Susirgus viršutinių kvėpavimo takų infekcija antibiotikus vartoti galima tik paskyrus gydytojui. O to paprastai prireikia vienu atveju – kai susergama bakterinės kilmės infekcija.
Gali nebetikti jokie vaistai
Paprašyta pakomentuoti, kas nutinka, kai antibiotikai vartojami be reikalo, Kauno klinikų gydytoja klinikinė farmakologė Simona Stankevičiūtė paaiškino, kad toks elgesys ypač ateityje gali turėti liūdnų pasekmių.
„Kai nesergame bakterine infekcija, mūsų organizme bet kokiu atveju natūraliai gyvena įvairios bakterijos, tarp jų – ir patologinės. Tik jų yra labai mažai ir mūsų apsauginė sistema sugeba jas nugalėti ir nieko blogo nenutinka. Infekcinė liga atsiranda tada, kai tos bakterijos patenka į kažkokią konkrečią kūno vietą ir daugindamosi sukelia infekcinį procesą.
Jei nesirgdami jokia bakterine infekcija pradėsime vartoti antibiotikus, dalis tų pavienių bakterijų, kurios gyvena organizme, dalis galbūt bus išnaikintos, bet dalis jų tiesiog susipažins su antibiotiku ir išmoks su juo kovoti, jam atsispirti“, – komentavo gydytoja.
To pasekmė – taip susidarys tam tikri atsparumo mechanizmai ir kitą kartą pavartojus antibiotiką, kai galbūt ta konkreti bakterija bus sukėlusi kažkokią infekcinę ligą – plaučių uždegimą ar odos infekciją, vaistas bus neveiksmingas.
„Taip nutiks dėl to, kad bakterija žinos, kaip prieš jį kovoti. Ir yra tokių pacientų, kuriems iš viso prieinami antibiotikai nebetinkami, nes bakterijos yra jiems visiems atsparios. Neracionalus antibiotikų vartojimas pavojingas tuo, kad mes pigius, prieinamus, saugius antibiotikus padarome nebeveiksmingais įprastoms infekcinėms ligoms gydyti“, – perspėjo S. Stankevičiūtė.
Dviejų rūšių antibiotikai
Be kita ko, ne mažiau svarbi sąlyga jau paskyrus antibiotiką – sąžiningai išgerti visą vaistų kursą. Nors esama antibiotikų rūšies, kai tai nėra būtina, šeimos gydytojo Eimanto Brazaičio pastebėjimų, jų yra mažuma.
„Iš esmės yra dviejų rūšių antibiotikų – veikiantys cidiškai ir statiškai. Cidiškai veikiantys antibiotikai žudo mikrobus, juos tiesiog užmuša. Tad tokio antibiotiko ir vienos tabletės suvartojimas yra racionalus. Vis tik tokių antibiotikų yra mažuma.
Daugelis jų veikia statiškai, tai reiškia, kad jie mikrobų nežudo, o tik sustabdo jų dauginimąsi, tad tie, kurie jau yra, jie lieka. Būklė vartojant šiuos antibiotikus paprastai pagerėja jau per dvi dienas. Sustabdžius bakterijų dauginimąsi perteklinį jų kiekį organizmas eliminuoja, – portalui tv3.lt yra aiškinęs gydytojas. – Tačiau jų vis tiek atsparesnių gali likti, tad per anksti nutraukus antibiotikus jie turės galimybę toliau daugintis. Tada jis gali įgauti atsparumą tam antibiotikui ir reikia ieškoti kitų gydymo alternatyvų.“