Apie tai, ką reikėtų daryti šiuo metu, kad agurkų derlius suvešėtų, papasakojo parduotuvių tinklo „Žalia stotelė“ specialistė, vyriausioji agronomė Liucija Kunigiškytė.
Moteris paaiškino, kas kiek kartų reikėtų laistyti agurkus, ką daryti, kad nereikėtų kaskart purenti dirvos ir kas kiek laiko reikėtų tręšti daržoves.
Itin svarbus laistymas
Agurkų augintojai žino, kad vienas iš svarbiausių aspektų šios daržovės auginime – laistymas. Dėl to specialistė atskleidė, kas kiek laiko reikėtų palieti agurkus, kad šie atneštų gausų derlių.
„Kai agurkai žydi ir mezga vaisius – laistykite kartą per 1-3 dienas. Vienam kvadratiniam metrui reikia 6-8 litrų vandens.
Žinoma, reikia atsižvelgti į oro temperatūrą, kiek agurkų auginate ir orų prognozes“, – pabrėžė L. Kunigiškytė.
Anot jos, taip pat svarbi ir vieta, kurioje auginate agurkus. Pavyzdžiui, šiltnamyje auginamiems agurkams reikia dažnesnio paliejimo:
„Šiltnamyje agurkus patariama laistyti kas antrą dieną, o jei labai karšta – kiekvieną dieną.“
Reikia nepamiršti dirvos purenimo
Anksčiau naujienų portalui tv3.lt L. Kunigiškytė yra pasakojusi, jog svarbu ne tik tinkamai palieti agurkus, bet ir po liejimo ar lietaus papurenti žemę, kurioje jie auga, arba mulčiuoti dirvos paviršių.
„Dirvos paviršių galima mulčiuoti – tai padės išsaugoti kokybišką derlių, palaikyti dirvą, kad ši ne taip greitai išdžiūtų.
Reikėtų nepamiršti, kad dirvos, kurioje auga agurkai, negalima giliai purenti, kadangi agurkai savo šaknyną formuoja paviršiniame dirvos sluoksnyje, visai kitaip nei pomidorai, kurie šaknys leidžia gilyn“, – tikino specialistė.
Taip pat L. Kunigiškytė pasakojo, kas gali būti mulčiu. Anot jos, tai padės sutaupyti laiko ir jėgų, nes mulčiuojant dirvą nebereikia purenti žemės po kiekvieno laistymo:
„Mulčias, kuriuo gali būti pjuvenos, durpės, šiaudai, nupjauta žolė, apsaugo dirvos paviršių nuo plutelės susidarymo. Naudodami mulčią galime išvengti papildomo purenimo darbo po kiekvieno laistymo.“
Agurkų tręšimas
Dar vienas komponentas, kuris padės užsiauginti didelį derlių, – agurkų tręšimas. L. Kunigiškytė yra pasakojusi, jog po pasodinimo ir pirmųjų vaisių užsimezgimo jų labai dažnai tręšti nereikėtų.
„Per sezoną iki derėjimo pakanka juos patręšti 2-3 kartus. Žinoma, viskas priklauso nuo to, kokia yra dirva, ar ji turtinga medžiagomis.
Jeigu ji yra nualinta arba nelabai tinka agurkų auginimui, tuomet reikėtų atkreipti dėmesį į agurkų spalvą, nes ji ir parodo, kokias reikėtų rinktis trąšas“, – aiškino vyriausioji agronomė.
Pasak jos, svarbu atkreipti dėmesį ir į agurkams reikalingas trąšas. Jos gali būti cheminės, specialiai pritaikytos agurkams, tačiau kiti daržininkai naudoja nupjautos žolės ir dilgėlių antpilą:
„Tręšiant tokiu antpilu reikėtų laistyti į vieną kvadratinį metrą tris-penkis litrus tokio tirpalo.“
Naminės agurkų trąšos
Taip pat anksčiau valstietis.lt dalijosi naminėmis agurkų trąšomis, kurios gali padėti sulaukti didesnio derliaus. Tam tereikės kelių paprastų ingredientų, kurių sode turi kiekvienas daržininkas.
Pelenų trąšos
10 l vandens reikės vienos stiklinės pelenų – tiesiog įberkite ir gerai išmaišykite. Gautu tirpalu laistykite agurkus.
Mielių trąšos
Pirmas būdas: 1 pakelį sausų mielių sumaišykite su keliais šaukšteliais cukraus ir vandeniu iki tirštos masės. Ją ištirpinkite 10 l vandens ir laistykite augalus.
Antras būdas: 2/3 trijų litrų talpos indo pripildykite juodos duonos ir užpilkite šiltu vandeniu, kuriame ištirpinkite 100 g šviežių mielių. Indą šiltai laikykite 3–5 paras.
Praėjus nurodytam laikui, viską perkoškite. Norėdami patręšti agurkus, atskieskite vandeniu santykiu 1(trąšų):10 (vandens).
Dilgėlių trąšos
Ištrauka gaminama iš jaunų dilgėlių lapų, kuriuose gausu azoto, kalio, geležies. Jums reikės 2/3 pasirinkto indo pripildyti dilgėlių lapų, užpilti vandeniu ir uždengus palikti savaitei šiltoje vietoje. Prieš tręšdami agurkus litrą ištraukos atskieskite 10 l vandens.