• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Alkoholis yra neatsiejama kai kurių žmonių švenčių dalis arba atsipalaidavimo būdas po sunkios darbo dienos, tačiau ne kiekvienas susimąsto, kokią žalą iš tikrųjų alkoholis daro mūsų organizmui ir apie tai, jog nuo saikingo vartojimo iki priklausomybės gali būti vos vienas žingsnis.

Alkoholis yra neatsiejama kai kurių žmonių švenčių dalis arba atsipalaidavimo būdas po sunkios darbo dienos, tačiau ne kiekvienas susimąsto, kokią žalą iš tikrųjų alkoholis daro mūsų organizmui ir apie tai, jog nuo saikingo vartojimo iki priklausomybės gali būti vos vienas žingsnis.

REKLAMA

Apie tai, kokią žalą alkoholis daro organizmui, kokie yra priklausomybės simptomai bei kaip ją gydyti, naujienų portalui tv3.lt papasakojo Respublikinio priklausomybės ligų centro direktoriaus pavaduotoja dr. Aušra Širvinskienė.

Kaip alkoholis veikia organizmą?

Pasak specialistės, alkoholis slopina mūsų centrinę nervų sistemą ir nesvarbu, kokiais kiekiais žmogus vartoja alkoholį. Tai pasireiškia atpalaiduojančiu ir savotiškai raminančiu poveikiu. Taip pat gali sutrikti koordinacija, mąstymo kokybė, atmintis.

Tačiau A. Širvinskienė įspėja, jog jei alkoholis yra vartojamas diena iš dienos – tai gali sukelti esminius pokyčius smegenyse, dėl to atsiranda sunkumas suprasti ir reguliuoti savo emocijas, elgesį. Įprastai dalykai, kurie teikdavo malonumą: laisvalaikio leidimas, santykiai – jie tampa blankūs, nedžiuginantys.

REKLAMA
REKLAMA

„Vienas iš ilgesnėje perspektyvoje atsirandančių pasekmių yra tai, kad sutrinka gebėjimas save pamatyti iš šalies, dėl to priklausomam asmeniui gali būti sunku pripažinti problemą.

REKLAMA

Visi aplinkiniai žmonės tai pastebi, o jis – ne ir įsijungia gynybinis mechanizmas. Taigi, alkoholis sulėtina reakciją“, – pastebi specialistė.

Daktarė pabrėžia, jog pavojingiausias alkoholis yra nepilnamečiams, nes viena iš smegenų sričių, kuri bręsta paauglystės laikotarpiu yra labai jautri psichoaktyvių medžiagų vartojimui.

Smegenų dalis, kuri yra atsakinga už situacijos įvertinimą, sprendimų priėmimą, emocijų valdymą – svarbi mums smegenų dalis formuojasi ir vystosi paauglystėje ir kol dar smegenys nėra pilnai subrenedusios – rizika yra didesnė. Nepilnamečio, augančio organizme dar nėra pakankamai fermentų, kurie skaido alkoholį.

REKLAMA
REKLAMA

Paklausta apie tai, kokias ligas gali iššaukti nesaikingas alkoholio vartojimas, specialistė išskiria keletą ligų:

  • Kepenų cirozė;
  • Psichikos ligos ir sutrikimai, tokie kaip depresija, nerimas, panikos epizodai;
  • Epilepsija.

Taip pat apsvaigus pasitaiko ir traumų, dėl nekontroliuojamo elgesio.

Simptomai, kad žmogus yra priklausomas nuo alkoholio

Specialistė tikina, jog smegenys tikrai neatsistato per mėnesį, jei žmogus nebevartoja alkoholio, tačiau mėnesio bėgyje organizmas pradeda valytis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Priklausomybė alkoholiui yra susijusi su elgesiu, nes tai yra elgesio sutrikimas, bet per mėnesį nepavyks pakeisti savo elgesio: tam reikia ilgesnio proceso“, – pasakoja A. Širvinskienė.

Yra tam tikri kriterijai, pagal kuriuos sprendžiama, ar žmogus yra priklausomas nuo alkoholio. Iš viso kriterijų yra 6. Pasak specialistės, jei per 12 mėnesių žmogus pajaučia bent 3 iš 6 simptomų – jau galima diagnozuoti priklausomybę nuo alkoholio.

6 simptomai, kurie rodo, jog žmogus priklausomas nuo alkoholio:

1. Stiprus noras vartoti alkoholį;

2. Silpnėja gebėjimai kontroliuoti vartojimą arba žmogus pasižada, jog išgers vieną taurę, tačiau išgeria keletą;

REKLAMA

3. Padidėjusi alkoholio tolerancija. Kartais žmonės klaidingai interpretuoja tai kaip privalumą, tačiau taip nėra;

4. Nutraukus alkoholio vartojimą pasireiškia abstinencijos požymiai:

  • Prakaitavimas;
  • Nemiga;
  • Kraujospūdžio didėjimas.

5. Alkoholio vartojimas užima daug laisvo laiko;

6. Žmogus net suvokdamas, kad tai priklausomybė, pats negali sustoti.

Gydymas

„Tie, kurie norėtų kreiptis pagalbos, rekomenduoju kreiptis į psichikos sveikatos centrus. Ten psichiatras įvertinęs situaciją nuspręs, kokio gydymo reikia.

REKLAMA

Šiandien mūsų Respublikiniame priklausomybės ligų centre yra ne vienas gydymo būdas, kiekvienam individualiai parenkamas, pagal žmogaus situaciją, būklę.

Gali būti abstinencijos gydymas stacionare. Visais atvejais, reikalingas darbas ir turime 2 programas: Minesotos programą, kuri trunka 28 dienas ir motyvacinę, kuri trunka 15 dienų“, – pristato daktarė.

Kokios programos žmogui reikia – priklauso nuo kiekvieno situacijos individualiai, kuri yra aptariama su gydytoju ir yra parenkamas gydymas. Kiekvieno mūsų organizmas, situacija ir būklė yra skirtinga.

Tačiau A. Širvinskienė mano, jog trys priemonės, kurios padeda mažinti suvartojamo alkoholio kiekį ir yra patvirtintos PSO, bei taikomos Lietuvoje – veikia. Priemonės yra: alkoholinių gėrimų kainų didinimas, reklamos ribojimas ir draudimas bei prieinamumo mažinimas.

Savaitgaliais starka ir alus, per šventes šampanas, o vakarienei geras vynas - visa tai yra labai sveika mano organizmui. Alaus geriu beveik kas dieną ir gan nemažai, net ir geriausi mokslininkai įrodė, kad alus padeda išvengti inkstų akmenų. Aluje yra daug vandens, kuris skatina hidrataciją ir didina šlapimo išsiskyrimą. Tai gali padėti išplauti medžiagas, skatinančias inkstų akmenų susidarymą ir sumažinti jų atsiradimo riziką. Be to, aluje esantys apyniai turi junginių, kurie gali slopinti kalcio oksalato kristalų, dažnai pasitaikančios inkstų akmenų rūšies, susidarymą.
O KO NERASOT KA NARKOTIKAI daro su organizmu ir smegenim?! n kartu blogiau, sunaikina nervu sistema, sirdi, negriztamai pazeidzia smegenis ir dar ir iklampina zmones i skolas, depresija, nusikalteliu tinklus. Palygint su tuo, taure vyno, viskio slakelis ar bokalas alaus - tikri vaistai.
išvardykit kitus?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų