Vasaros metu kaip niekad svarbu užtikrinti agurkams papildomo maisto, apsaugą nuo kenkėjų ar kitų veiksnių.
Čia visada galite griebtis natūralių priemonių, tokių kaip mielių tirpalas, pelenai, soda, juodos duonos tirpalas ir kiti produktai. Kad jūsų agurkai šiltnamyje ir lauke eitų iš proto, pasinaudokite bent vienu iš čia siūlomų natūralių trąšų variantų.
Agurkų tręšimas pelenais
Agurkų tręšimas pelenais yra neišsenkama tema ir neginčytinas būdas pagerinti šios daržovės sveikatą. Pelenų panaudojimas kaip trąša papildo daržovių mineralinių medžiagų atsargas, užkerta kelią pageltusiems lapams, atsiradusiems dėl mineralų trūkumo atsirasti.
Be visa ko, medžio pelenai apskritai yra puiki tręšiamoji medžiaga dėl gausių kalcio, magnio ir kitų mineralų gausos.
Pirmiausiai pelenų galima berti dar prieš ruošiant agurkus sodinti į dirvą. Pavasarį, likus 7–10 dienų iki sodinimo, į 1 m2 žemės ploto įterpiama 100 g pelenų kartu su kibiru gerai perpuvusio mėšlo, o dirva perkasama.
Čia labai svarbus ir agurkų daigų tręšimas pelenų tirpalu, kurį pasiruošite ištirpinę 1 stiklinę pelenų 10 l vandens ir parą palaikę pastovėti.
Šio mišinio daigams pilkite po 0,5 litro. Vasaros metu, kai agurkai žydi, laistykite tuo pačių pelenų tirpalų, tik padidinkite jo kiekį iki 1 litro vienam augalui. Esant vėsesnėms vasaroms, naudingas esti ir suaugusių agurkų tręšimas per lapus pelenų tirpalu.
Agurkų tręšimas mielėmis
O čia lygių sau neturi agurkų laistymas mielių tirpalu. Mielės, sudarydamos sudėtingus ryšius su agurkų šaknų ląstelėmis, skatina daržoves geriau įsisavinti medžiagas, apsisaugoti nuo nepageidaujamų įsibrovėlių ir ligų, bei kita.
Mielių tirpalą galima pasiruošti keliais variantais (pavyzdžiui, taip pat, kaip ir pomidorams tręšti), bet šįkart nurodysime greitesnį būdą. Į 10 l šilto vandens įberkite po 1 šaukštą sausų mielių ir cukraus.
Tirpalą palikite porai valandų pastovėti, šiltoje ir tamsioje vietoje, kad prasidėtų mielių aktyvacija. Šiuo mišiniu laistykite agurkus 3 kartus per vegetaciją, kai:
- jie yra daigų stadijoje – skirkite 0,5 litro tirpalo
- agurkai pradeda žydėti – 0,5–1 l tirpalo, priklausomai nuo augalo dydžio
- pradeda vesti vaisius, palaistykite 1 l mielių tirpalu
Agurkų tręšimas juoda duona
Kiek įdomesnis variantas yra agurkų tręšimas juoda duona. Jis veikia panašiai kaip ir grynų mielių panaudojimas (atminkite, kad duonoje taip pat yra mielių).
Kai kurie mano, jog šviežios mielės gali sutrikdyti dirvos derlingumą, nes šie grybai pasisavina nemažą dalį mikroelementų iš dirvožemio, o duonoje esančios mielės jau yra apdorotos, jų lieka žymiai mažiau.
Tai reiškia, kad duonos trąšos suteikia dar ir angliavandenių, baltymų bei kitų medžiagų. Juodos duonos trąšai pasigaminti jums reikės:
- 1 kg juodos sužiedėjusios duonos
- keli litrai vandens (kad apsemtų duoną)
Duoną supjaustykite 3–4 cm kubeliais, sudėkite į dubenį ar kibirą ir užpilkite vandeniu, kad apsemtų. Tada indą uždenkite kiek mažesniu už patį indą dangčiu, prislėgite jį sunkiu daigtu ir laikykite tamsioje vietoje 7 paras, kad fermentuotųsi.
Praėjus terminui, tokią „girą“ nusunkite per marlę, o skystį skieskite su 10 dalių vandens (1:10). Tada naudokite agurkams tręšti po 0,5l tirpalo kiekvienam augalui (priklausomai nuo jo dydžio).
Paukščių mėšlas agurkams tręšti
Jei kiemo aptvare slampinėja viena kita višta, tai kilniam tikslui surinkite jų išmatas – negalėsite atsidžiaugti. Mėšlas, turtingas azoto ir fosforo, naudojamas intensyviam agurkų augimui palaikyti, dirvos struktūrai pagerinti.
Visų pirma, išmatas reikia kompostuoti arba skiesti (santykiu 1:25), nes šviežia medžiaga netgi gali ir pakenkti. O paukščių neauginantiems sodininkams pravers ir komercinės paukščių mėšlo trąšos, kurias granulių pavidalu galite naudoti pagrindiniam ir papildomam agurkų tręšimui. Jų norma dažniausiai būna 100–150 g/m2.
Trąšos iš dilgėlių ar plautės – puikus pasirinkimas agurkams
Kai kalba pasisuka apie agurkų tręšimą, tai viena labiausiai vertinamų trąšų šioms daržovėms laikoma dilgėlių „arbatėlė“. Užplikytos dilgėlės ir paraugintas šis skystis turi visiems augalams reikalingų NPK elementų, kartu įvairių mineralų (natris, kalcis, magnis) ir mikroelementų (silicio, geležies).
Tokios trąšos pagaminamos paprastai, bet užtrunka dėl rauginimo proceso. Gaminama užplikius susmulkintas dilgėles su vandeniu ir palikus kiek pridengtas mirkti 2–4 savaites.
Gautą koncentratą reikia skiesti vandeniu, tad laistymui naudokite 1:10 santykį, o purškimui ant lapų – 1:20. Dilgėlių trąšos yra natūralios, todėl jas vasaros metu naudokite praktiškai kiekvieno laistymo metu (1–2 kartus per savaitę), o purškiant pakaks 1 karto per mėnesį. Kiekvienam augalui naudokite po 0,5–1 l skiedinio.
Tokiu pačiu principu paruoštas plautės augalo nuoviras taip pat nenusileidžia dilgėlių ekstraktui, nes pasižymi daugybe komponentų gausa (ypač kalio), todėl praverčia agurkų žydėjimo ir vaisių mezgimo etape. Šias trąšas skieskite 1:10 ir laistykite taip pat, kaip su dilgėlių trąšomis.
Agurkų tręšimas soda ir kitais natūraliais tirpalais nuo kenkėjų
Kai kas tai vadina tręšimu, o kai kam tai paprasčiausia kovos priemonė ar prevencija prieš kenkėjus ir ligas, bet tam tikrų medžiagų panaudojimas tikrai gali padėti. Čia kalbama apie tokias medžiagas, kaip soda, česnako užpilas, pelenai.
Viena dažniausiai agurkus puolančių ligų yra miltligė, kuri įveikiama agurkus purškiant sodos tirpalu ar pelenais.
Pelenų tirpalą pasigaminti jau mokate, o sodos tirpalui reikės 10 l vandens įberti 2 šaukštus sodos ir įpilti 50 g ūkiško muilo tirpalo (pastarąjį sutarkuokite ir atskirai tirpinkite indelyje su karštu vandeniu). Mišiniu apipurkškite agurkus kas 10–14 dienų. Šis tirpalas veiksmingas ir prieš amarus.
Labai panašiai veikia naminis repelentas iš česnako. Jam pasiruošti reikia 100 g susmulkinto česnako užpilti 1 litru vandens ir palikti savaitei pastovėti.
Tirpalą reikia atskiesti vandeniu santykiu 1:8. Naudokite česnakų tirpalą agurkams apsaugoti nuo kenkėjų 3-4 kartus per vegetaciją.
Autorius: derlingas.lt