Tačiau yra ir tam tikrų maisto produktų, kurie gali aktyviai sumažinti žarnyno vėžio, dar vadinamo gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžiu, riziką, rašo express.co.uk.
Apie šiuos maisto produktus pasakojo gydytoja Deborah Lee iš Dr Fox internetinės vaistinės. Ji rėmėsi Europos vėžio ir mitybos pespektyvos tyrimu (EPIC), kuris buvo paskelbtas 2021 m.
„Taip buvo siekiama ištirti ryšį tarp mitybos, genetikos, gyvenimo būdo ir kitų aplinkos veiksnių bei vėžio ir kitų ligų“, – sakė ji.
Tyrime dalyvavo 519 978 dalyviai iš įvairių Europos šalių nuo 35 iki 70 metų amžiaus. Jų mityba buvo vertinama ištisus vienerius metus, buvo registruotas dalyvių ūgis, svoris ir KMI, paimti kraujo mėginiai.
Tiriant dalyvių vėžio diagnozes, buvo nustatyti šeši maisto produktai, kurie turėjo apsauginį poveikį žarnyno vėžio vystymuisi:
- žuvis,
- daug skaidulų turintis maistas,
- vaisiai ir daržovės,
- riešutai ir sėklos,
- daug kalcio turintis maistas,
- fermentuoti maisto produktai.
Žuvis
„Tai puikus ilgos grandinės omega-3 riebalų rūgščių, kurios turi stiprių priešuždegiminių savybių ir atlieka pagrindinį vaidmenį imuninėje sistemoje, šaltinis, – aiškino gydytoja D. Lee. – Tyrimai su gyvūnais parodė, kad žuvų taukai įvairiais būdais neleidžia vystytis gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio ląstelėms.“
Tikėtina, kad minėtas tyrimas rodo tą patį apsauginį poveikį žmonėms. Daug omega-3 turi tokios žuvys kaip lašiša, sardinė, skumbrė, menkė, silkė, upėtakis ir konservuotas tunas. Rekomenduojama suvalgyti vieną porciją riebios žuvies per savaitę.
Skaidulos
„Mums visiems rekomenduojama suvartoti 30 g skaidulų per dieną. Skaidulos yra nevirškinami angliavandeniai, – aiškino gydytoja D. Lee. – Jos išstumia žarnyno turinį, darydamos spaudimą žarnyno sienelėms, užtikrindamos, kad iš dalies suvirškintas maistas judėtų tinkamu greičiu.“
Vidurių užkietėjimas padidina žarnyno vėžio riziką.
„Bakterijos storojoje žarnoje maitinasi skaidulų gaminamu butiratu, kuris turi apsauginį poveikį žarnyno sienelėms. Tad valgykite juodą duoną, ryžius ir makaronus, viso grūdo dribsnius, nelupkite odelės nuo vaisių ir daržovių, – patarė gydytoja. – Vartokite daugiau ankštinių augalų (lęšių, pupelių ir avinžirnių), valgykite daugiau uogų, avokadų, saldžiųjų bulvių ir riešutų.“
Vaisiai ir daržovės
„Vaisiai ir daržovės apsaugo nuo vėžio, nes juose gausu antioksidantų, – sakė ji. – Kiekvieną dieną visoms mūsų kūno ląstelėms reikia energijos juose vykstantiems procesams.“
Tai vadinama oksidacija.
Kaip šalutinis oksidacijos proceso produktas, susidaro potencialiai kenksmingos, elektra įkrautos dalelės, vadinamos reaktyviosiomis deguonies rūšimis (ROS). Šios molekulės gali pažeisti DNR, kuri yra pirmasis vėžinių ląstelių vystymosi etapas.
Antioksidantai, kurių reikia gauti su maistu, neutralizuoja ROS ir neleidžia joms pažeisti DNR. Taigi dieta, kurioje gausu antioksidantų, gali sumažinti vėžio riziką.
Riešutai ir sėklos
„Riešutai turi stiprių antioksidacinių ir priešuždegiminių savybių. Juose daug vitamino E – ypač migdoluose, lazdyno riešutuose ir kedro riešutuose, – aiškino gydytoja D. Lee. – Braziliniuose riešutuose (brazilinės bertoletijos, dar vadinamos kastanija riešutais) gausu seleno, o mažas seleno kiekis siejamas su žarnyno vėžiu. Riešutuose yra daug skaidulų, todėl jie apsaugo žarnyną, nes padeda virškinti ir veikia kaip prebiotikas.
Maisto produktai, turintys daug kalcio
„Įrodyta, kad kalcis užkerta kelią storosios žarnos hiperproliferacijai (ląstelių dauginimuisi) ir skatina storosios žarnos apoptozę – negyvų ar pažeistų gaubtinės žarnos ląstelių sunaikinimą, – sakė gydytoja. – Kai kurie tyrimai parodė, kad gaubtinės žarnos polipų rečiau pasitaiko tiems, kurie vartoja kalcio papildus.“
Fermentuoti maisto produktai
Fermentuotuose maisto produktuose yra daug bakterijų, kurios veikia kaip probiotikai – šios bakterijos yra naudingos žarnyno sveikatai, nes jos aktyviai sąveikauja su maistinėmis medžiagomis ir gamina metabolitus, kurie veikia imuninę sistemą.
Daug prebiotikų turi česnakai, svogūnai, topinambai, bananai, nesmulkintos avižos ir obuoliai. Jų gausu fermentuotuose maisto produktuose – kombuchoje (arbatinis grybas), jogurte, brandintuose sūriuose, raugintuose kopūstuose, marinuotuose agurkuose, kimchi ir tempe (fermentuotų sojos pupelių produktas).
Prebiotikų taip pat turi duona su raugu, obuolių actas ir varškė.