Mėnesinių ciklas – visiškai normalūs ir natūralūs cikliškai moters organizme vykstantys pokyčiai, pasireiškiantys negausiu kraujavimu iš gimdos, naujienų portalui tv3.lt aiškino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja akušerė ginekologė prof. dr. Laima Maleckienė.
Priežasčių – daugybė
Ciklo trukmė skaičiuojama nuo pirmosios dienos, kai pradedama kraujuoti, iki kito ciklo pradžios, t. y., kai vėl pradedama kraujuoti. Vis dar nemažai kam atrodo, jog menstruacijų metu netenkama daug kraujo, tačiau per vieną ciklą jo netenkama mažiau nei 100 mililitrų.
„Normalus reguliarus menstruacinis ciklas kartojasi kas 24-35 dienas (vidutiniškai kas 28 dienas), šis laikotarpis vadinamas menstruacinio ciklo trukme. Kraujavimas iš gimdos įprastai trunka nuo 4 iki 8 dienų, netenkama nuo 5 iki 80 ml, dažniausiai 20-60 ml kraujo. Mėnesinių ciklas laikomas reguliariu, jeigu intervalas tarp ciklų, t.y., skirtumas tarp ilgiausio ir trumpiausio ciklo yra mažesnis nei 10 dienų“, – aiškino profesorė.
Tačiau kartais moterys pastebi, kad ciklas pasidaro nereguliarus, menstruacijos būna skausmingos, gausesnės nei įprastai, o, ko gero, didžiausią baimę sukelia dingusios mėnesinės. Akušerė ginekologė sako, jog priežasčių ciklo nereguliarumui yra daugybė ir kiekviena jų pasireiškia skirtingais požymiais:
„Menstruacinis ciklas laikomas sutrikusiu, kuomet kraujavimo iš lytinių organų reguliarumas, trukmė ar gausumas skiriasi nuo normalių mėnesinių. Ciklo sutrikimai gali pasireikšti kaip nereguliarus, gausus ir/ar užsitęsęs menstruacinis kraujavimas, gali būti tarpmenstruacinių kraujavimų, kartais gali būti trumpas, mažiau nei 4 dienų, ar retas mėnesinių kraujavimas – rečiau nei 38 dienos.“
Profesorė aiškina, jog gausiomis menstruacijos laikomos tuomet, kai netenkama daugiau nei 80 ml kraujo ir dėl to sutrikdoma moters fizinė, socialinė ir emocinė sveikata bei gyvenimo kokybė. Užsitęsęs kraujavimas yra tuomet, kai trunka ilgiau nei 8 paras, o jam pasikartojant, gali išsivystyti geležies stokos mažakraujystė:
„Jei mėnesinės neatsiranda ilgiau nei 3 buvusius reguliarius menstruacinius ciklus arba 6 mėnesius ir ilgiau, iki tol buvus nereguliarioms menstruacijoms, diagnozuojama amenorėja – mėnesinių išnykimas.
Visais atvejais esant sutrikusiam mėnesinių ciklui verta pasikonsultuoti su specialistais, kartais pakanka akušerio ginekologo konsultacijos, bet neretai reikia ir endokrinologo ar kitų specialybių gydytojų konsultacijų.“
Pasireikšti gali bet kokiame amžiuje
Specialistė atkreipia dėmesį, kad įprastai rekomenduojamos planinės konsultacijos, tačiau jei mėnesinių kraujavimas tapo gausiu arba tęsiasi ilgiau 8 parų, arba atsirado mažakraujystės požymių – neatidėliodami kreipkitės į gydymo įstaigą.
„Jei mergaitei iki 15 metų amžiaus dar neprasideda menstruacijos, normaliai vystantis antriniams lytiniams požymiams (krūtų augimas, plaukuotumas gaktoje ir pažastyse), reiktų kreiptis į specialistą ištyrimui ar nėra įgimtų genetinių, endokrininių ar anatominių lytinių organų sutrikimų“, – pataria prof. dr. Laima Maleckienė.
Specialistė pažymi, kad mėnesinių ciklo sutrikimai gali pasireikšti visų amžiaus grupių moterims ir merginoms: „Dėl ovuliacijos sutrikimų nereguliarios ir gausios mėnesinės dažniausiai pasitaiko 2-5 metų laikotarpiu po pirmųjų menstruacijų atsiradimo ir baigiantis reprodukciniam amžiui, t. y., artėjant menopauzei.“
Vienos universalios, visoms moterims, susiduriančioms su menstruacijų ciklo sutrikimais, priežasties, kodėl taip nutinka, nėra. Kiekvienas atvejis yra itin individualus ir priežasčių, kodėl sutriko ciklas, yra daugybė.
„Viena priežasčių grupė, sukelianti nenormalų kraujavimą, yra susijusi su anatominiais gimdos pakitimais: miomomis, adenomioze, gimdos gleivinės ligomis, polipais, piktybiniais augliais ir kt.
Kitos nenormalaus kraujavimo priežastys yra ovuliacijos sutrikimai, krešumo sistemos ligos, vartojami vaistai ir kt. Sutrikusio mėnesinių ciklo atvejais reikia nepamiršti ir ankstyvo nėštumo komplikacijų (negimdinio nėštumo, savaiminio persileidimo) galimybės“, – aiškino L. Maleckienė.
Gali lemti ir ligos
L. Maleckienė pažymi, kad dažniausia mėnesinių išnykimo priežastis lytiškai aktyvioms merginoms ir moterims yra nėštumas, tad dingus mėnesinėms pirmiausia pasidarykite nėštumo testą. Jei jis neigiamas, problemos gali būti rimtos – dingusios menstruacijos gali signalizuoti apie ligas.
„Jei vaisingo amžiaus moteriai išnyksta anksčiau buvusios mėnesinės ir atmetama nėštumo galimybė, tiriama dėl galimų endokrininių sutrikimų – policistinių kiaušidžių sindromo, hiperprolaktinemijos, skydliaukės disfunkcijos ir kt. Mėnesinės taip pat gali išnykti dėl staigaus kūno masės pasikeitimo netekus ar priaugus daug svorio, didelio emocinio streso ar intensyvaus fizinio krūvio, vartojant centrinę nervų sistemą veikiančius ir kai kurių kitų grupių vaistus“, – kokias ligas išduoti gali išnykusios menstruacijos aiškino profesorė.
Tiesa, ciklas sutrikti ir dingti menstruacijos gali ne tik dėl organizmo sistemų sutrikimo. Kartais tam įtakos gali turėti atliktos gimdos operacijos, taip pat viena iš priežasčių gali būti genetinės ir autoimuninės ligos.
„Pasitaiko, kad dėl genetinių, autoimuninių ligų, po kiaušidžių operacijų, po spindulinės ar chemoterapijos išsivysto priešlaikinis kiaušidžių išsekimas ir negrįžtamai išnyksta mėnesinės moterims iki 40 metų. Taip pat mėnesinės gali išnykti po galvos smegenų traumų, operacijų, sergant inkstų nepakankamumu, kepenų ciroze, cukriniu diabetu, celiakija, galvos smegenų augliais ir kitomis ligomis“, – vardijo akušerė ginekologė.
Yra ir daugybė rizikos veiksnių, kurie padidina riziką susidurti su menstruacijų ciklo sutrikimais ir susirgti kitomis reprodukcinės sistemos ligomis. Pavyzdžiui, policistinių kiaušidžių sindromas dažnai siejamas su paveldimumu, o vaisingo amžiaus moterims, turinčioms mitybos sutrikimų, neretai sutrinka ir menstruacijų ciklas.
„Nutukusioms moterims su mėnesinių ciklo sutrikimais ženkliai padidėja rizika susirgti gimdos gleivinės vėžiu. Paauglėms laikantis griežtos dietos ir netekus daug svorio labai dažnai išnyksta mėnesinės. Vartojant psichiką veikiančias medžiagas taip pat gali sutriktu mėnesinių ciklas.
Onkologinių ligų gydymui taikoma chemoterapija ir radioterapija dažniausiai sukelia ir mėnesinių išnykimą. Labai gausus kraujavimas pirmųjų mėnesinių metu mergaitėms kartais gali būti susijęs su įgimtais krešumo sistemos sutrikimais“, – rizikos veiksnius vardijo gydytoja.
Kreipkitės į specialistus
Vis dėlto, viena dažniausių priežasčių, kodėl sutrinka ciklas, mėnesinės tampa nereguliarios ir retos, yra policistinių kiaušidžių sindromas. Turint šį sutrikimą, kraujavimas iš gimdos kiekvieną ciklą gali būti vis skirtingas. Apie šį sindromą išduoda ir kiti požymiai.
„Esant šiai patologijai, kraujavimas iš gimdos gali būti labai negausus ir trunkantis tik kelias dienas, kartais „tepimas“ rudomis išskyromis užtrunka iki kelių savaičių, taip pat būna vyriško tipo plaukuotumas, vargina spuogai, vaisingumo sutrikimas.“
Ši patologija gydoma atsižvelgiant į sergančios moters planus ir amžių: „Patvirtinus policistinių kiaušidžių sindromą, gydymas priklauso nuo moters amžiaus ir jos reprodukcinių planų. Norinčioms pastoti, skiriami ovuliaciją sukeliantys vaistai, neplanuojančioms nėštumo skiriami hormoniniai vaistai, sukeliantys ciklinį kraujavimą iš gimdos. Taip pat labai svarbu koreguoti ir palaikyti sveiką kūno svorį. Išnykus mėnesinėms jaunoms moteris rekomenduojamas gydymas lytiniais hormonais.“
Dar viena iš priežasčių, kodėl sutrinka menstruacijų ciklas – priešlaikinis kiaušidžių išsekimas. Apie tai išduoda ir tokie simptomai, kaip karščio „bangos“, gausesnis prakaitavimas, makšties sausumas ir kiti estrogeno trūkumui būdingi požymiai.
Kiekvienos moters mėnesinių ciklo sutrikimų priežastis yra skirtinga, todėl pastebėjus, jog mėnesinės vėluoja, yra gausios arba visai išnyko, kreipkitės į specialistus. Sutrikęs menstruacijų ciklas yra tik ligos požymis, todėl itin svarbu nustatyti, kas sukėlė sutrikimus.