sako NTB vadovė Audronė Būziuvienė.
Multiorganinis donoras – tai žmogus, iš kurio po mirties transplantacijai paimami du ar daugiau skirtingi organai recipientams, laukiantiems transplantacijos. Per pirmąjį šių metų ketvirtį iš viso buvo užregistruota 15 multiorganinių donorų.
Artimieji turi žinoti mūsų nuomonę apie donorystę
Džiugina, kad jau net 50 tūkstančių žmonių išreiškė pritarimą organų ir audinių donorystei – užpildė sutikimo formą Donoro kortelei gauti.
Lietuvoje kiekvienas asmuo nuo 18 metų gali pareikšti savo valią – pritarti organų donorystei ir pasakyti „taip“ – po mirties sutikti dovanoti savo audinius ir organus transplantacijai. Tačiau gali ir nepritarti – pasakyti „ne“.
Sutikimą ar nesutikimą galima užpildyti internetu arba Nacionaliniame transplantacijos biure, per renginius, kuriuose dalyvauja biuro darbuotojai, taip pat – vaistinėse, pas šeimos gydytojus ar kraujo centre.
Apie apsisprendimą dėl organų ir audinių donorystės turi žinoti ir mūsų artimieji, tad skirkime laiko šiam pokalbiui. Nes pokalbis ir mūsų apsisprendimas kažkam gali išgelbėti gyvybę ar pagerinti gyvenimo kokybę.
Vienas taip gali sukurti net septynis gyvenimo stebuklus.
Pavėžėjimo paslauga – pagalba transplantacijos laukiantiems
Organų transplantacijos laukiantys pacientai vis aktyviau naudojasi pavėžėjimo paslauga – patogia ir recipientui nemokama galimybe saugiai pasiekti vieną iš transplantacijos centrų. Vien per pirmąjį šių metų ketvirtį ši paslauga buvo
suteikta net 36 kartus. Palyginimui, nuo 2024 m. liepos – kai pavėžėjimo paslauga pradėta teikti visoje Lietuvoje – iki metų pabaigos ja pasinaudota 44 kartus.
Pavėžėjimo paslauga gali pasinaudoti visi organų transplantacijos laukiantys recipientai Lietuvoje, gavę kvietimą atvykti į vieną iš transplantacijos centrų – LSMUL Kauno ar Vilniaus Santaros klinikose. Paslauga teikiama tiek vykstant į transplantacijos centrą, tiek grįžtant iš jo.
Visą informaciją apie pavėžėjimą suteikia ir paslaugą užsako į transplantacijos centrą recipientą kviečiantis gydytojas. Tai užtikrina sklandų ir saugų recipientų keliavimą jautriu gyvenimo momentu.
Organų donorystėje ir transplantacijoje svarbiausia komandinis darbas
Viskas prasideda nuo tikėjimo tuo, ką darai. O kai tuo tiki pats – įkvepi ir kitus. NTB komanda aktyviai keliavo per Lietuvą, dalinosi žiniomis, patirtimi, įkvėpė pokalbiams apie donorystę ir gyvybės dovaną. Įveikė daugiau nei 5 tūkst. kilometrų ir surengė net 42 edukacinius renginius įvairiuose Lietuvos kampeliuose – mokiniams, gimnazistams, studentams, organizacijų darbuotojams – kviesdami visus tiesti tiltus gyvenimui.
NTB komanda skleisdama donorystės idėjas peržengia ir valstybių sienas – vasarį gerąja patirtimi dalijomės Rygoje su Latvijos gydytojais ir donorystės koordinatoriais, o kovą Šveicarijoje, Liucernoje, 9-ajame „Swisstransplant“ žiemos simpoziume (9th Swisstransplant Winter Symposium) pristatėme Lietuvos dešimties metų patirtį tarptautinėje organų mainų platformoje FOEDUS.
Jautriausias paliudijimas ir netikėčiausias įvertinimas, kad organų donorystė išties skleidžia šviesą Lietuvoje – nominacija TV3 „Lietuvos garbės“ apdovanojimuose.
Septynios nominacijos – septynios istorijos, įkvepiančios tyliai ir nuoširdžiai daryti gerus darbus. Tarp jų – net dvi istorijos, alsuojančios audinių, ląstelių ir organų donorystės stebuklu: Arnas ir Svetlana Astrauskai, ištarę „taip“ organų donorystei, bei Mantas Kazmiruk – kaulų čiulpų donorystei. Tik kartu galime kurti gražesnį pasaulį.
Šiandien organų transplantacijos laukia 282 žmonės: 128 – inksto, 53 – širdies, 3 – plaučių, 2 – širdies-plaučių komplekso, 2 – kasos-inksto komplekso, 94 – kepenų. Audinių ir ląstelių transplantacijų laukia – 418 žmogus: 180 ragenų ir 238 kamieninių kraujodaros ląstelių. Tarp laukiančiųjų – net 30 vaikų.
Kviečiama pritarti organų donorystei – tai galite padaryti užpildydami prašymą internetu ntb.lt svetainėje arba bet kurioje „Camelia“, „Eurovaistinė“ ar „Gintarinė“ vaistinėje.
Kviečiama prisijungti prie kamieninių kraujodaros ląstelių donorystės – daugiau informacijos apie tai rasite bukgeras.lt svetainėje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!